fbpx
Таг: Европски суд за човекови права

таг: Европски суд за човекови права

Европскиот суд за човекови права утврди повреда на права и дискриминација на лица од ромска припадност

Донесена е пресуда од Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во случајот „Мемедова и другите против Северна Македонија“, каде на четири лица од ромската етничка заедница им било повредено правото на слобода на движење и забраната за дискриминација од страна на граничните служби. Лицата биле жртви на незаконската пракса која ја применувале од МВР, во периодот од 2011 до 2016...

Државата ќе им плати над 13.000 евра на сексуални работници поради повреда на нивните права

Државата ги изложила сексуалните работници на нехуман и понижувачки третман додека биле лишени од слобода во полициска станица, оставени цела ноќ без храна, вода и пристап до тоалет. Вака пресуди Европскиот суд за човекови права во случајот Д.Х. и други против Северна Македонија бр. 44033/17. Како што соопштија од Здружението ХОПС, Судот утврдил повреда на правото на приватност поради објавата...

Бугарското МНР реагира по законското ограничување за имињата на здруженијата

Бугарското Министерство за надворешни работи (МНР) вчера остро реагираше на последните измени на Законот за здруженија и фондации и на Законот за политички партии што ги изгласа Собранието на Северна Македонија во средата. Според овие измени, бугарските здруженија и клубови „Иван (Ванчо) Михајлов“ и „Цар Борис Трети“ ќе имаат рок од три месеца да ги сменат имињата. Ако тоа...

ЗНM: Европскиот суд за човекови права пресуди во корист на „Фокус“ во случајот против Сашо Мијалков

Европскиот суд за човекови права донесе пресуда во корист на „Фокус“ во случајот против Сашо Мијалков, а пресудата од Стразбур доаѓа откако домашните судови претходно пресудија дека уредничката на „Фокус“ Јадранка Костова и новинарот Владо Апостолов треба да му платат над 9.000 евра штета на ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков за изнесена клевета и навреда, информираат од Здружението на...

Судот на правдата на ЕУ – децидно за независноста на судството

Пред повеќе од две години во т.н. објаснувачки скрининг Европската комисија на Македонија ѝ презентираше кои се барањата на правото на ЕУ за независноста на судството. Во тој преглед имаше малку од она што се нарекува „тврдо“, па и „меко“ право на Унијата. Тоа беа главно нови одредби воведени во примарното право по Лисабонскиот договор (2007, во сила од...

Полицијата малтретирала двајца Роми во 2014, Судот во Стразбур пресуди земјава да исплати отштета

Европскиот суд за човекови права донесе пресуда во корист на двајца Роми, кои во 2014 година биле малтретирани од страна на полицијата во Скопје. Двете лица, кои тогаш имале 16 односно 13 години ќе добијат надомест на штета во износ од 7.500 евра поединечно, објави Европскиот центар за права на Ромите, кој ги застапуваше двете лица пред Судот во...

Судот во Стразбур пресуди против Северна Македонија за повреда на слободата на изразување

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во септември 2020 година донел пресуда, со која ѝ се наложува на Република Северна Македонија да му исплати надомест на штета во висина од 3.000 евра на Никола Гелевски, поради повредено право на слобода на изразување, објави „Окно.мк“. Пресудата на ЕСЧП е поврзана и се однесува на случајот во кој поранешниот главен и одговорен...

Европскиот суд за човекови права со пресуда против Македонија за прекршување на правата на луѓе кои употребуваат дроги

На 22 октомври годинава, Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) донел пресуда против нашата земја, со која утврдил дека државата го прекршила правото на приватност на две лица со откривање на нивните медицински податоци на полицијата, информираат од Коалиција Маргини и Здружението ХОПС - Опции за здрав живот Скопје. „Пресудата се однесува на случај од 2010 година, кога по пријава...

До крајот на годинава би бил готов нацрт-нов Закон за граѓанска одговорност за навреда и клевета

Ангажираниот експерт од Канцеларијата на Обединетите нации за проектни услуги (УНОПС) месецов ќе ја предаде првичната верзија на анализата за примената на Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета, информираат за „Мета.мк“ од Министерството за правда. Во изминатиов период биле реализирани интервјуа со судии од Основниот граѓански суд во Скопје и Основниот суд во Велес, со Здружението на...

