fbpx
Таг: прегласување

таг: прегласување

Хаос во Германија: Уставниот суд одлучи да се прегласуваат изборите во Берлин од 2021

Во Берлин ќе мора да се повторат дел од неуспешните избори за националниот парламент што се одржаа во септември 2021 година, одлучи во вторникот Уставниот суд на земјата, пренесува германската новинска агенција ДПА. Изборите ќе треба да се повторат во 455 изборни единици и соодветните гласачки области по пошта, рече уставниот судија што претседаваше, Дорис Кениг. Станува збор околу една...

ДИК: Излезноста до 13 часот на ИМ 2901 во Чаир е 20,86 отсто

Гласањето на избирачкото место 2901 во општина Чаир, каде се врши прегласување на вториот круг од локалните избори се одвива непречено, а до 13 часот на гласање излегле 20,86 отсто од запишаните избирачи. Како што соопшти портпаролката на Државната изборна комисија, Љупка Гугучевска, до 13 часот од вкупно запишани 719 избирачи на гласање излегле 150, односно 20,86 отсто. Гугучевска потсети дека...

Излезноста до 10 часот на ИМ 2901 во Чаир е 4,45 проценти, соопшти ДИК

До 10 часот наутро на гласање на избирачкото место 2901 во општина Чаир, каде се прегласува вториот круг од локалните избори излегле 4,45 проценти од запишаните избирачи, соопшти денеска портпаролката на Државната изборна комисија, Љупка Гугучевска. - Гласањето почнало навреме во 7 часот и се одвива непрекинато – рече Гугуческа, додавајќи дека до 10 часот гласале 32 лица. Доколку на некој...

ДИК одлучи да има прегласување во Чаир на 12 ноември

Државната изборна комисија попладнево на седница го разгледа решението на Управниот суд и ја усвои одлуката за повторување на гласањето на избирачкото место 2901 во основното училиште Илинден во општина Чаир. Во Чаир ќе се прегласува откако Управниот суд ја усвои тужбата на Беса. На ова избирачко место запишани се 719 гласачи, број што може да влијае на конечниот резултат и на...

ДИК ќе одлучува за прегласување на избирачко место во Чаир

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница, закажана за 16 часот, треба да го разгледа и да го усвои решението на Управниот суд за повторување на гласањето на избирачкото место 2901 во општина Чаир, од вториот круг на локалните избори, одржан на 29 октомври. Инаку, повтореното гласање на ова избирачко место во Чаир може да влијае на конечниот резултат од...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС му правеше притисок на Управниот суд да не дозволи прегласување

СДС со притисокот врз Управниот суд и врз ДИК, за тие да одлучат во негова полза, мисли дека го прикрил поткупот на гласачи, заканите и уцените врз граѓаните, кои ги вршеа неговите активисти, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение до јавноста. „Завчера, поради политичкиот притисок што во изминатиот период го вршеа СЈО, СДС и медиумите блиски до нив, Управниот суд подлегна на притисокот,...

„Мост“: Прегласувањето во Теарце помина мирно, но со технички поблеми

Прегласувањето на избирачкото место 2.011 во Теарце помина во мирна атмосфера, со различна динамика во одзивот на гласачите, кој опадна во последните часови пред завршувањето на гласањето, се вели во прелиминарната изјава на граѓанската асоцијација „Мост“, која со двајца набљудувачи и со два мобилни тима го следела прегласувањето. „Мост“, како што стои во изјавата, ја следела и ситуацијата во периодот...

СДСМ победи во Теарце, мандатите на партиите останаа непроменети

И покрај денешното прегласување на едно избирачко место во општина Теарце, мандатите на политичките партии останаа исти како и по првичните резултати од гласањето на 11 декември. ВМРО-ДПМНЕ има 51 пратеничко место, СДСМ - 49 мандати, ДУИ - 10, движењето Беса - 5, Алијанса на Албанците - 3 и ДПА има 2 мандати. Според официјалните резултати на ДИК, на прегласувањето во Теарце,...

ВМРО-ДПМНЕ: Ние сме победници и ќе формираме влада

„За ВМРО-ДПМНЕ изборите завршија на 11 декември, ние сме победници и ќе формираме влада“, информираше партијата вечерва во кратко соопштение по завршувањето на прегласувањето во општина Теарце на избирачкото место 2011. „Денеска и ние, како и целата јавност, дознавме дека и покрај сите напори, теарчани го спречиле обидот за постизборен инженеринг. Им честитаме за тоа. Како победници на изборите, остануваме посветени...

Затворено избирачкото место во Теарце, официјални резултати по 21 часот

Гласањето на избирачкото место 2011 во основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ денеска во Теарце заврши мирно и без поголеми проблеми. Неофицијално, на гласање излегле 402 лица, односно две лица помалку отколку на гласањето на 11 декември. Првичните резултати од прегласувањето ДИК ќе ги соопшти вечерва, околу 21.30 часот. Од општинската изборна комисија рекоа дека гласањето се одвивало во демократска атмосфера, а како единствен...

