fbpx
Таг: кражба

таг: кражба

Малолетници фатени како крадат во манастирскиот комплекс во Лешок

Изминатава недела од двете цркви во рамки на манастирскиот комплекс во тетовското село Лешок, украдени се околу 60.000 денари. За тешката кражба, кој е пријавена вчера претпладне од вработен во манастирскиот комплекс, осомничени се четири лица, при што на дело биле фатени двајца малолетници. Кражбата се случила во периодот од 16 април до вчера претпладне, при што од фиоки и...

Љупчо Шврговски ќе го брани Бобан С. за кражбата на 3 милиони евра од НЛБ

Поранешниот државен јавен обвинител Љупчо Шврговски му е адвокат на 40-годишниот Бобан С., осомничен за кражбата на 3 милиони евра од трезорот на НЛБ во Скопје. Информацијата за „Мета“ ја потврди самиот Шврговски. - Да, јас сум му адвокат - ни рече Шврговски, но не сакаше да коментира ништо во врска со случајот. Бобан С., осомничениот за најголемата кражба во историјата на независна Македонија, трезорот...

Ограбен трезорот на НЛБ во Скопје, вработен однел 2 милиони франци и 270.000 евра

Вработен во НЛБ во Скопје од трезорот на банката вчера украл околу 2 милиони швајцарски франци и околу 270.000 евра. Случајот за „Мета“ го потврдија од Министерството за внатрешни работи (МВР). Како што информираат оттаму, кражбата вчера во 16.58 часот ја пријавил директор во банката. Според информациите на МВР, 40-годишниот Б.С. од Скопје, вработен во банката, ги зел парите од трезорот,...

Филмска кражба во казино во Гостивар

Еден милион и седумстотини педесет илјади денари се украдени вчеравечер во казино лоцирано на улицата Борче Јовановски во Гостивар. Кражбата, која ја пријавил во полицијата вработен во казиното, ја извршиле три непознати маскирани лица, од кои две со качулки на главите и со ракавици на рацете, најпрво се искачиле на покривот од постар објект во непосредна близина и преку...

Ограбен стан во Скопје

Непознат сторител украл 410 евра и накит вчера од стан на улицата Козле во Скопје. - Крадецот влегол во станот, сопственост на Н.Д. (70), со насилно отворање на прозорецот. Одзел 410 евра и накит и го напуштил местото, стекнувајќи противправна имотна корист од околу 60.000 денари - информира денеска Министерството за внатрешни работи. Се работи на откривање и на пронаоѓање на сторителот,...

Чувар крадел лични предмети на Тито од Музеј во Белград

Белградската полиција уапсила вработен од обезбедувањето на Музеј на историјата на Југославија, под сомневање дека украл предмети од музејот кои му припаѓале на Јосип Броз Тито. Како што денеска соопшти српското министерство за внатрешни работи, осомничениот И.М. (38) крадел експонати од збирката „Подароци и лични предмети на Јосип Броз Тито“, за чие чување бил задолжен, брошеви и игли за вратоврски...

Украдени изборни материјали од просториите на ОИК Кавадарци

Претседателот на општинската изборна комисија во Кавадарци вчера попладне во локалната полициска станица пријавил дека биле украдени изборни материјали од големата сала во зградата на Општина Кавадарци, што ја користела комисијата. Кражбата, според пријавата, најверојанто била извршена утрината истиот ден, во периодот меѓу 1.30 и 6.30 часот. Сторителот, како што информираат од МВР, влегол преку вратата од салата, која била...

Од куќа во Прилеп украдени околу 30.000 евра

Вчера во Прилеп, на улица Антон Панов, во куќа сопственост на Б.М. (41), непознат сторител со насилно влегување преку прозорецот од дневната соба на приземјето, извршил пребарување и во една од собите пронашол и одзел околу 800.000 денари, 13.000 евра и 3.000 швајцарски франци, по што го напуштил местото на настанот, стекнувајќи противправна имотна корист од околу 1.770.000 денари. Увид извршила...

Тројца турски војници ќе бидат екстрадирани од Грција

Тројца од осумте турски војници што бараа азил во Грција по обидот за воен удар против Ердоган ќе бидат екстрадирани назад во Турција. Грчкиот апелационен суд денеска одлучи тројца од војниците да бидат вратени во Турција бидејќи смета дека се виновни за обид за уривање на турската влада, опструкција на работата на собранието и за кражба на хеликоптер. Одлуката предизвика големо изненадување...

Гостиварец извршил повеќе од стотина кражби во Охрид, Струга и во Кичево

Гостиварецот Џ.И. (22) од селото Дебреше, извршил повеќе од стотина кражби во Охрид, Струга и во Кичево. Канцеларијата за криминалистички работи од Струга му поднесе кривична пријава со која го товари за сторени тешки кражби, извршени во продавници и во јавни установи во Струга. Во периодот од 2009 до 2016 година, пријавениот Џ.И. на подрачјето на СВР Охрид кривично е пријавен за...

