fbpx
Таг: интерконектор

таг: интерконектор

ЕБОР најавува 100 милиони евра за гасниот интерконектор во Грција

На средба меѓу министерот за финансии Фатмир Бесими и Шарлот Руе, директорката на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за Централна и Југоисточна Европа, се дискутирале реформите и иницијативите кои ќе се спроведуваат во државата на патот кон Европската унија, соопшти Министерството за финансии. Една од иницијативите вклучува дополнително финансирање од околу 100 милиони евра за изградбата цевководите Свети...

Објавен тендерот за изградба на гасоводна врска меѓу С.Македонија и Грција

Европската Унија денеска го објави тендерот за избор на компанија што ќе го гради интерконективниот гасовод меѓу С.Македонија и Грција. Оваа информација вчера ја најави министерот за економија Крешник Бектеши. Тендерската постапка предвидува заинтересираните компании да ги достават своите понуди најдоцна до 1 февруари 2024 година. Интерконекторот кон јужниот сосед на нашата земја треба да ѝ обезбеди посигурно снабдување со...

Екологистите најдоа маани на гасоводот кон Грција што земјава ќе ја ослободи од рускиот увоз

Се проблематизира изградбата на стратешкиот гасовод меѓу Македонија и Грција. Граѓанските организации CEE Bankwatch Network и Еко-свест поднеле три формални жалби, во кои навеле дека постојат законски прекршувања во планираниот проект за изградба на гасоводот Грција-Македонија. Првите две жалби биле упатени до Секретаријатот на Енергетската заедница и Европската канцеларија за борба против измами (ОЛАФ), а третата жалба е до...

Гасовод кон Грција ќе има до крајот на 2024 година, тендерот за изградба следи нареден месец

Во втората половина на февруари ќе биде распишан јавниот повик за изградба на интерконекторот за природен гас со Република Грција, а изградбата би требало да заврши до крајот на 2024 година, информираат од Министерството за економија. Во моментов се работи и на нов интерконектор со Република Србија, додека за интерконектор со Косово, обврските од наша страна се завршени и се...

„Слобода од зависноста од рускиот гас“ – започна со работа интерконекторот меѓу Грција и Бугарија

Гасоводот меѓу Бугарија и Грција ја менува играта, рече во својот говор претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен на свеченоста при пуштањето во комерцијална работа на гасоводниот интерконектор меѓу Бугарија и Грција, што денеска се одржа во Софија. На официјалната церемонија, покрај претседателката на ЕК, присуствуваа и европскиот комесар за енергетика, Кадри Симсон, претседателите на Азербејџан и Србија,...

Енергетската криза и скрининг процесот во фокус на средбата на Пендаровски со Фон дер Лајен

Актуелната енергетска криза и текот на скрининг процесот биле во фокус на денешната средба во Софија меѓу претседател Стево Пендаровски и претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен. Како што соопштија од претседателскиот кабинет, на средбата се разговарало за енергетската криза, при што претседателот Пендаровски изразил очекување за помош од Европската Комисија во контекст на европската солдарност и справувањето...

Справувањето со енергетската криза главна тема на посетата на Ковачевски во Софија

Владина делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски, во рамки на работната посета во Софија, Бугарија, попладнево оствари средба со бугарскиот премиер Галаб Донев, на која главна тема на разговор било справувањето со предизвиците на светската енергетска криза. „Ако пред две години се соочувавме со пикот на пандемијата која го затвори светот и со недостиг на вакцини, годинава се соочуваме со...

Крај на рускиот монопол со гасот на Балканот, отворен гасниот интерконектор Грција-Бугарија

Бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков и грчкиот премиер Киријакос Мицотакис денеска кај грчкиот град Комотини го пуштија во употреба новиот гасен интерконектор меѓу двете земји. На свеченоста присуствуваше и министерот за енергетика на Азербејџан, Парвиз Шахбазов. „Интерконекторот ќе ја трансформира енергетската карта на регионот. Ќе ја продлабочи енергетската поврзаност меѓу двете земји“, изјави Кирил Петков, пренесува bTV Novinite. Тој додава...

Бектеши и Скрекас го потпишаа Договорот за изградба на гасоводот Грција-Северна Македонија

Министерот за економија, Крешник Бектеши и министерот за животна средина и енергија на Република Грција, Костас Скрекас, денеска во Атина го потпишаа Договорот помеѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Република Грција за развој на интерконекцијата за пренос на природен гас, Грција-Северна Македонија. Со потпишувањето на овој Договор се гарантира намерата на Владите на двете земји да ја...

