fbpx

Боки 13, Крлеуша: Kога „Rest In Peace (RIP)“ стана „Одморете се во мир“…

-

Порталот „ Екран“ денеска (13.08.2019) објави текст со наслов: (ВИДЕО+ФОТО) БОКИ 13 „РЕКЕТИРАЛ“ ПОРАДИ ЈЕЛЕНА КАРЛЕУША: „Курир“ открива што плус се крие зад аферата „Рекет“,  комплетно преземен од српски „Курир“ заедно со фотографиите и без никаква јазична, лекторска интервенција.  

Освен што во споменатиот напис не е направена никаква проверка на искажаните тврдења во „Курир“ барем кај уште еден извор, туку е пласиран како да се работи за стопроцентна вистина, има проблеми и со преводот. 

Уште на прв поглед е видливо дека текстот од српскиот портал неточно е преведен (барем не онака како што треба) и лекториран. 

Така на пример, во него има конструкции од типот: 

…тој  (Боки 13 ) решил да се прибегне кон кривични дела… 

Сепак, најсмешен дел од македонската верзија на текстот е преводот на Počivaj u miru“  – (се однесува на мајката на Јелена Карлеуша, Дивна): „Одморете се во мир“. Го ставиле на Гугл транслејт и тоа српската верзија на Rest In Peace (RIP), оти англиската пребарувачот коректно ја преведува како „Почивај во мир“ (проверено).

Впрочем,  ова не е нешто ново за македонските медиуми, напротив се чини дека се работи за практика да се пополнува простор со непрофесионално објавување на препишани лошо преведени текстови од српски и хрватски портали. Токму на оваа тема (грешките во преводите од српски и хрватски јазик)  „КриТинк, минатата година  имаше едукативен напис насловен„За песните, писмата, штрковите и запирките: замките во преводите“. 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и...