fbpx

Апсења во Кливленд поради обид за палење на американско знаме

-

Полицијата во Кливленд уапси 18 лица по кошкањето со демонстрантите, кои синоќа се обидоа да запалат американско знаме во близина на влезот на арената каде се одржуваше конвенцијата на републиканците, соопштија властите.

Инцидентот се случил синоќа, а двајца уапсени се обвинети за напад на полицаец кој се обидел да им го одземе знамето, соопшти шефот на полицијата во Кливленд, Калвин Вилијамс, додавајќи дека двајца полицајци се полесно повредени.

Според Вилијамс, при обидот да се запали знамето, се запалиле и панталоните на некои од демонстрантите.

Против 15 уапсени се поведени прекршочни постапки за поттикнување насилство.

За време на конвенцијата на републиканците, која завршува денеска, се уапсени вкупно 23 лица.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...