Заев на „Економист“ во Атина: Северна Македонија станува енергетски коридор за земјите од Југoисточна Европа

Премиерот Зоран Заев во обраќање на конференцијата на „Економист“ во Атина ја истакна важноста на регионалната и економската соработка, особено за време на пандемијата и предностите и придобивките кога земјите работат заедно. Премиерот ги истакна можностите што нашата земја ги нуди за инвестиции, а се задржа и на договорот што денеска ќе се потпише меѓу двете земји за интерконекторот...

Владата го усвои текстот на Договорот за изградба на интерконектор за гас со Грција

На 57. седница Владата го разгледа и прифати текстот на усогласениот Договор меѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Република Грција за изградба на интерконекцијата за пренос на природен гас Грција - Северна Македонија и го овласти министерот за економија Крешник Бектеши во име на Владата да го потпише овој договор со Владата на Република Грција. „Со овој...

Државата ќе учествува со 25 проценти во гасната централа во Александрополис, Грција најави Заев

Премиерот Зоран Заев објави дека државата ќе учествува со 25 проценти во гасната централа која што е веднаш до гасниот терминал Александрополис во Грција и која е со капацитет од 630 до 830 мегавати, вредна преку 400 милиони евра. „Колку за пример за што станува збор, еден блок на РЕК Битола е 200 мегавати. Нашата намера е да вложиме одреден...

Заев-Хоти: Автопатот кон Косово треба да биде готов за две ипол години, а ќе се потпише договор и за интерконектор за гас

Премиерот Зоран Заев денеска го пречека премиерот на Република Косово, Aвдулах Хоти во рамки на официјалната посета на нашата земја. Владината делегација на Косово предводена од премиерот Хоти, составена од заменик-претседателот на косовската Влада Дритон Селманај, министерката за надворешни работи и дијаспора Мелиза Харадинај Стубла и амбасадорот на Република Косово во земјата Ѓерѓ Дедај беше пречекана од страна на премиерот...

Интерконекторот за гас со Грција ќе ја направи државава енергетски коридор за земјите од ЈИЕ

Со поддршка на САД, Северна Македонија ќе забрза и иницира неколку проекти од енергетиката од особено значење за земјата и регионот, беше истакнато на денешната прес-конференција на премиерот Зоран Заев и Франсис Фенон, помошник државен секретар за енергетика и ресурси на САД. Средбата следуваше како континуитет на посетата на Заев на Атина пред две недели на тркалезната маса за регионалната...

Во завршна фаза е проектирањето на интерконективниот гасовод кон Грција

Активностите околу интерконективниот гасовод кон Грција, кој на државата ќе ѝ овозможат да се приклучи на гасоводот на „ТАП“ и на „ЛНГ“ терминалите кои се наоѓаат на брегот на Егејското море, се одвиваат спред предвидената динамика, изјави за „Мета.мк“, директорот на Национални енергетски ресурси (НЕР), Бајрам Реџепи. „Веќе е изработена студијата за влијанието врз животната средина, и во завршна фаза...

Гасоводот од Грција во државата ќе влезе меѓу селата Богородица и Стојаково

Претставници на претпријатието „Национални енергетски ресурси“ денеска го информираа гевгелискиот градоначалник дека гасоводот од Грција во нашата земја ќе влезе меѓу селата Богородица и Стојаково. Гасоводот ќе поминува кај селата Прдејци и Смоквица, а Гевгелија ќе биде споена со него на приклучната станица која ќе се гради на влезот од градот. Проектот треба да биде реализиран до крајот на годинава, а...

Македонските и бугарските компании бараат гасно поврзување помеѓу Струмица и Петрич

Интерконекторот, меѓусистемска гасна врска Петрич-Струмица, е една голема визија, на поврзување помеѓу Македонија и Бугарија, но и на гасификација на целиот југоисточен регион на нашата земја, согласно националните стратегии и еден од стратешките приоритети на нашата држава, рече премиерот Зоран Заев во своето обраќање на тркалезна маса за формирање на регионален енергетски пазар преку подобрување на енергетската поврзаност помеѓу...

Анѓушев: Изградбата на интерконекторот кон Грција е важен заради квалитетна понуда на гас

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев кој вчера учествуваше на Самитот во Солун рече дека е важно да го изградиме интерконекторот спрема Грција за да можеме да се приклучиме на гасоводот на „ТАП“ и на „ЛНГ“ терминалите кои се наоѓаат на брегот на Егејското море. „Сега сме практично приклучени преку една точка на гас во Бугарија и ова ќе ни...

Фондацијата Метаморфозис со конкурс за годишна награда „Илија Жупаноски“ за справување со дезинформации

Фондацијата за интернет и општество Метаморфозис за првпат го објави Конкурсот за годишна награда „Илија Жупаноски“ за новинари, граѓански организации или поединци кои придонесуваат во справувањето со дезинформациите во...