fbpx
Таг: Газа

таг: Газа

Медицинска помош пристигна во Газа преку преминот Рафах

Граничниот премин Рафах денеска беше отворен за конвоите со хуманитарна помош на Црвената полумесечина кои од Египет отидоа во Газа. По две недели откако беше затворен, граничниот премин го поминаа дваесет камиони со медицински материјали, лекови и мало количество храна. Ова се први испораки на хуманитарна помош преку Рафах откако започнаа немирите меѓу Израел и Хамас, кои предизвика хуманитарна...

Видеото со заглавен конвој на граничниот премин Рафах, е од мај 2021 година

Видеоматеријалот споделен во оваа објава на Фејсбук, не е од 2023 година, туку е стар повеќе од две години. Како што пишуваат проверувачите на факти на Ројтерс, видеото со египетскиот конвој хуманитарна помош е од мај 2021 година, а не од 2023 година, пишува Вистиномер во својата анализа.   Текстот го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на социјалната мрежа Фејсбук од 16 октомври во која се...

Протест во Скопје: Израелските напади врз Палестина го убиваат човечкото достоинство

По петочната молитва, денеска во Скопје се одржа протест за солидарност со палестинскиот народ, организиран од „Платформата за поддршка на Палестина“, составена од мрежа организации кои дејствуваат во земјата. Граѓаните со знамињата на Палестина и земјите од регионот повикаа да се запрат израелските напади врз цивилното население, а меѓународниот фактор да „не гледа сеир“, пишува „Порталб“. „Варварските напади кои ги...

Израел се подготвува за копнена инвазија во Газа, Нетанјаху порача: „Одиме до победа“

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант им соопшти на војниците собрани на границата со Газа „дека наскоро ќе ја видат палестинската енклава одвнатре“, сугерирајќи дека се приближува очекуваната копнена инвазија со цел да се уништи Хамас, пренесува Ројтерс. Израел вчера ја нападна Газа со нови воздушни напади, како одговор на нападот од 7 октомври, кога вооружени лица на Хамас убија...

Тврдењето дека Русија не води геноцидна војна во Украина е лажно

Тврдењето дека Русија не води геноцидна војна во Украина е неточно, имајќи предвид дека Меѓународниот кривичен суд го гони Путин за геноцид поради нелегалниот трансфер на украински деца во Русија, а декларации со кои ваквите постапки на Русија се оценуваат како геноцид усвоија и Парламентарното собрание на НАТО, Парламентарното собрание на Советот на Европа и Сенатот на САД, пишува...

Во Израел се таложи гневот против премиерот Нетанјаху – се ближи ли крајот на неговото владеење?

На еден израелски министер не му било дозволено да влезе во болница на влезот за посетители. Телохранителот на друг министер бил плиснат со кафе од страна на еден ожалостен маж. Трет министер, односно министерка, била нарекувана „предавничка“ и „имбецил“ кога пристигнала да ги теши семејствата евакуирани од ужасот, пишува новинската агенција „Ројтерс“. Шокот од масакрите извршени од Хамас на 7...

Мишел за масакрот во болницата во Газа: Нападите на цивилна инфраструктура се косат со меѓународното право

Шарл Мишел, претседателот на Европскиот совет по експлозијата во болницата во Газа во која загинаа најмалку 500 луѓе порача дека нападите на цивилна инфраструктура се против меѓународното право. Израел беше обвинет од голем број фактори од меѓународното заедница за експлозијата во болницата, но премиерот Нетанјаху и израелската армија вчерашниот масакр го припишаа на Хамас, велејќи дека станува збор за погрешно...

По нападот на болницата во Газа, Јордан го откажа самитот со Бајден и лидерите од Блискиот Исток

Јордан го откажа денешниот планиран самит меѓу американскиот претседател Џо Бајден и лидерите на Јордан, Египет и палестинските власти, откако вчера во експлозијата во болница во Газа загинаа стотици луѓе, објави министерот за надворешни работи на земјата, а пренесе Си-ен-ен. „Нема смисла да се прави ништо во овој момент, освен да се запре оваа војна“, изјавил утринава јорданскиот министер за...

Погодена е болница во Газа: Најмалку 500 мртви, Израел негира вмешаност

Најмалку 500 луѓе загинале во бомбашки напад врз болница во градот Газа, соопшти палестинското Министерство за здравство, a пренесоа светските агенции. Портпаролот на министерството во изјавата тврди: „Првите проценки покажуваат дека меѓу 200 и 300 луѓе биле убиени во бомбардирањето на Баптистичката болница во градот Газа“. Министерството подоцна ја ревидира бројката на најмалку 500 загинати лица. Оттаму известиле дека израелски воздушен напад...

МНР: Да не се патува во Либан, а граѓаните кои се таму, да ја напуштат земјата

Министерството за надворешни работи (МНР) упати повик кон сите државјани на Република Северна Македонија да се воздржат од непотребни патувања во Либан, поради сложената безбедносна состојба во регионот. Истовремено, МНР порачува дека сѐ уште се активни комерцијалните летови кон и од Либан, и соодветно, препорачува на сите граѓани кои во моментот се наоѓаат на територијата на земјата, доколку немаат суштинска...

