fbpx
Таг: искршени стакла

таг: искршени стакла

Искршено стаклото на македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград

Доцна синоќа било скршено стаклото на македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград, Република Бугарија. Според бугарските медиуми, кон клубот биле фрлани повеќе камења при што било искршено надворешното стакло. Вандализмот бил пријавен во 21:40 часот во локалната полициска станица. Македонскиот клуб бил отворен пред неколку месеци на улицата Димитар Димов, без никакви провокации, објави сервисот на Бугарското национално радио (БНР)...

Во синоќешното дивеење се испокршени стакла на собраниската зграда, оштетена е и фасадата (фото)

Испокршени стакла и оштетена фасада на Собранието на РСМ е епилогот од синоќешните насилни протести што се одржаа пред законодавниот дом. Од Кабинетот на Претседателот на Собранието на РСМ информираат дека законодавниот дом синоќа беше повторно мета на лицата што протестираа, кои со насилно однесување, хулиганство, користење на тврди предмети, изразување на вербални закани и поттикнување омраза кон сите...

За дивеењето на Бит-пазар, во полиција повикани малолетници и тројца возрасни

Заради расчистување на вчерашното дивеење на булеварот Крсте Мисирков во Скопје, близу Битпазар, полицијата повикала седум малолетници и тројца возрасни на разговор во полициската станица „Битпазар“. Како што соопштува МВР, во инцидентот во кој повреди добиле три лица, кои побарале лекарска помош во Ургентен центар и по интервенцијата биле пуштени на домашно лекување, учествувале голем број лица. Во полициска станица...

Искршен штаб на ДУИ во Скопје Север

Изборен штаб на ДУИ во населбата Скопје Север бил оштетен од засега непознат сторител, извести СВР Скопје. Штабот  се наоѓа на улицата Тале Христов, а биле искршени две стакла од излогот и стаклена врата. Во полиција случајот бил пријавен вчера во 15.25 часот. СВР Скопје вели дека се работи на откривање на сторителот.

Искршени стакла на изборен штаб на Беса во Скопје Север

Ноќта меѓу саботата и неделата биле искршени две стакла на излогот на изборниот штаб на Беса на улицата Тале Христов во скопската населба Скопје Север и биле искинати шест плакати, соопшти СВР Скопје. Настанот  бил пријавен вчера. Полицијата вели дека работи на расчистување на случајот.

Искршена врата и полиција во ССМ – Живко Митревски ја напушта функцијата

Вистинска драма се случувала пред влезот на Сојузот на синдикатите (ССМ), кога новиот директор на ССМ, Дарко Димовски со своите соработници дошол да ја презеде новата функција од досегашниот лидер на синдикатите, Живко Митревски, јави Нова ТВ. Иако го имал в рака решението, Димовски бил спречен да влезе во седиштето на ССМ. Во настанатата турканица, биле искршени стаклата на влезната врата,...

Искршени изложните стакла на штабот на Беса во Слатино, Тетовско

Партискиот штаб на Беса во селото Слатино, Тетовско, утринава бил цел на вандалски напад. Искршени се изложните стакли на објектот каде е сместен штабот, а од Беса за овој инцидент ги обвинија партиите на власт. - Очигледно е дека партиите на власт, соочени со поразот што ги очекува на 11 декември, прават сè за да ја спречат победата на Беса на овие...

Средба Џафери – Зеленски во Тирана: Потпишана заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина

Претседателот на Владата Талат Џафери, во рамки на работната посета на Република Албанија, се сретна со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На средбата присуствувале и министерот за надворешни работи,...