fbpx
Таг: Курир

таг: Курир

МВР: Лажна е веста објавена на „Курир“ дека исчезнатото девојче е пронајдено во друга држава

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите објавени на порталот „Курир“ дека 14-годишната В.Ѓ., за која на 27 овој месец беше пријавено дека исчезнала, наводно е пронајдена во соседна држава. "Станува збор за комплетно лажна вест во која непознатиот автор се повикува на наводни „извори од истрагата“, а притоа со Одделот за односи со јавност при Министерството за внатрешни работи...

Српски дневни весници за 6 месеци 5.000 пати ги прекршиле новинарските стандарци

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Повеќе од половина милион евра за српски таблоиди што шират лажни вести

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Како парите од Орбановите пријатели преку Словенија влегоа во македонски проопозициски медиуми

Најмалку четири милиони евра што Унгарците ги платиле од август 2018 година за финансирање медиуми од „кругот на партијата СДС“ во Словенија и политичко-разузнавачките операции за поткопување на зачленувањето на Северна Македонија во НАТО, во Словенија влегле преку сметки и компании што луѓе од најтесниот круг околу унгарскиот премиер Виктор Орбан ги отвориле во Лондон, пишува словенечкиот центар за...

Српски „Курир“ виде страв и драма за Македонија и НАТО таму каде што нема

Српскиот портал „Курир“ деновиве (09.12.2019) излезе со потсмешлив наслов во кој иронизира со укажувањето на шефот на државата Стево Пендаровски дека „во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда и на фејк њуз” Овој негов став во насловната конструкција на „Курир“ е преточен во нагласено тенденциозна порака, делумно испишана и со големи букви,...

Како „Курир“, „БХДИјаспора“ и Русинот Черниговски го излекуваа ракот со постење од вистината

Со само една статија објавена завчера на еден сајт од Северна Македонија, беа прекршени неколку правила на новинарската професија, но истовремено и се потврди дека во дигиталното доба е многу лесно да се прошират дезинформации, иако во исто време на располагање се сите алатки за да се провери дали нешто што се објавува е вистина или само нечија „објава“....

Дезинформации поврзани со неодамнешните пожари во земјата и светот

Иако пожарите се трагични настани, сепак, креаторите на лажни вести не ја пропуштија можноста и од вакви несреќи да извлечат корист, пишува „КриТинк.мк“ во анализата „Топ-7 дезинформации за неодамнешните пожари во земјава и светот“. Ова лето се случија два огромни пожара во светот, гореше Сибир и гореше шумата во Амазон, а во Македонија гореше во Велес и Катланово. Паралелно со...

Ѓилас најави тужба за српски „Курир“ кој тврди дека и тој се офајдил од парите од „Рекет“

Српскиот портал „Курир“, продолжувајќи го серијалот манипулативни написи за случајот „Рекет“  вчера (19.08.2019) објави текст со сензационалистички наслов испишан со големи букви: „ОТКРИВАМЕ КОЈ СЕ ОФАЈДИЛ ОД АФЕРАТА „РЕКЕТ“: Боки 13 им давал пари на Вук, Ѓилас и Бошко, А СЕ ГЛЕДАЛ И СО ЧЕДО“ (OTKRIVAMO KO SE OVAJDIO OD AFERE "REKET": Boki 13 novac davao Vuku, Đilasu i Bošku! VIĐAO SE I SA ČEDOM).   Оваа објава ги обвинува лидерите на српската опозиција за вмешаност во скандалот во кој главен...

Боки 13, Крлеуша: Kога „Rest In Peace (RIP)“ стана „Одморете се во мир“…

Порталот „ Екран“ денеска (13.08.2019) објави текст со наслов: „(ВИДЕО+ФОТО) БОКИ 13 „РЕКЕТИРАЛ“ ПОРАДИ ЈЕЛЕНА КАРЛЕУША: „Курир“ открива што плус се крие зад аферата „Рекет““,  комплетно преземен од српски „Курир“ заедно со фотографиите и без никаква јазична, лекторска интервенција.   Освен што во споменатиот напис не е направена никаква проверка на искажаните тврдења во „Курир“ барем кај уште еден извор, туку е пласиран како да се работи за стопроцентна вистина, има проблеми и со преводот.  Уште...