ДИК: До 17 часот гласале 52,8 отсто од гласачите во Теарце

Државната изборна комисија информира дека на избирачкото место број 2011 во Теарце, од запишани 714 избирачи, до 17 часот на гласање излегле 377 лица, или 52,8 отсто од вкупно запишаните избирачи. За време на гласањето на 11 декември излезноста до 17 часот беше 350 лица. Првичните резултати од прегласувањето ДИК ќе ги соопшти вечерва околу 21.30 часот. Гласањето во Теарце беше...

Во СВР Тетово пријавен поткуп при избори и гласање

Министерството за внатрешни работи соопшти дека вчера во 18.15 часот во полициската станица во Тетово, е пријавено кривично дело поткуп при избори и гласање. МВР информира дека од страна на СВР Тетово се работи на целосно расчистување на случајот. Во Теарце денеска има силно полициско обезбедување, за да се овозможи непречено гласање. Според невладината „Цивил“, вчера биле приведени две лица под сомневање...

Денеска се прегласува во Теарце, избирачкото место отворено навреме

Утрово во 7 часот беше отворено гласачкото место 2011 во основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ во општина Теарце, каде се прегласува откако Управен суд одлучи да го поништи гласањето во ова тетовско село. Изборниот молк кој почна во петокот на полноќ, ќе трае до затворање на избирачкото место во 19 часот. На терен се присутни и претставници на граѓанската асоцијација „Мост“ и...

Утре ќе се прегласува во Теарце, избирачкото ливче останува исто

На избирачкото место 2011 во основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ во општина Теарце утре ќе се прегласува откако Управен суд одлучи да го поништи гласањето на ова избирачко место. Државната изборна комисија пред три дена едногласно донесе одлука за прегласување бидејќи симулацијата направена од ИТ-секторот покажала дека прегласувањето може да влијае на резултатот од изборите, односно на бројот на освоени мандати...

Изборен молк пред прегласувањето во Теарце, „Мост“ и „Цивил“ ќе го набљудуваат процесот

Ноќеска на полноќ почна изборниот молк во пресрет на утрешното повторувањето на гласањето во избирачкото место 2011 во општина Теарце за предвремените парламентарни избори. Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги извести радиодифузерите дека врз основа на решението од ДИК за повторување на гласањето на гласачкото место 2011, во општина Теарце, заклучно со 19 часот на 25 декември важат...

„Конрад Аденауер“ жестоко ja искритикува ВМРО-ДПМНЕ

Во анализа под наслов „Народот одлучи“, Фондацијата „Конрад Аденауер“ на германската владејачка конзервативна партија ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел, упатува остри критики за недемократско однесување на „сестринската“ партија во Македонија - ВМРО-ДПМНЕ, поради нејзиното одбивање да се реформира, дезавуирањето на државните институции, како и поради критиките кон странските амбасадори, пренесува „Дојче веле на македонски јазик“. Анализата, потпишана од Јоханес Реј, наведува...

Граѓаните на Теарце ќе стават крај на криминалот на ВМРО-ДПМНЕ, порача Шилегов

Во Теарце граѓаните заслужуваат да имаат канализација и современ водовод. Недозволиво е во 21 век, сè уште да се користат септички јами, изјави носителот на листата на кандидати за пратеници на  СДСМ во шестата изборна единица, Петре Шилегов, кој и попладнево беше во Теарце, каде в недела ќе има прегласување. - Планот за живот во Македонија предвидува изградба на канализациска...

ВМРО-ДПМНЕ: Од СДСМ измислуваат нерегуларности за да ги украдат изборите

Срамно е што Петре Шилегов денеска беше во Теарце меѓу луѓето кои неговата партија лажно сака да ги прикаже како фалсификатори и сторители на изборни нерегуларности, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на посетата на Теарце од страна на Петре Шилегов, кој е носител на кандидатската листа за пратеници од коалицијата предводена од СДСМ во шестата изборна единица. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека...

Шилегов: Теарце ја има честа да ја запечати победата на демократска Македонија

Теарце ја има таа чест да ја запечати победата на граѓанска и демократска Македонија, рече носителот на кандидатската листа за пратеници од коалицијата предводена од СДСМ во шестата изборна единица, Петре Шилегов, кој денеска со своите сопартијци го посети Теарце, каде, по вчерашната одлука на Управниот суд и денешната на Државната изборна комисија, в недела, на 25 декември, ќе...

ДИК одлучи да се прегласува на избирачкото место во Теарце

Државната изборна комисија на денешната седница донесе едногласна одлука да се повтори гласањето на избирачкото место 2011 во општина Теарце. Според симулацијата направена од ИТ-секторот на ДИК, прегласувањето може да влијае на резултатот од изборите, односно на бројот на освоени мандати на политичките партии во шестата изборна единица. Прегласувањето во основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ ќе се врши в недела, на 25...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...