fbpx

Федерер и Ѓоковиќ во финалето на Мастерс-купот во Лондон

-

Швајцарскиот тенисер Рожер Федерер го победи сонародникот Станислас Вавринка со 2-1 и обезбеди финале на Мастерс-купот во Лондон. Вавринка го доби првиот сет со 6:4, во вториот Федерер беше поуспешен со 7:5, а решавачкиот трет сет беше одлучен со тај-брејк 7:6. Финалето на завршниот АТП-турнир ќе се игра денеска, помеѓу Федерер и најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, во 19 часот. Ѓоковиќ го совлада Кеи Нишикори со 2:1 во сетови.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...