fbpx
Таг: кражба

таг: кражба

Од француски воз била украдена торба со безбедносни планови за Олимпијадата во Париз

Торба со компјутер и два USB стикови на кои се наоѓаат полициските безбедносни планови за Олимписките игри во Париз, била украдена од воз на станицата Гаре ду Норд, соопшти Гардијан. Торбата му припаѓала на инженер од градското собрание на Париз кој ја сместил во багажниот простор над своето седиште. Бидејќи неговиот воз доцнел, тој решил да го смени возот па дури...

Тинејџер од Кавадарци фотографирал туѓи картички во соблекувална, па пазарел онлајн

Кавадарчанец стар 17 години во текот на минатиот месец во два наврати во соблекувална на сала за вежбање во Кавадарци, ги фотографирал банкарските картички на двајца негови сограѓани, а потоа вршел онлајн трансакции со броевите од картичките, соопшти МВР. Вкупната сума на неговите нелегални трансакции изнесува 200 евра. Првиот инцидент се случил на 23 јануари годинава, при што 45-годишниот сопственик...

Повторно нападната студентка на ПМФ, ѝ го украл телефонот и ја турнал

Дваесетгодишна студентка вчера околу 9 часот наутро кај Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје била нападната од страна на едно лице, кое ѝ го одзело мобилниот телефон и ја турнал. Нападот на оваа локација се случува неполни три месеци откако студентите на ПМФ се жалеа и побараа засилување на безбедноста околу институцијата. За нападот на студентката првично објави нејзината сестра. Таа...

Краден бакар од необезбедената зграда на болницата во Кичево, од МВР не потврдуваат дека штетата е 500.000 евра

Бакарот најчесто бил цел на крадци во новиот објект на Општата болница во Кичево. Податоците обезбедени од Порталб.мк од Министерството за внатрешни работи (МВР) покажуваат дека од 2010 година до денес пријавени се две кражби во објектот чија изградба започна уште од времето кога премиери беа Бранко Црвенковски и Лубчо Георгиевски. Од МВР пак не го потврдуваат тврдењето на...

Малолетник украл пари од турист од Сингапур во скопската чаршија

16-годишен малолетник вчера ограбил турист од Сингапур во Старата скопска чаршија, а откако бил фатен од полицијата против него ќе биде поднесена кривична пријава, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи (МВР). „На 26.10.2023 во 16.25 часот на подрачје на Бит Пазар од полициски службеници од Полициска станица Бит Пазар при СВР Скопје е лишен од слобода 16-годишник од Скопје. Според...

За половина час: украл автомобил, удрил во жена, избегал, а потоа удрил во метална ограда

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 18-годишен скопјанец, кој не само што предизвикал тешка сообраќајна несреќа со смртни последици, туку за само половина час извршил уште две кривични дела. Како што соопшти Обвинителството, на 30 август од паркинг пред зграда на булеварот „3-та Македонска Бригада“ украл автомобил „Алфа Ромео“ со скопски регистарски таблички и почнал...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со меѓусебни обвинувања за скандалот на Онкологија, бараат расчистување на случајот

Двете најголеми политички партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ денеска излегоа со меѓусебни обвинувања поврзани со скандалот на препродажба на скапа терапија за болни од карцином на Клиниката за онкологија и со барања случајорт да се расчисти. Д-р Лазо Јовчески, член на Комисија за здравство на ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес конференција рече дека последниот скандал со трговија со цитостатици на Клиниката за...

Фатени крадците на лаптопи од „Донирај компјутер“

Фатени се крадци на компјутери и компјутерска опрема во Кавадарци, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР) претпладнево. Иако информациите што се соопштени се сувопарни, некои детали веднаш посочуваат кон кражбата од просториите на „Донирај компјутер“, организацијата што работи на оспособување и подарување користена компјутерска опрема на луѓето во незавидна позиција. „Мета“ пишуваше за кражбата. https://meta.mk/ukradeni-laptopi-od-doniraj-kompjuter-se-spremale-kako-pomosh-za-nadareni-studenti/ Тоа го потврди и првиот човек на...

Украдени лаптопи од „Донирај компјутер“, се спремале како помош за надарени студенти

Канцелариите на иницијативата „Донирај компјутер“ во Кавадарци биле ограбени ноќта помеѓу неделата и понеделникот, а штетата се проценува дека е околу 2.500 евра. Крадецот однел повеќе лаптопи и компјутерска опрема, дури и компјутерот во кој се водела евиденцијата и се собирале донациите на иницијативата. „Се деси и тоа. Сабајле у 3.59 некој ги обил канцелариите на Донирај Компјутер во Кавадарци....

