fbpx
Таг: финансии

таг: финансии

Се истражува како се исплаќале плати и надоместоци на Клиниката за детски болести

Во тек е вонредна ревизија на досегашното работење во различни домени меѓу кои и исплата на плати и надоместоци на плата, дежурства и надоместоци за прекувремена работа на Клиниката за детски болести, соопштија попладнево оттаму. Ова следува откако беа објавени информации за работењето на поранешните директори Аспазија Софијанова и в.д. организациониот директор Мемеди Аљадин. „По завршување на предметните ревизии и...

Ревизорите откриле недоследности во работата на Стоматолошкиот клинички центар

Државниот завод за ревизија денеска ги објави ревизорските извештаи од извршената ревизија во Универзитетскиот стоматолошки клинички центар. Ревизорите утврдиле дека несоодветно бил применуван Законот за јавни набавки, потоа, дека е нарушена независноста на единицата за внатрешна ревизија, пописот не е спроведен во целост, не е воспоставена евиденција на потрошувачката на залихи по организациони единици и пациенти, а не е...

Украинската влада со продажба на незаменливи токени ќе се брани од Русија

Владата на Украина изјави дека ќе започне да издава незаменливи токени (Non-fungible tokens, NFT) за да ја исплаќа војската што ја брани државата при воениот конфликт со Русија, пренесува Би-би-си. Изјавата на заменикот на премиерот, Михајло Федоров беше јавно споделена истата недела кога Украина успеа да собере повеќе од двесте милиони фунти од продажба на воени обврзници. Овие обврзници се...

Матни трговски трансакции во 134 земји од 2009 до 2018 година, меѓу нив и Македонија

Организацијата „Глобален финансиски интегритет“ (Global Financial Integrity - GFI) документирала голем број случаи во меѓународни рамки на „трговски малверзации“, кога увозниците или извозниците намерно претставуваат лажна декларирана вредност на стоките на фактурите и уплатниците што ги испраќаат на царинските власти за нелегално да префрлаат пари преку границите, да избегнуваат даноци и/или царински давачки, да перат пари стекнати со кривични...

Ангеловска-Бежоска: Жените имаат недоволен пристап до финансиите, централните банки треба да ја сменат регулативата

Жените треба да имаат поголем пристап до финансиите што може да донесе голем број економски придобивки за целото општество. За жал, студиите на глобално ниво, како што е Анкетата на ММФ за финансискиот пристап, укажуваат на голем јаз меѓу половите. Ова е сложен феномен што треба да се реши на холистички начин, со политики што се вон работата на...

Анализа на „Порталб.мк“: Детали од ребалансираниот буџет, кои проекти засилуваат, за кои ќе има помалку пари?

Ќе растат и јавните и приватните инвестиции со засилено темпо. По најавата дека во период од шест години Владата најавува инвестциски бран од 8 милијарди евра – оптимистичките прогнози за рестаритрање на инвестциите вградени и во ребалансираниот буџет. „Реалниот раст на бруто-инвестициите е проектиран на 8 проценти во 2021 година, во услови на очекуван раст и на јавните и на...

Министерство за финансии: Нови 180 милиони евра финансиска поддршка за надминување на кризата

Обезбедени се нови 180 милиони евра финансиска поддршка за надминување на кризата предизвикана од корона вирусот, од коишто 80 милиони евра се од ЕУ за фискален стимул за стопанството и граѓаните, и 100 милиони евра од Европската инвестициска банка за евтини кредити за мали и средни претпријатија, информираат од Министерство за финансии. „Денес е префрлена втората транша со износ од...

Бесими: Интензивно работиме на воведување на Интегрираниот информациски систем за управување со јавните финансии

Министерството за финансии го подготвува проектот за воведување Интегриран информациски систем за управување со јавните финансии (IFMIS), и очекува неговата имплементација да биде поддржана од Групацијата на Светска банка и од Европската комисија, во рамки на Вториот инструмент за претпристапна помош ИПА-2. Ова го најави министерот за финансии Фатмир Бесими на средбата со директорот на Светска банка за земјава,...

Националниот регистар на вистински сопственици, алатка во борбата против перењето пари и финансирањето тероризам

Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски заедно со заменик-амбасадорот на Сојузна Република Германија, Ото Граф, директорката на Централниот регистар, Марија Бошковска Јанковски и директорот на Управата за финансиско разузнавање, Блажо Трендафилов, денеска го промовираа новиот Национален регистар за вистински сопственици. Регистарот како што истакна Николовски претставува најсовремено технолошко решение, со бројни...

Собранието го усвои буџетот за 2021 кој тежи 4 милијарди евра

Собранието го усвои буџетот за 2021 година, без присуство на опозицијата која ја напушти салата по обвинувањата дека буџетот е неразвоен. Од Министерството за финансии информираат дека ова е прв среднорочен буџет со очекување за раст на економијата догодина од 4,1 проценти и намалување на буџетскиот дефицит за 3,6 процентни поени во однос на годинешниот. Како што беше истакнато при презентирање...

