fbpx

Дума: „Курир“ нека ја објави целата снимка од седницата на ДИК

-

Вистинска случај, но без јасна завршница предизвика настанот од завчера, кога според порталот „Курир“ на нивниот снимател му било наложено од обезбедувањето да ја напушти седницата на Државната изборна комисија, откако членката на ДИК, Виолета Дума, побарала тој да се претстави.

Дума денеска рече дека не станува збор за бркање, бидејќи новинарот самиот си заминал, откако снимал. Таа денеска изјави дека не го избркала новинарот и бара да се објави снимка од седницата.

– Никој не го избркал, сам си отиде. Јас само прашав од која телевизија се, затоа што немаше лого, а тоа беше единствената камера. Тој ми рече дека е од „Курир“ и тоа беше се. Си продолжија да снимаат, а после некое време сами ја напуштија седницата. Во име на вистината нека ја пуштат целата снимка до крај, па јавноста нека пресуди – вели Дума.

„Курир“ претходно објави дека снимателот бил избркан од обезбедувањето, откако Дума рекла дека може да снимаат само телевизии, а не и портали.

„Снимателот на „Курир“ попладнево беше избркан од јавната седница на Државната изборна комисија (ДИК) која се одржува во седиштето на Комисијата, поради смешно образложение дека само телевизиски куќи, а не и интернет медиуми имале право да ја  снимаат истата. „Курир“ уредно доби покана за седницата од јавен карактер, поради што никој нема право да го попречи медиумското известување од самата седница. Нашиот снимател, кој профисонално ги извршуваше работните обврски беше отстранет од седницата по иницијатива на членот на СДСМ во ДИК, Виолета Дума“, напиша порталот.

Со реакција за случајот се огласи Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, која го осуди инцидентот и апелираше на медиумски работници да им се овозможи непречено да известуваат.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Град Скопје: Фирма без соодветни документи и дозвола монтира панорамско тркало пред „Борис Трајковски“

Фирма регистрирана пред само еден месец, без соодветни дозволи и документи кои гарантираат безбедност, монтира панорамско тркало и други реквизити во Општина Карпош пред арената „Борис Трајковски“, обвинува Град...