fbpx
Таг: Косово

таг: Косово

Косовците ги надминаа Сиријците во барањето азил во Австрија

Жителите на Косово во јануари станаа најголема група поднесувачи на молби за азил во Австрија. Со поднесени 1.029 барања, Косовците ги надминаа Сиријците, кои бегаат од војната во својата земја. Во јануари годинава, вкупно 910 Сиријци поднеле барање за азил во Австрија. На трето место се Авганистанците, со 622 барања, а четврти се Ирачаните со 286 молби. Минатата година Сиријците беа најголема...

Албанија: Косовските политичари преку дијалог да најдат решение

Официјална Тирана ги повика косовските политичари да се дистанцираат од протестите во Приштина и повика на дијалог за наоѓање решение за отворените прашања. „Воспоставувањето на редот и на мирот е значајно начело за да се отвори патот за решавање на проблемите и е во служба на демократската стабилност на Косово“, стои во соопштението на албанското МНР.

Осумдесет повредени на протестите во Приштина

Најмалку 56 полицајци се повредени за време на денешните протести во Приштина, а повеќе од 100 лица се приведени, соопшти директорот на полицијата на Косово, Спенд Маџуни. - На еден полицаец му е тешко повредена главата, на друг раката. Останатите добиле повреди по телото - рече Маџуни. Српските медиуми јавуваат дека 80 лица се повредени за време на протестите, кои ескалираа откако демонстрантите со...

Јахјага повика да запрат судирите на улиците на Приштина

Претседателката на Косово, Атифете Јахјага, преку својот фејсбук-профил ги повика демонстрантите да не ја напаѓаат полицијата и да се врати редот и мирот на улиците на главниот град Приштина. „Апелирам за смиреност и за враќање на редот на улиците и на плоштадите на главниот град. Апелирам до демонстрантите кои сè уште се на улиците на Приштина мирно да се разотидат и да...

Косово: Полицијата употреби водени топови против демонстрантите

Косовската полиција со водени топови се обиде да ги растера демонстрантите во центарот на Приштина. Активистите на „Самоопределување“ со камења фрлаа по полицијата. Повредени се 30 полицајци, како и лидерот на „Самоопределување“, Висар Имери. Инцидентот настана откако претставникот на „Самоопределување“, Дардан Муличај, ѝ постави ултиматум на полицијата за 15 минути да ги отстрани блокадите поставени пред Владата на Косово. Муличај првин ја...

Косово го екстрадираше Алмир Дрпљанин

Косовската полиција го екстрадираше Алмир Дрпљанин, кој во 2010 година во отсуство беше осуден на доживотен затвор за убиството на Африм Арифи, припадник на полициските „Алфи“, што го уби пред Природноматематичкиот факултет во Скопје. Дрпљанин беше уапсен пред две години во Урошевац, а попладневно ѝ беше предаден на македонската полиција. За убиството на полицаецот, освен Дрпљанин, осудени на доживотен затвор се и...

На протестите во Косово повредени 23 лица

На протестите во Приштина повредени се 23, а приведени се 20 лица, изјави портпаролот на косовската полиција, Баки Кељани. Неколку илјади граѓани учествуваа на маршот од зградата на владата до собранието на Косово за да го искажат своето незадоволство од положбата на металуршкиот комбинат „Трпеча“ и побарале оставки на министрите Александар Јаблановиќ и Хашим Тачи. Дел од учесниците во протестот фрлале...

Отворање контакт-центар на граничните полиции на Македонија и на Косово

Министерката за внатрешни работи на Република Македонија, Гордана Јанкуловска, денеска на граничниот премин Долно Блаце, заедно со својот косовски колега, Скендер Исени, ќе го отвори новиот заеднички контакт-центар на граничните полиции на двете земји. На промовирањето на контакт-центарот ќе присуствува и амбасадорот на ОБСЕ во Република Македонија, Ралф Брет.

Рударите од Трепча го прекинаа штрајкот на еден месец

Косовските рудари од јужениот дел на комбинатот Трепча, по тридневен штрајк денеска одлучиле привремено да го прекинат протестот на еден месец за да им дадат време на косовските институции да најдат решение за комбинатот, пренесуваат медиумите во Приштина. Портпаролот на рудникот, Муса Мустафа, за медиумите изјавил дека „штрајкот на рударите во Трепча е официјалнo суспендиран на еден месец и рударите...

Хашим Тачи во посета на Македонија

Во посета на Македонија денеска ќе претојува вицепремиерот и министер за надворешни работи на Косово, Хашим Тачи. Тој ќе се сретне со министерот за надворешни работи, Никола Попоски, и со претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов.  