Бајден доаѓа во посета на Израел додека траат воздушните напади на Газа

Израелските воздушни напади повторно татнат низ Газа и утрово, дури и во рамките на евакуациската зона во која според насоките од Израел треба да бидат Палестинците што ги напуштија своите домови по предупредувањето дека во другите подрачја ќе се дејствува против милитантите на Хамас, јави новинската агенција Асошиејтид Прес. Во меѓувреме, претседателот на САД, Џо Бајден, треба да пристигне во...

Хамас не е создаден ниту од ЦИА, ниту од Мосад

Мосад не ја креираа Хамас, со оглед на тоа што во манифестот на Хамас, стои дека нивната крајна цел е да го уништат Израел како држава. Во самиот манифест пишува дека се работи за палестинско движење, исламско, кое се стреми „да го дигне знамето на Алах врз секој инч од Палестина“ (член 6), пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу...

Лекарите во Газа пред најавената копнена офанзива на Израел: Ќе умрат илјадници луѓе

Нема вода во засолништата на Обединетите Нации низ Газа додека илјадници луѓе се спакуваа и пристигнаа во дворот на најголемата болница на опколената територија, за да се засолнат од најавената израелска копнена офанзива, јавува Асошиејтед Прес. Докторите се загрижени за пациентите за кои стравуваат дека ќе умрат откако генераторите ќе останат без гориво. Палестинските цивили низ Газа, кои веќе  страдаат...

Нетанјаху: Израел ќе ги разбие „крвожедните чудовишта“ на Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за првпат денеска свика вонредна владина седница во Тел Авив, велејќи дека националното единство покажано во последните денови испратило порака дома и во странство, пренесе Гардијан. Премиерот Бенјамин Нетанјаху вети дека ќе го „растури“ Хамас, од како што рече „крвожедните чудовишта“. Говорејќи на седницата, која започна со молк за 1.300 израелски жртви кои беа убиени од...

МНР сè уште се обидува да го извлече од Газа македонскиот брачен пар

Двете амбасади на С.Македонија, во Каиро и во Тел Авив, се во постојана комуникација со надлежните институции на Египет и Израел, со цел евакуација на двајцата македонски државјани, брачен пар, кој се наоѓа во Газа, поточно во градот Кан Јунес, на 12 километри од граничниот премин Рафах, информира Министерството за надворешни работи (МНР). Оттаму информираат дека брачниот пар е сместен...

Палестинците во грч брзаат кој југот на Газа, додека израелската војска врши воени дејствија

Палестинците во грч брзаат да избегаат од северот на Газа денеска, откако израелската војска нареди повеќе од половината од населението да се евакуира во југот на територијата и врши теренски упади, пред очекуваната копнена офанзива, точно една седмица по крвавиот напад на екстремистичкото движење Хамас на израелска територија, јавува новинската агенција „Асошиејтид Прес“. Израел ги обнови повиците на социјалните медиуми...

Израел кажа дека „ја затнал“ границата со Газа, воздушните напади продолжуваат

Израел посочи дека целосно ја обезбедува границата со Газа, откако милитанти од палестинското движење Хамас, кое ја почна најновата војна со Израел во саботата, истиот ден ја пробија граничната бариера на повеќе места, известува Би-би-си. Денеска се очекува голем копнен напад на израелските сили во Газа. Според истиот извор, во текот на изминатото деноноќие немало нови прекугранични упади. Нападите на израелските...

Бајден: Поддршката за Израел е непоколеблива, граѓаните имаат право да се бранат

Најмалку 200 луѓе се убиени во Израел откако милитантите на Хамас извршија ненадеен напад врз земјата утрово, информира израелската служба за итни случаи за спасување, пренесе Си-Ен-Ен. Дополнително, израелското Министерство за здравство соопшти дека најмалку 1.452 лица се ранети. Американскиот претседател денеска од Белата куќа изјави дека поддршката на САД за Израел е непоколеблива и цврста. Нема информации за тоа каде...

МНР: Седуммина македонски државјани се во Витлеем, кој не е погоден од нападите во Израел

Во врска со сложената безбедносна ситуација во јужниот и централниот дел на Израел, Министерството за надворешни работи информира дека седуммина граѓани на С. Македонија во моментов се во државата, но не се наоѓаат во загрозените подрачја. „МНР ги повикува граѓаните на Северна Македонија кои во моментов се наоѓаат во Израел да ги почитуваат упатствата на безбедносните власти на Израел. Според...

Вистиномер: Не е точно дека мејнстрим медиумите не известуваат за нападите на Израел врз Газа

Не е вистина дека медиумите не известуваат за нападите на Израел врз Газа. Веста се најде во светските и домашните медиуми во секцијата за исклучително важни вести односно ‘брејкинг њуз’,  фотографииите кои се споделуваат во написот се преземени од медиуми што само дополнително потврдува дека медиумите известувале за тоа, a фотографиите се потресни и експлицитни и сами по...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...