fbpx
Таг: Кливленд

таг: Кливленд

Не може да се споредуваат исчезнатите деца од Кливленд со оние кои се одведени од Украина

Не може да се спoредуваат исчезнатите деца од Кливленд со оние кои се одведени од Украина. Станува збор за различни контексти, различни околности. За децата од Кливленд, околностите уште не се разјаснети и нема утврдено образец односно тенденција дека сите исчезнале на ист начин, бидејќи се работи за изолирани случаи со непознат исход. За децата одведени од Украина, е...

Апсења во Кливленд поради обид за палење на американско знаме

Полицијата во Кливленд уапси 18 лица по кошкањето со демонстрантите, кои синоќа се обидоа да запалат американско знаме во близина на влезот на арената каде се одржуваше конвенцијата на републиканците, соопштија властите. Инцидентот се случил синоќа, а двајца уапсени се обвинети за напад на полицаец кој се обидел да им го одземе знамето, соопшти шефот на полицијата во Кливленд, Калвин...

Кливленд го растури Голден стејт

Од синоќешните два меча во НБА-лигата, дефинитивно за издвојување е одличната партија на Леброн Џејмс, кој со 42 поени беше најзаслужен за победата на Кливленд над Голден стејт од 110-99. На вториот меч, Феникс ја совлада Оклахома по продолжението со 117-113, иако Расел Вестбрук запиша нов трипл-дабл – 39 поени, 14 скока и 11 асистенции, пренесе „Екипа“. Голден стејт загуби...

Кливленд со осум победи во низа

Кливленд вчеравечер на свој терен го победи лидерот на Источната конференција, тимот на Торонто. Со тоа ја извојува осмата победа во низа. Торонто има резултат од 16 победи и од шест порази, додека Кливленд ја забележа 13. победа во 20 одиграни натпревари. Резултати на ноќешните дуели: Кливленд – Торонто 105:101, Детроит – Портланд 86:98, Мемфис – Далас 114:105,Њу Орлеанс – Њујорк 104:93, Оклахома Сити –...

(ВИДЕО) Кливленд: Полицијата објави снимка од убиството на момчето

Полицијата во Кливленд објави снимка од убиството на 12-годишникот, кој полицаец го застрела мислејќи дека в рака држи вистински пиштол. Полицајците, наводно, трипати го предупредиле Тамир Рајс да ги крене рацете. На снимката се гледа како црномурното момче си игра со реплика пиштол, разговара на мобилен телефон, а во поголем дел од видеоматеријалот изгледа дека му е здодевно и се...

Почина детето што полицијата го застрела поради пиштол-играчка

Почина 12-годишното момчето што полицијата во Кливленд го застрела откако извадил играчка, реплика на воздушен пиштол, јавуваат американските медиуми. Инцидентот се случи во саботата, кога непознато лице ја информирало полицијата дека некој мавтал со пиштол на игралиштето во рекреативниот центар „Кадел“. Полицајците стрелале во 12-годишното момче откако тоа одбило да ги дигне рацете и посегнал по појасот во кој имал нешто што личело...

Опрема за безжичен и безбеден пристап до дигитални образовни ресурси за 40 училишта

Четириесет основни училишта во државата добиваат современа опрема за безжичен и безбеден пристап до дигитални образовни ресурси. Опремата е набавена преку проектот на Министерството за образование и наука за...