Разбиена банда крадци на луксузни возила во акција на Европол

Европската полиција (Европол) денеска соопшти дека разбила меѓународна организирана криминална група, чии членови се осомничени за кражби и за препродавање на луксузни автомобили во Европа и во Северна Африка. Полициите на Италија, Шпанија и на Белгија извршиле 28 апсења и претреси на 29 локации во Италија и во Шпанија, соопшти Европол. Според информациите, водачите на криминалната група се со потекло од Италија...

Владиката Петар бил уапсен за кражба и за лажно сведочење, тврди австралиската полиција

Австралиската полиција за „Мета“ потврди дека минатата недела во Мелбурн го уапсила и го испрашала надлежниот митрополит на Австралиско-новозеландската епархија, владиката Петар, во рамки на истрага за кражба и за лажно сведочење. „Полицијата во Викторија уапси и испраша 70-годишен човек од Каролајн Спрингс, во рамки на истрагата за кражба и за лажно сведочење. Тој е ослободен и се чека продолжување...

Украдени 45.000 евра и поголемо количество злато од куќа во Битола

Непознат сторител извршил тешка кражба, при што одзел околу 45.000 евра и поголемо количество злато од куќа во Битола во сопственост на М.Ц.(1943) на улица Стрежевска. СВР-Битола презема мерки за пронаоѓање на сторителот.

Пиштол и накит украдени од куќа во Прилеп

Непознат сторител синоќа, во периодот од 20.10 часот до 22.20 часот, ограбил куќа на прилепската улица Илија Компаниовски, сопственост на Б.Ј. Крадецот влегол насилно во куќата и одзел разновиден златен накит и пиштол со калибар 7,65 милиметри. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа на полициската станица во Прилеп и се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно...

Од автомобил во Кичевско украдени пари, накит и пасоши

Непознато лице украло 9.450 евра, 4.720 долари, накит, американски и македонски пасоши од џип „чироки“ со американски таблички во кичевското селото Колибари. Оштетениот, 34-годишниот А.Б. од село Колибари, вчера во 2 часот по полноќ телефонски пријавил во полициската станица во Кичево дека во четвртокот, околу 21.30 часот, му е ограбено возилото од кое е земена женска чанта во која имало...

Украдени околу 22.000 евра и накит од стан во Скопје

Непознат сторител вчера ограбил стан во Скопје, на улицата Борка Талевски, сопственост на 71-годишниот К.Е.. Како што соопшти МВР, крадецот во периодот од 11.15 до 12.45 часот, со подобен клуч ја отворил влезната врата, а по извршеното пребарување на станот одзел 14.500 евра, женска чанта во која имало пари (евра и денари) во вкупна вредност од околу 420.000 денари и накит. Полицијата...

Краделе во куќи и во станови во Охрид

СВР од Охрид поднесе кривична пријава против М.А. (41) од битолското село Велушина и М.С. (53) од струшкото село Ливада, кои ги товари за осум тешки кражби. Пријавените, во текот на минатиот месец, кражбите ги извршиле во неколку деловни објекти, куќи и станови во Охрид, како и во две цркви во Косел и во Лескоец. На тој начин, М.А. и М.С....

Една од три бензински станици во Грција ги краде клиентите

Една од три бензински станици во Грција ги краде своите клиенти за 7 до 15 евроценти по литар гориво. Како што пренесува весникот „Етнос“, ова се резултатите од тајната истрага на грчкото министерство за економија кое покажало дека 30 отсто од испитаните пумпи вршат малверзации и наплаќаат повеќе за помалку наточен бензин. Истрагата, спроведена за да се откријат нерегуларности во работењето...

Накит вреден 5.000 евра украден од стан во Скопје

Непознат сторител се прекачил преку балконска ограда и влегол низ прозорецот во стан во сопственост на Д.Ц. (67) на улица Воденска во Скопје, при што пронашол и одзел златен накит. Веднаш потоа го напуштил местото на настанот, стекнувајќи противправна имотна корист од околу 300.000 денари. Полицијата работи на расчистување на случајот.

 Кражба во Шарената џамија во Тетово 

Непознати сторители извршиле кражба на парични средства во Шарена џамија во Тетово, утринава околу 3.45 часот. Откако насилно ја отвориле дрвената кутија за доброволни прилози од верниците, поставена на sидот пред влезот на џамијата, одзеле околу 9.000 денари во разни апоени, а потоа незабележани од никого се оддалечиле. Се преземаат мерки и активности за расветлување на случајот и за откривање на сторителите....

Дизелот од полноќ поевтинува за два денара по литар

Дизел горивото поевтинува за два денари, а цената на бензините останува иста, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕ). Со последната нивна...