Бесими: Нов Закон за внатрешна финансиска контрола за зголемување на отчетноста на институциите 

Нов систем на раководна отчетност во финансиското управување и контрола на институциите од јавниот сектор ќе се создаде со новиот Закон за системот на внатрешна финансиска контрола во јавниот сектор, истакна министерот за финансии Фатмир Бесими, на јавна дискусија за новиот нацрт-закон. Во наредниот период, Министерството за финансии ќе работи заедно со институциите во изготвување интерни акти за клучните процеси...

Владата утврди неколку закони за финансиска помош и даночни олеснувања за компаниите

На 14. седница на Владата утврден е Предлог на Закон за финансиска поддршка на работодавачите погодени од здравствено-економската криза предизвикана од вирусот ковид-19, заради исплата на платите за месеците октомври, ноември и декември 2020 година. „Со овој закон, се уредуваат условите и постапката за добивање на финансиска поддршка на работодавачите погодени од здравствено-економската криза предизвикана од вирусот ковид-19, заради исплата...

Фондот на лабораториите во иднина ќе им плаќа по 1.850 денари за направен корона тест

Фондот за здравствено осигурување за 50 отсто помалку ќе им исплаќа на лабораториите за изработка на ковид тестовите, јавува „СДК.мк“. Наместо досегашните 3.600 денари, исплатата за направен корона тест на државните болници и лаборатории ќе изнесува 1.850 денари. Граѓаните и во иднина ќе можат да се тестираат бесплатно во јавното здравство, но од Фондот се надеваат дека ваквиот потег...

„Транспаренси интернешнел“: Македонија нема антикорупциски мерки за помошта од ММФ за ковид-19

Македонија е една од 21 држави кои не навеле никакви конкретни антикорупциски мерки и мерки за транспарентност во договорите со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за финансиска помош за справување со последиците од ковид-19, наведува „Транспаренси интернешнел“ во анализа на кризните фондови на ММФ. Според „Транспаренси“, Македонија во моментов за справување со последиците од пандемијата користи 191 милион долари од...

ЗНМ и ССНМ: Уредбата на Владата за помош на медиумите е селективна и не ги опфаќа сите медиуми

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) изразуваат загриженост за состојбата на локалните и регионалните радиодифузери кои, најавија дека ќе штрајкуваат со делумен прекин на програмата. „Оваа одлука на локалните и регионалните телевизии следи откако Владата на 30 мај 2020 година, донесе уредба со законска сила според која средства од Фондот за...

ЗНМ, ССНМ и СЕММ се против избрзани решенија за финансирање на медиумите

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Независниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Советот за етика во медиумите во Македонија (СЕММ) сметаат дека Владата треба да се воздржи од избрзани и недоволно обмислени решенија во медиумската сфера, особено во период на предизборие. „Економската криза предизвикана од корона вирусот влијае на кревката финансиска моќ на медиумите генерално и затоа...

Владата ќе ја разгледува можноста да ги зголеми финансиските средства за граѓанскиот сектор

На денешната седница е донесен новиот текст на Програмата за финансирање на програмските активности на здруженија и фондации за 2019 година, со дополнување, според кое, се предлага рокот во кој здруженијата и фондациите треба до Генералниот секретаријат да достават извештај за користење на средствата, од 30 јуни 2020 година да се продолжи до 30 ноември 2020 година, а Генералниот...

Ангеловска: Граѓаните добиваат увид за што државата се задолжува

Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска ја презентираше алатката за зголемување на транспарентноста на јавните финансии односно платформата преку која граѓаните во секое време ќе може да го следат јавниот долг. Платформата се состои од пет дела јавниот долг и компонентите од кои се состои, движењето на долгот по години, финансирањето на јавниот долг во 2020, издавањето на хартии од...

Гостивар има инвестирано најмногу за проблемот со кучињата скитници (инфографик)

„Порталб.мк“ го истражуваше третирањето на проблемот со кучињата скитници во Гостивар, Дебар и Тетово. Резултатите покажуваат дека најефикасни чекори има преземено општина Гостивар. Земајќи го во предвид бројот на жители и горливиот проблем со кучињата скитници, средствата предвидени за овој проблем од општина Дебар и Тетово се недоволни. Присуството на кучињата скитници во секое ќоше од градовите во Полошкиот регион,...

Ангеловска не забранила комуникација со новата заменичка-министерка за финансии

Министерката за финансии Нина Ангеловска не забранила комуникација со новата заменичка-министерка за финансии Гордана Димитриеска - Кочоска, пишува „КриТинк“. Насловот на текстот „СКАНДАЛ: Министерката на Заев им забрани комуникација на вработените со новата заменичка од ВМРО-ДПМНЕ“ е бомбастичен, но не e поткрепен со докази дека министерката за финансии Нина Ангеловска, наводно забранила комуникација на вработените со новата заменичка од ВМРО-ДПМНЕ,...

Говор на Бил Гејтс за намалување на емисиите на јаглероден диоксид изваден од контекст

Видеоматеријалот споделен во постот е изваден од контекст. Тука е злоупотребен настапот на Гејтс во 2010 година во „ТЕД Разговорите“ , каде тој зборува за чекорите неопходни за да...