fbpx
Таг: хоспитализации

таг: хоспитализации

Филипче: Не може за секој нов сој да има нови рестрикции, ситуацијата е мирна

Поради омикрон или кој и да е нов сој на коронавирусот, не може да се воведуваат дополнителни рестрикции ако ситуацијата не се влошува, рече денеска министерот за здравство во заминување Венко Филипче. Тој кажа дека нема потреба од нови мерки и дека мора да научиме да живееме со вирусот. „Ниту сојот омикрон ниту поради кој било друг што евентуално би...

Омикрон досега предизвикува намален процент од хоспитализација

Прелиминарните студии за ширењето на омикрон сојот на корона вирусот од Обединетото Кралство и Јужна Африка се истовремено и позитивни, но и предупредувачки. Од една страна, раните докази покажуваат дека помалку луѓе што се заразиле со омикрон сојот имаат потреба од болничко лекување, со проценки дека хоспитализациите предизвикани од овој сој се намалени од 30 до 70 отсто во...

Фајзер: Експериментална пилула против ковид-19 ги намалува смртните случаи и хоспитализациите за 90 отсто

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ денеска соопшти дека експерименталната пилула против ковид-19 што ја развива ги намалува за 90 отсто стапките на хоспитализација и смрт кај возрасните со висок ризик, јави АП. Во моментот голем број истражувачи низ светот се обидуваат да создадат пилула против ковид-19 што би можела да се пие како и други лекови, дома, и така да се ублажи...

МЗ: За четири седмици од ковид-19 починале 480 лица, невакцинираните во апсолутен ризик

Министерството за здравство информира дека најголем број од новозаболените лица со ковид-19 во земјава, како и оние лица кои биле хоспитализирани во болниците, се невакцинирани против ковид-19. Во анализата за периодот од 6 август до 2 септември се наведува дека 22.416 граѓани се регистрирани како позитивни од ковид-19, при што 4.191 лице биле целосно вакцинирани против ковид-19, односно 18,7 проценти....

МЗ: 83 проценти од новите случаи и 89 проценти од хоспитализираните со ковид-19, се невакцинирани

Во периодот од 6 до 26 август на територија на државата 17.020 граѓани добиле позитивни тестови за ковид-19, при што 17 проценти од нив биле целосно вакцинирани, односно 2.924 лица. „Голем е бројот на невакцинирани граѓани кои се заразиле со ковид-19. Според статистика за изминативе три недели, 14.096 граѓани, односно дури 83 проценти од позитивните на ковид-19 не биле вакцинирани....

Во ковид центрите низ земјава се лекуваат 1.085 пациенти, има 757 слободни болнички кревети

Министерството за здравство денеска соопшти дека вкупно 1.085 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава, додека пак, во ковид центрите има 757 слободни болнички кревети. Од вкупниот број хоспитализации, 617 пациенти се лекуваат во внатрешноста на земјата, а останатите 468 во главниот град. Според извештаите на болниците...

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...