fbpx

ДИК: До 13 часот на гласање излегле 1.150 гласачи

Во споредба со гласањето на 8 мај, до 13 часот, на ова прегласување се забележува зголемена излезеност за 3,7 отсто на овие избирачки места

-

До 13 чaсот, од вкупно запишани 4.514 гласачи на седумте избирачките места во кои денеска има прегласување, гласале 1.150 односно 25,4 отсто, информира Државната изборна комисија (ДИК).

„Во избирачко место 2101 во Желино гласале 325 гласачи, а во двете избирачки места 1194 и 1202 во Крушево, гласале 198 гласачи. Во Охрид гласале 185 гласачи, а во две избирачки места во Долнени, гласале 217 гласачи. Во  Струга гласале 225 гласачи“, информира ДИК.

Во споредба со гласањето на 8 мај, до 13 часот, на ова прегласување се забележува зголемена излезеност за 3,7 отсто на овие избирачки места.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Над 1000 починати аџии поради високите температури во Мека

Повеќе од 1.000 аџии загинале за време на овогодинешниот аџилак во Саудиска Арабија поради екстремно високите температури, пишува Асошиејтед Прес. Најмногу смртни случаи се пријавени од Египет – 658. Индонезија...