fbpx

Искршено стаклото на македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград

-

Доцна синоќа било скршено стаклото на македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград, Република Бугарија. Според бугарските медиуми, кон клубот биле фрлани повеќе камења при што било искршено надворешното стакло.

Вандализмот бил пријавен во 21:40 часот во локалната полициска станица. Македонскиот клуб бил отворен пред неколку месеци на улицата Димитар Димов, без никакви провокации, објави сервисот на Бугарското национално радио (БНР) од Благоевград.

Mакедонскиот клуб во Благоевград беше отворен на 30 октомври лани, кога на отворањето присуствуваа лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и на Левица Димитар Апасиев, како и генералниот секретер на претседателскиот кабинет Миле Бошњаковски.

Организацијата на Македонците во Бугарија ОМО „Илинден“ – Пирин бара од тамошната полиција да го истражи случајот.

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
udemy paid course free download
download micromax firmware
Free Download WordPress Themes
free download udemy paid course