fbpx
Таг: финале

таг: финале

Македонија и Украина вечерва ќе се борат за европската титула во „Кантерстрајк“

Македонската репрезентација вечерва од 19 часот ќе се бори против тимот на Украина за освојување на титулата на Европското првенство во играта „Кантерстрајк“. Натпреварот за првото место следи откако вчера нашиот национален тим со резултат 2:1 ја победи српската репрезентација и се пласираше во финалето, информираат од Македонската Еспорт Федерација. Преносот во живо на вечерашниот финален натпревар може да се...

И покрај одличната изведба, Андреа не се пласираше во финалето на Евровизија

Македонската претставничка на Евровизија, Андреа Коевска, која во Торино настапи со песната „Circles“ и покрај одличната, емотивна изведба не успеа да се пласира во финалето на Евровизија. На грандиозната сцена на Пала Олимпико таа настапи под редниот број 11. Облечена во црна креација на стилистка Цаци Паковска, како што најави кога беше одбрана да биде наш претставник, Андреа излезе сама. https://www.youtube.com/watch?v=zvOihqB4eKk&t=3s Во...

Ракометарите на Вардар ја победија Барселона и ќе играат финале во Лигата на шампиони

Ракометарите на Вардар вечерва го совладаа тимот на Барселона со резултат 26:25 (полувреме 13:12) и ќе играат за шампионската титула на завршниот финален турнир од Лигата на шампионите, што се одржува во Келн. Победата на Вардар му ја донесе Лука Циндриќ со гол во последните секунди во драматичната завршница од натпреварот. Најефикасни во победничкиот тим беа Алекс Душебаев и Иван Чупиќ со...

Ѓоковиќ го совлада Федерер за шесто финале на „Австралија опен“

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, е првиот финалист на „Австралија опен“ откако во првото полуфинале го совлада Рожер Федерер со 3-1 (6-1, 6-2, 3-6, 6-3). Денешното полуфинале на „Австралија опен“ беше 45. дуел меѓу Ѓоковиќ и Федерер, по кој српскиот тенисер има една победа предност во однос на швајцарецот, односно 23-22. За Ѓоковиќ ова ќе биде шесто финале на „Австралија опен“....

Ѓоковиќ триумфираше на турнирот во Доха

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ја освои титулата на АТП-турнирот во Доха, Катар, откако во денешното финале го совлада вториот носител, шпанецот Рафаел Надал, со убедливи 2 - 0 во сетови. Српскиот тенисер двата сета ги доби убедливо, првиот со 6 - 1, а вториот со 6 - 2 во гемови. Со триумфот во Доха, Ѓоковиќ се наметнува како еден од...

По победата на Вимблдон, Ѓоковиќ ја зацврсти позицијата на АТП-листата

По освојувањето на новата титула на Вимблдон, најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, го зацврсти првото место на АТП-листата. Бидејќи во финалето играа истите минатогодишни финалисти, Ѓоковиќ и Рожер Федерер, а и победникот на оваа сезона е ист како и лани, Ѓоковиќ сега има 13.845 бодови, а Швајцарецот пак 9.665 поени. Ѓоковиќ го совлада Федерер со 7:6, 6:7,6:4, 6:3 и го освои третиот...

Вилијамс ја совлада Шарапова и се пласира во финалето на Вимблдон

Најдобрата тенисерка во светот, Серена Вилијамс, ја совлада Марија Шарапова и го обезбеди своето осмо финале на Вимблдон. Иако се очекуваше неизвесна борба меѓу овие две големи ривалки, Вилијамс за само 78 минути успеа да ја победи Шарапова, во сетови со 6:2 и со 6:4. В сабота, финалето ќе го игра со Шпанката Гарбиње Мугуруза Бланко и ќе се бори за својата шеста титула...

Фудбалерките на САД, нови светски шампионки

Женската фудбалска репрезентација на Соединетите Американски Држави (САД) е нов светски првак, откако во финалето на Светкото првенство во Канада ја совлада селекцијата на Јапонија со убедливи 5-2. Фудбалерките на САД уште на почетокот од натпреварот тргнаа на победа и веќе во 16. минута имаа водство од 4-0. Најефикасна во тимот на сега веќе новиот светски шампион, беше Карли Лојд, која постигна...

Амел Чуриќ, победник на „Икс-фактор Адрија“

Босанецот Амел Чуриќ победи, а македонскиот претставник Боби Мојсовски заврши како второпласиран во втората сезона на најпопуларното музичко шоу на Балканот, „Икс-фактор Адрија“ (X-Factor Adria), чие суперфинале се одржа во „Комбанк арена“ во Белград. Финалето беше исполнето со многу настапи. Настапуваа членовите на жирито, кои претставуваа нови песни, а најдолго чекан настап беше настапот на големиот Џејмс Артур, кој, всушност, ја...

Голден Стејт во финале по 40 години

Голден Стејт со 104-90 славеше против Хјустон и со вкупно 4-1 од петте натпревари од финалната серија на Западната конференција се пласираше во финале, каде за титулата ќе игра против Кливленд. Стеф Кари повторно беше најефикасен, со 26 поени, осум скока и so шест асистенции. На спротивната страна Двајт Хауард постигна 18 поени и 16 скока. „Вариорс“ првпат по 1975 година ќе...

Вечерва втора полуфинална трка на „Евровизија“

Вечерва, во виенската сала „Штатхале“, во втората полуфинална вечер, 17 земји ќе се борат за преостанатите 10 места за финалето на „Евровизија“. На второто полуфинале од натпреварот за најдобра песна на „Евровизија“, пред публиката ќе настапат претставниците на Литванија, Ирска, Сан Марино, Црна Гора, Малта, Норвешка, Португалија, Чешка, Израел, Летонија, Азербејџан, Исланд, Шведска, Швајцарија, Кипар, Словенија и на Полска. Во првата полуфинална...

Кејти Пери, Лени Кравиц и Миси Елиот настапија на финалето на Супер бол

Кетји Пери настапуваше на полувремето од синоќешното финале на Супер бол, на стадионот на Универзитетот во Феникс, на натпреварот меѓу Њу Ингланд патриотс и Сиетел сихокс. Кејти Пери го почна настапот со песната „Roar“, качена на огромен механички тигар. На настапот ѝ се приклучија Лени Кравиц и Миси Елиот, со кои испеа неколку песни. Шоуто на полувремето го гледале 115 милиони...

Федерер и Ѓоковиќ во финалето на Мастерс-купот во Лондон

Федерер го победи Вавринка со 2:1 во сетови
Швајцарскиот тенисер Рожер Федерер го победи сонародникот Станислас Вавринка со 2-1 и обезбеди финале на Мастерс-купот во Лондон. Вавринка го доби првиот сет со 6:4, во вториот Федерер беше поуспешен со 7:5, а решавачкиот трет сет беше одлучен со тај-брејк 7:6. Финалето на завршниот АТП-турнир ќе се игра денеска, помеѓу Федерер и најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, во 19...

Рускиот наратив на Советот на ОБСЕ во Скопје: Запад е виновен за сè

Советот на министри на ОБСЕ во Скопје, на кој се решаваше за натамошното постоење на организацијата, беше подиум на кој Москва „блесна“ со своите дезинфо наративи и ја потврди...