Шебек: Добар виц би било дека главниот манипулатор, владата во Србија, се бори против дезинформации

Ненад Шебек е меѓународен консултант за медиуми и цивилно општество. Претходно Шебек работел како директор на Фондацијата Хеинрих Бол , а претходно портпарол на Регионалниот совет за соработка. Од 2002 до 2014 година работел и како Извршен директор на Центарот за демократија и обнова на Југоисточна Европа. Шебек пред тоа активно работел како новинар 26 години, од кои 16...

Каде српски „Курир“ виде „хаос во Македонија“?

Српскиот портал „Курир“ на 15.07.2019 година објави текст со пресилен наслов:„ Хаос во Македонија поради Боки 13: Јовановски  уапсен  поради скандал со  8.000.000 евра, а замешан е и обвинител! Во Македонија нема хаос, сите институции на државата функционираат. Во прашање е скандал кој го тангира и Специјалното јавно обвинителство и кој се заканува да добие поголеми димензии, но во секој случај  нема хаос, како што тврди насловот. Фактички, станува збор за...

Неинтелигентно и дискриминаторски: Како се мери IQ на некој народ?

Kamen
Српскиот портал „Курир“ неодамна објави вест под наслов „Ова истражување на Македоците нема да им се допадне – имаат најнизок коефициент на интелигенција во регионот“. Во веста се наведуваат бројки според кои граѓаните на Македонија имаат просечен IQ од 82 и дека се на исто ниво со Албанците од Албанија, а на пониско од Србите кои имале 90, од Словенците...

Големиот настан за Македонија, српски „Курир“ го проследи со големи шпекулации

Во вест за препораките од Европската Комисија (ЕК) до Европскиот совет да одреди датум за почеток на преговорите на Северна Македонија со Европската Унија (ЕУ) за зачленување во европскиот сојуз, српскиот весник „Курир“ на својата онлајн-платформа завчера пласираше текст што содржи неколку шпекулации и неточна информација. Од поприлично „булеварскиот“ наслов што почнува со големи букви, а продолжува со шпекулација, до...

Дума: „Курир“ нека ја објави целата снимка од седницата на ДИК

Вистинска случај, но без јасна завршница предизвика настанот од завчера, кога според порталот „Курир“ на нивниот снимател му било наложено од обезбедувањето да ја напушти седницата на Државната изборна комисија, откако членката на ДИК, Виолета Дума, побарала тој да се претстави. Дума денеска рече дека не станува збор за бркање, бидејќи новинарот самиот си заминал, откако снимал. Таа денеска изјави...

СДСМ: Зад „Курир“ стои Мијалков, затоа ги крие милионските приходи

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) денеска преку соопштение обвини дека порталот „Курир“ со денови молчи за приходите од 1,3 милиони евра, бидејќи зад него стои поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, инаку братучед на премиерот Никола Груевски. Од опозициската партија велат дека фирмата сопственик на „Курир“, „ЕМ Медиа“ ДОО Скопје, е поврзана со фирмата НВСП,...

СДСМ: „Република“, „Курир“ и „Радио Слободна Македонија“ молчат од каде им се милионските приходи

Опозицискиот СДСМ повторно ги повика порталите „Република“, „Курир“ и „Радио Слободна Македонија“ да дадат одговор за начинот на кој се финансираат. Од партијата наведуваат дека порталот „Република“ остварил приход поголем од 1,1 милион евра, приходот на „Курир“ изнесува 1,3 милиони евра, додека на „Радио Слободна Македонија“ во 2013 година само со еден вработен остварило 242.000 евра приходи. „Со недели молк, нема...

„Курир“ му ѕирна во аналитиката на „Плусинфо“

„Плусинфо“ денеска објави текст со наслов „Кај ци бе ти, Курир?“ во кој се вели дека четири интернет-портали, кои се критички настроени кон власта, во јануари годинава се пласираа меѓу првите 20 на листата најпосетувани интернет-медиуми, според истражувањето на „Гемиус“. Бранко Героски, раководител на проектот „Плусинфо“, тврди дека податоците за читаноста на неговиот портал, а кој ги објави „Курир“, се презентирани...

Второто издание на настанот „Клинци“ в петок во Europe House Skopje

Неформалната организација за афирмација на младинската култура „Култура Бета“ в петок, на први март, по вторпат го организира настанот за млади „Клинци“, на кој ќе се претстават четворица млади...