Цајер: Ситуацијата на Косово е мирна, но не и стабилна

Командантот на германскиот контигент војници на Косово, полковникот Зигфрид Цајер, оцени дека состојбата на Косово во деловите во кои живеат претежно Срби е мирна, но не и стабилна. - Во моментов состојбата таму е мирна, но не и стабилна, Тоа последен пат можеше да се почувствува на натпреварот Албанија - Србија во октомври. Незадоволството од економската ситуација и етничката напнатост...

Притисок врз Косово за формирање суд за воени злосторства на ОВК

Се засилува притосокот на меѓународната заедница врз косовските власти за што побрзо формирање на специјалниот суд за злостроства извршени од припадници на Ослободителната војска на Косово (ОВК), пренесуваат приштинските медиуми. Тие известуваат за разговорот на претседателката на Косово, Атифете Јахјага, со помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд. Во соопштението од кабинетот на Јахјага, како што известуваат медиумите, било наведено дека...

Србија ќе мора да ги нормализира односите со Косово за да влезе во ЕУ

Пред да влезе во Европска Унија, Србија треба целосно да ги нормализира односите со Косово, а тоа би било потврдено и со правно обврзувачки документ, изјави шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц, во интервју за НИН. - Не е во интерес на ЕУ да ги прифати во полноправно членство членките кои се во конфликт со соседните земји, бидејќи тоа би...

Косово стана полноправна членка на МОК

Косово стана полноправна членка на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) на седницата која  се одржа во Монако. Косово беше примена без ниту еден глас против, со што стана 205. членка на МОК. Одлуката која ја донесе МОК значи дека Косово ќе може да настапи на Олимписките игри, кои во 2016 година ќе се одржат во Рио де Жанеиро.  

Иса Мустафа ќе биде премиер на Косово, Тачи – вицепремиер

Иса Мустафа, лидерот на Демократската лига на Косово и поранешен градоначалник на Приштина, ќе биде новиот премиер на Косово. Хашим Тачи, лидерот на Демократската партија, ќе биде вицепремиер и министер за надворешени работи. За овој коалициски договор треба да се гласа денеска попладне, на конститутивната седница на Собранието на Косово. Според договорот, политичкиот дел од дијалогот меѓу Белград и Приштина...

Дачиќ: ЕУ не бара Србија да го признае Косово

Европска Унија официјално нема побарано Србија да го признае Косово, изјави шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ. - Србија не го променила својот став околу непризнавање на Косово, ниту ЕУ официјално го побарала тоа - рече Дачиќ, додавајќи дека во официјалните документи од ЕУ не се наведува дека Србија мора да го признае. Дачиќ вели дека во документите се наведува дека Србија мора да...

Косово бара дел од наследството на СФРЈ и воена отштета

Новата косовска влада бара воена отштета и дел од златото од поранешната заедничка држава и воени објекти, пишува „Коха диторе“. Како што јавуваат приштинските медиуми, новата влада на Косово нема да го условува дијалогот со признавање на суверенитетот, но ќе бара поделба на имотот и воена отштета. Владата, како што пренесува „Коха диторе“, наместо залагање за признавање на независноста, ќе остане...

На Шар Планина, Косово ќе гради ски-центар вреден 410 милиони евра

Во изградба на ски-центарот во Брезовица на Шар Планина. Косово ќе вложи 410 милиони евра, а, според планот, ова треба да стане најмодерен ски-центар на Балканот. Тој се наоѓа на северозападната страна на Шар Планина, на околу 60 километри од Приштина, на надморска висина од 900 до 2.500 метри. Предвидена е изградба на повеќе од 100 километри ски-патеки, 35 патеки...

Постигнат договор: Иса МУстафа е новиот премиер на Косово

Лидерите на Демократската партија на Косово, Хашим Тачи, и на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа, постигнаа договор Мустафа да биде на чело на коалициската влада, а претседателот на собранието да биде од редовите на ДПК, јавуваат косовските медиуми. Договорот за формирање влада е постигнат на состанок одржан во кабинетот на претседателката на Косово, Атифете Јахјага, на кои присуствуваше и...

ЕУ: Истрага за корупцијата во ЕУЛЕКС на Косово

Европската посредничак Емили О’Рајли, најави отворање на независна истрага на нејзините служби за наводите за корупција на мисијата на Европската Унија на Косово, ЕУЛЕКС, дознаваат европските медиуми, кои го објавија нејзиното писмо испратено минатиот петок до надлежните во европската служба за надворешна акција, ЕЕАС. Во писмото О’Рајли вели дека медиумските извештаи за наводите за корупција и за митo во ЕУЛЕКС го привлекле...

Лавров направи театар во Скопје: Наместо одговори, се расправаше со новинари

Русија од пресот на Сергеј Лавров денеска направи пропаганден театар во срцето на Скопје, a со цел да го засени последниот ден и заклучоците од Министерскиот совет на ОБСЕ....