fbpx
Таг: Јован Деспотовски

таг: Јован Деспотовски

Промовирана нова странска инвестиција, млади ќе работат за над 1.000 евра месечна плата

Мултинационалната водечка компанија за аутсорсинг услуги „ЕМАПТА“ ќе отвори деловен простор од 6.000 метри квадратни во технолошките индустриски развојни зони (ТИРЗ), а раководството на компанјата планира да вработи 850 млади луѓе во наредните пет години, информираат од ТИРЗ. Денеска оваа странска инвестиција ја промовираше директорот на ТИРЗ, Јован Деспотовски заедно со премиерот Димитар Ковачевски. Тие кажаа дека месечната нето...

Германски „БМЗ“ ќе инвестира во земјава 65 милиони евра во фабрика за батерии

Нова фабрика за производство на батерии ќе се гради во земјава од страна на германската компанија „БМЗ“. Станува збор за инвестиција од 65 милиони евра, со која ќе се отворат 755 нови работни места. Вицепремиерот Фатмир Битиќи и директорот на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони Јован Деспотовски денеска престојуваа во Германија, при што во Франкфурт го потпишаа договорот...

„Магна Мехатроникс“ гради фабрика во Штип, ќе бидат вработени 600 лица

Премиерот Димитар Ковачевски и директорот на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони Јован Деспотовски во технолошко-индустриската развојна зона Штип се обратија на означувањето на почетокот на градежните работи на нова фабрика, која е инвестиција на „Магна Мехатроникс“. Фабриката произведува интегрирани системи од механички и електронски компоненти и е една од групациите на канадската компанија „Магна Интернационал“. „Магна Интернационал“ е една...

Димитар Ковачевски е новиот претседател на СДСМ, Деспотовски и Ременска со честитки

На внатрепартиските избори вчера членовите на владејачката партија СДСМ го избраа кандидатот Димитар Ковачевски за нов претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. На 194 гласачки места ширум државата вкупно гласале 44.406 членови на СДСМ, односно 86,5 отсто од активно регистрираните членови на партијата. Димитар Ковачевски освои 37.649 гласа, за Јован Деспотовски гласале 3.319 членови, додека противкандидатката Фросина Ташевска Ременски ја...

СДСМ со тројца, ВМРО-ДПМНЕ со еден кандидат, утре ќе бираат претседател на партиите

Двете најголеми политички партии во земјава утре одржуваат внатрепартиски непосредни избори. Во СДСМ членовите на партијата ќе гласаат на 194 избирачки места низ општинските организации во земјата, почнувајќи од 08.00 часот наутро, се до 19.00 часот. Изборот кај членовите на СДСМ е од тројца кандидати: Фросина Ременски, Димитар Ковачевски и Јован Деспотовски, коишто во изминатиов период ја претставија својата...

Претставен зелениот инвестициски фонд на ТИРЗ – инвестиции од 750 милиони евра и 15.000 работни места

ТИРЗ создаде нов Стратешки зелен инвестициски фонд во рамките на Планот за забрзан економски раст на Владата на РСМ. Овој фонд ќе биде наменет за домашни и странски инвеститори, со фокус за средни и големи компании. Концептот за фондот го развиваа заедно ТИРЗ и Светската банка во изминатите девет месеци. Како што објасни министерот за финансии Фатмир Бесими на денешната...

Турската компанија „Текнопанел“ ќе инвестира 16 милиони евра во ТИРЗ Скопје

Турската компанија „Текнопанел“ ќе инвестира 16 милиони евра во изградба на нов производствен капацитет во ТИРЗ Скопје, информираат од ТИРЗ. Одлуката за инвестиција е постигната на средбата во Истанбул на директорот на ТИРЗ, Јован Деспотовски и менаџментот на компанијата. „Според инвестицискиот план и финансиски проекции, „Текнопанел“ ќе отвори 120 нови работни места, со очекуван вкупен извоз од над 150 милиони евра...

Во ТИРЗ склучени договори за инвестиции во вредност од 105 милиони евра

Во првите шест месеци од годинава во технолошко индустриските развојни зони (ТИРЗ) склучени се договори со вкупен обем на инвестиции од 105 милиони евра, покажува анализата за полугодишното работење на Дирекцијата за ТИРЗ. „Во процедура на формално одобрување влегоа два нови договора, за компанијата Дура, која ја проширува инвестицијата во трета фаза, и Витек, која инвестира во втората фаза. Вкупниот...

ТИРЗ најавува нов, германски модел на едукација според потребите на компаниите

Нови мерки за унапредување на концептот на дуално образование, според потребите на компаниите и поддршка на иницијативата на Институтот за менаџмент и бизнис Хајлдеберг за воведување на германски модел на едукација во земјава, најави директорот на Дирекцијата за ТИРЗ, Јован Деспотовски. На отворањето на панел дискусијата посветена на „Германското дуално образование и врската со бизнис секторот“, во рамките на...

Извозот на компаниите во економските зони достигна 776 милиони евра

Во технолошко индустриските зони (ТИРЗ) е регистрирана највисока економска активност во првиот квартал во последните четири години, како во однос на извозот, така и според увозните резултати, покажува редовната месечна анализа на ТИРЗ. Во првите три месеца од 2021 извозот од ТИРЗ достигна 776 милиони евра што е за 30 отсто повеќе од истиот период во претходната година, а во...

