fbpx
Таг: интерконектор

таг: интерконектор

Бектеши и Скрекас го потпишаа Договорот за изградба на гасоводот Грција-Северна Македонија

Министерот за економија, Крешник Бектеши и министерот за животна средина и енергија на Република Грција, Костас Скрекас, денеска во Атина го потпишаа Договорот помеѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Република Грција за развој на интерконекцијата за пренос на природен гас, Грција-Северна Македонија. Со потпишувањето на овој Договор се гарантира намерата на Владите на двете земји да ја...

Заев на „Економист“ во Атина: Северна Македонија станува енергетски коридор за земјите од Југoисточна Европа

Премиерот Зоран Заев во обраќање на конференцијата на „Економист“ во Атина ја истакна важноста на регионалната и економската соработка, особено за време на пандемијата и предностите и придобивките кога земјите работат заедно. Премиерот ги истакна можностите што нашата земја ги нуди за инвестиции, а се задржа и на договорот што денеска ќе се потпише меѓу двете земји за интерконекторот...

Владата го усвои текстот на Договорот за изградба на интерконектор за гас со Грција

На 57. седница Владата го разгледа и прифати текстот на усогласениот Договор меѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Република Грција за изградба на интерконекцијата за пренос на природен гас Грција - Северна Македонија и го овласти министерот за економија Крешник Бектеши во име на Владата да го потпише овој договор со Владата на Република Грција. „Со овој...

Државата ќе учествува со 25 проценти во гасната централа во Александрополис, Грција најави Заев

Премиерот Зоран Заев објави дека државата ќе учествува со 25 проценти во гасната централа која што е веднаш до гасниот терминал Александрополис во Грција и која е со капацитет од 630 до 830 мегавати, вредна преку 400 милиони евра. „Колку за пример за што станува збор, еден блок на РЕК Битола е 200 мегавати. Нашата намера е да вложиме одреден...

Заев-Хоти: Автопатот кон Косово треба да биде готов за две ипол години, а ќе се потпише договор и за интерконектор за гас

Премиерот Зоран Заев денеска го пречека премиерот на Република Косово, Aвдулах Хоти во рамки на официјалната посета на нашата земја. Владината делегација на Косово предводена од премиерот Хоти, составена од заменик-претседателот на косовската Влада Дритон Селманај, министерката за надворешни работи и дијаспора Мелиза Харадинај Стубла и амбасадорот на Република Косово во земјата Ѓерѓ Дедај беше пречекана од страна на премиерот...

Интерконекторот за гас со Грција ќе ја направи државава енергетски коридор за земјите од ЈИЕ

Со поддршка на САД, Северна Македонија ќе забрза и иницира неколку проекти од енергетиката од особено значење за земјата и регионот, беше истакнато на денешната прес-конференција на премиерот Зоран Заев и Франсис Фенон, помошник државен секретар за енергетика и ресурси на САД. Средбата следуваше како континуитет на посетата на Заев на Атина пред две недели на тркалезната маса за регионалната...

Во завршна фаза е проектирањето на интерконективниот гасовод кон Грција

Активностите околу интерконективниот гасовод кон Грција, кој на државата ќе ѝ овозможат да се приклучи на гасоводот на „ТАП“ и на „ЛНГ“ терминалите кои се наоѓаат на брегот на Егејското море, се одвиваат спред предвидената динамика, изјави за „Мета.мк“, директорот на Национални енергетски ресурси (НЕР), Бајрам Реџепи. „Веќе е изработена студијата за влијанието врз животната средина, и во завршна фаза...

Гасоводот од Грција во државата ќе влезе меѓу селата Богородица и Стојаково

Претставници на претпријатието „Национални енергетски ресурси“ денеска го информираа гевгелискиот градоначалник дека гасоводот од Грција во нашата земја ќе влезе меѓу селата Богородица и Стојаково. Гасоводот ќе поминува кај селата Прдејци и Смоквица, а Гевгелија ќе биде споена со него на приклучната станица која ќе се гради на влезот од градот. Проектот треба да биде реализиран до крајот на годинава, а...

Македонските и бугарските компании бараат гасно поврзување помеѓу Струмица и Петрич

Интерконекторот, меѓусистемска гасна врска Петрич-Струмица, е една голема визија, на поврзување помеѓу Македонија и Бугарија, но и на гасификација на целиот југоисточен регион на нашата земја, согласно националните стратегии и еден од стратешките приоритети на нашата држава, рече премиерот Зоран Заев во своето обраќање на тркалезна маса за формирање на регионален енергетски пазар преку подобрување на енергетската поврзаност помеѓу...

Анѓушев: Изградбата на интерконекторот кон Грција е важен заради квалитетна понуда на гас

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев кој вчера учествуваше на Самитот во Солун рече дека е важно да го изградиме интерконекторот спрема Грција за да можеме да се приклучиме на гасоводот на „ТАП“ и на „ЛНГ“ терминалите кои се наоѓаат на брегот на Егејското море. „Сега сме практично приклучени преку една точка на гас во Бугарија и ова ќе ни...

Европскиот предлог за отстранување на бугарското вето е достапен и на македонски јазик на владиниот сајт

Владата на РСМ попладнево го објави и на македонски јазик европскиот предлог, изработен за време на француското претседателство со ЕУ, за отстранување на ветото од Бугарија за почетокот на...