fbpx

Протест за солидарност со Палестина во сабота пред влада

Организаторите велат дека поддржуваат итен прекин на нападот на Израел над Газа и операциите во Западниот Брег

-

Социјалниот центар „Дуња“ најави дека во сабота, 18 ноември, ќе се одржи протест пред Владата во Скопје за солидарност со палестинскиот народ, како реакција на нападот на Израел врз Газа по терористичкиот напад на Хамас на 7 октомври.

Протестот ќе започне во 11:55 часот.

Организаторите велат дека поддржуваат итен прекин на нападот на Израел над Газа и операциите во Западниот Брег.

Дополнително, тие ја осудуваат одлуката на Северна Македонија да гласа воздржано на резолуцијата на Обединетите нации за хуманитарно примирје во Појасот Газа, која беше изгласана на 27 октомври.

„Протестираме и бараме крај на окупацијата, ослободување на сите политички затвореници, враќање на бегалците во нивните домови, и постигнување на долготрајно решение за траен мир врз принципите на еднаквост, правичност и взаемно почитување“, велат од Социјалниот центар „Дуња“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...