Компаниите кои работат во економските зони лани оствариле добивка од 65 милиони евра

Компаниите кои работат во технолошко-индустриските-развојни зони (ТИРЗ) и кои учествуваат со 47 отсто во вкупниот извоз на земјата, минатата година оствариле вкупна добивка од 4 милијарди денари (65 милиони евра), што е за околу 40 отсто помалку во споредба со 2019 година, а тоа е резултат на намалената активност до средината на лани. Вкупните приходи, пак, биле 135 милијарди...

Макрадули именуван за член на УО на „Пошта“, Деспотовски разрешен од ФИТР

Владата на вчерашната 18. седница заклучи да му препорача на Надзорниот одбор на Акционерско друштво за поштенски сообраќај „Пошта на Северна Македонија“ во државна сопственост–Скопје за член на Управниот одбор на АД „Пошта на Северна Македонија“ во државна сопственост–Скопје да го избере Јани Макрадули, информираат од владината прес-служба. Владата донесе Одлука за давање на претходна согласност на Управниот одбор на...

ФИТР ќе ги поддржи универзитетите за иновации и ќе поттикнува соработка со компаниите

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) презентираше нов инструмент за поддршка на домашните компании и високо-образовните институции во развој на нови производи и услуги. Вкупниот износ на средства во јавниот повик изнесува 15 милиони денари, а ќе се доделуваат на факултетите и истражувачките центри, кои ќе остварат конкретна деловна соработка со домашните компании во истражување и развој. Министерката за...

На повикот на ФИТР, 166 компании со предлог-проекти за економско заздравување од ковид-19

Рекорден број над 2.000 домашни компании подигнале апликациски пакети на јавниот повик за брзо прилагодување на ковид-19, на Фонд за иновации и технолошки развој (ФИТР), од кои, 166 поднесоа предлог-проекти во првиот циклус, информираат од ФИТР. Компаниите побаруваат речиси 90 проценти од предвидениот буџет од 200 милиони денари, поради што, ќе се бараат дополнителни средства, најави директорот на ФИТР, Јован...

Наградени 39 проекти на училишта на „Предизвик за млади истражувачи 3“

Триесет и девет проекти на основни и средни училишта од целата држава, се наградени во рамките на јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи 3“ кој го спроведува Фондот за иновации и технолошки развој во соработка со Министерството за образование и наука. Годинава прворангирано основно училиште е ООУ „Страшо Пинџур“ од Неготино, додека кај средните училишта најдобро рангиран е проектот на...

ФИТР финансиски ќе им помогне на 69 домашни компании кои ќе инвестираат во технолошки развој

И во услови на криза, има домашни компании кои се подготвени со минимална државна поддршка да инвестираат во сопствен развој, а со тоа и во развој на македонската економија, изјави денеска директорот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР), Јован Деспотовски на денешната прес-конференција во Владата. Тој информираше дека вкупно 69 компании од пристигнатите 188 апликации ќе добијат финансиска...

Приватните здравствени установи ќе може да користат средства од Фондот за иновации

Во Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) се одржа првата инфо сесија со Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) на која компаниите од разлчни сектори се инфорираа за вториот повик за кофинансирани грантови за комерцијализација на иновации. Програмата е дел од Планот за економски раст на Владата, наменет за сите микро, мали и средни претпријатија, а годинава на...

Промовирани пет проекти за намалување на загадувањето на воздухот

Фондот за иновации и технолошки развој промовираше пет иновативни проекти, со цел намалување на загадувањето на воздухот. Се работи за методи, кои се во рамките на О2 Предизвик – јавен повик за поддршка на проекти кои ќе помогнат во намалување на аерозагаденоста. -За овој повик ние одвоивме буџетски средства од околу осум милиони денари и очекуваме дека многу скоро во...

Анѓушев: Сите средства предвидени за поддршка на економијата се искористени

Сите предвидени средства во буџетот и ребалансот кои што беа за поддршка на економијата во државата се искористени, одговори денеска на новинарско прашање вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев за тоа колку од средствата се искористени. Тој додаде дека заклучно со утре, ќе бидат исплатени 35 милиони евра и над 250 компании ќе бидат помогнати. Инаку денеска, премиерот Зоран Заев, директорот на...

Владата го осудува говорот на омраза за жртвите во пожарот во Грција

Владата го осудува говорот на омраза за жртвите во пожарот во Атина на социјалните мрежи, одговори денеска порптаролот на Владата, Миле Бошњаковски на новинарско прашање, дали ќе се покрене одредена постапка против тие лица. - Изразуваме жалење за жртвите во Грција. Говорот на омраза не е прифталив за Македонија како модерна држава чии што аспирации се членство во НАТО и...

Нов видеонадзор на граничните премини – дигитални камери и автоматско препознавање на регистарски таблици

Сите гранични премини во земјава добиваат нов видеонадзор – се инсталираат 350 различни типови на дигитални камери, систем за автоматско препознавање на регистарски таблици и централен систем за складирање...