Измама во Ресен: Со тврдење дека банкнотите од евра и долари се стари, украдени 2,6 милиони денари

Измама со кражба од над 2,6 милиони денари пријавила 64-годишна жена од Ресен. Женско лице ѝ кажало дека треба да ги смени еврата и австралиските долари што ги имала, бидејќи имало нови банкноти и старите немало да важат. Пријавеното лице ѝ рекло на оштетената дека месечно ќе ѝ исплати дел од парите што требало да се променат, информираат од...

Избегал од затвор, украл заклучен сеф од хотел и следниот ден се вратил на местото на злосторството

Предложен е притвор за лице кое извршило кражба во скопски хотел на 8 јули. Како што соопшти Јавното обвинителство, осомничениот од хотелот успеал да украде метален сеф заклучен со шифра. Во сефот имало парични средства во износ од околу 1400 евра, како и клучеви од хотелот, неколку сим картички како и пет патни исправи на гости сместени во хотелот....

Лажна реклама: Нема Ајфон за 125 денари

Фан-страницата од којашто се нуди Ајфон за 125 денари, нема податоци за контакт, нема други објави за промоции, комуникација со корисници, нема голем број на следачи и интеракции. Нема никаква формална врска помеѓу овие измамници и IStyle – официјалната продавница за Apple продукти во нашата држава. Огромниот попуст не е објавен ниту на нивната официјална страница, ниту на нивните...

Полицијата приведе крадец на велосипеди

Жител на кичевското село Зајас, С.Ј.(54), вчера бил уапсен од полицијата откако при преглед во патничко моторно возило „мерцедес“ со кичевски регистарски ознаки, кое тој го управувал, биле пронајдени и одземени 15 велосипеди, електричен велосипед и други предмети, кои потекнуваат од извршени кривични дела кражби. Од МВР информираат дека вчера од полициските службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево...

Украдена бистата на македонскиот поет Славко Јаневски во Струга

Бистата на македонскиот поет Славко Јаневски исчезнала од постаментот во состав на алејата на поетите на кејот на истекот на Црн Дрим, информираат од НУМ „Струшки вечери на поезијата“. При вообичаената проверка, вчера изутрина било утврдено дека бистата на поетот Славко Јаневски е откорната од постаментот, додека бистите на поетите Ацо Шопов и Сергеј Есенин биле видливо расклатени во обид...

Украл трамвај во Загреб, го возел 1,5 километри и го оставил

Непознато лице во средата вечер успеало да украде трамвај во Загреб, да го вози еден и пол километар по трамвајската мрежа, а откога стигнало на посакуваната станица, да го остави и да побегне во непознат правец, информираат хрватската полиција. Полицијата во Загреб добила пријава за украдениот трамвај во средата во 23:15 часот. Трамвајот бил украден од последната станица во населбата...

Автомобилски делови и гуми украдени од гаражите на Град Скопје

Крадци влегле во гаражите на Град Скопје и украле автомобилски делови и гуми, соопшти МВР. Кражбата се случила вчера, а во полициската станица во Центар ја пријавил еден од вработените во Град Скопје. „Вработен пријавил на записник дека од гаражи сопственост на Град Скопје на подрачјето на Центар со употреба на сила и тврд предмет било влезено и биле...

Полицијата го приведе осомничениот за одземање на амбулантното возило од кочанската болница

Полициски службеници привеле осумнаесетгодишен жител на Кочани, поради основи на сомнение дека од кругот на кочанската болница одзел возило на Итната медицинска помош. Осомничениот го украл возилото во раните утрински часови во саботата, по што, според локалните медиуми, со медицинското возило извршил неколку сообраќајни прекршоци низ улиците во градот. Министерството за внатрешни работи (МВР) вчера соопшти дека, по преземени мерки и...

Вистиномер: Сатирична објава за кражба во полициски магацин споделена како вистинска вест

Во овој пост што се споделува на Фејсбук не е наведено дека станува збор за сатира, нема линк до оригиналниот напис, па е оставена е отворена можноста информацијата да биде погрешно протолкувана како вистинита. Наместо како исмевање за кражбата на солзавец, шок бомби и други предмети од  полициски магацин во Охрид, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме...

Претреси во Скопје, приведени лица за кражба на електрична енергија

Денеска полициски службеници од Одделението за криминалистички работи Кисела Вода, по добиена судска наредба, извршија претреси во дом и други простории на неколку локации во Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“. „Претрес е извршен на ул.„Рилски Конгрес“ во домот на С.Т.(67), и на ул.„Александар Бујунов“ во две куќи сопственост на М.З.(63). При претресот е...

Вистиномер: Додека пола држава гори, Ангелов твита спинови за политичките противници

Неспорно е дека државните институции треба навремено да реагираат на лажните вести. Но, демантите треба да бидат во насока на целосно, точно и транспарентно информирање на јавноста. А, не како во конкретниот случај со директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов, да се долева „масло на огнот“ преку спинови кои се во функција на партиска пропаганда и...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...