Корона кризата ја одложи до септември изработката на новиот Закон за граѓанска одговорност за навреда и клевета

Наместо до крајот на мај како што беше претходно предвидено, Канцеларијата на Обединетите нации за проектни услуги (УНОПС) ја одложила до крајот на септември изработката на анализата за примената на Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета, информираат за „Мета.мк“ од Министерството за правда. - Тоа е согласно методологијата за работа на експертот, кој при изработка на анализата планираше...

До мај ќе се анализира примената на Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета

Експерт ангажиран од Канцеларијата на Обединетите нации за проектни услуги (УНОПС) до крајот на мај треба да изготви анализа за примената на Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета, со посебен акцент на релевантните меѓународни документи и анализа на јуриспруденцијата на Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во Стразбур, информираат од Министерството за правда. Во изработената анализа ќе...

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на Макрадули во врска со судењето со Мијалков

Европскиот суд за човекови права во Стразбур (ЕСЧП) денеска донесе една пресуда за две жалби во случајот на Јани Макрадули против Република Македонија и две одлуки со кои како несоодветни ги отфрли жалбите на Емрана Хасани против Република Македонија и на Исмет Бајрамовски против Република Македонија. Со тоа ЕСЧП донесе пресуда според жалбата на Јани Макрадули на, според порталот „Сведок“, судските...

Судот во Стразбур ѝ пресуди 9.500 евра обесштетување на ПОА на Вранишковски

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во Стразбур денеска донел пресуда во полза на Православната охридска архиепископија (ПОА) на Јован Вранишковски, а Република Македонија ќе мора да исплати 9.500 евра обештетување на ПОА, извести Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија. Со пресудата се констатира дека со одбивањето на надлежните во Македонија да се регистрира ПОА како посебна верска...

Европски суд: Легитимно е враќањето на азилантите во Хрватска

Австрија и Словенија можат легитимно да ги враќаат во Хрватска барателите на азил што стигнале на нивна територија преку Хрватска во екот на мигрантската криза, одлучи денеска Европскиот суд за човекови прави. Судот заклучил дека во овој случај се применува Даблинскиот договор, според кој земјата на ЕУ во која барателот на азил прво влегол, треба да го разгледа неговото барање за азил. Австриските...

Кежаровски: Четири години откако ме уапсија и малтретираа Врховниот суд се уште молчи

Пред четири години на денешен ден полицијата упадна во домот на новинарот Томислав Кежаровски и го уапси за оддавање на идентитет на заштитен сведок во текст напишан во 2008 година. „Цел вод припадници на специјалната полиција вооружени со автоматски пушки, со пиштоли и бомби, како најозлогласен криминалец со лисици на рацете ме извадија од дома. Никому не му беше гајле...

Одлуката на Стразбур е потврда дека сериозно се прекршува слободата на изразување

„Одлуката на Европскиот суд за човекови права е црно на бело - потврда дека во Македонија се прекршува правото на слободно изразување. Тоа е ноторен факт утврден од релевантен суд“, вели Насер Селмани, претседател на Здружението на новинари на Македонија, за одлуката на судот во Стразбур да пресуди во корист на новинарите што беа исфрлени од собраниската седница на 24 декември...

СДСМ: Пресудата на Стразбур е доказ дека власта на Груевски ги прекрши Уставот и законите

Со пресудата на Судот во Стразбур се потврди дека на 24 декември 2012 година, Владата предводена од Никола Груевски изврши грубо прекршување на законите и на Уставот на Република Македонија, се вели во соопштението на СДСМ по повод пресудата на Европскиот суд за човекови права во корист на новинарите кои физички беа отстранети од собраниската седница на т.н. „црн...

ЗНМ: Во Стразбур победи правдата за новинарите

Здружението на новинарите на Македонија денеска ја поздрави одлуката на Европскиот суд за човекови права за случајот „Селмани и други против Република Македонија“, поврзана со настаните од 24 декември 2012 година или т.н. „црн понеделник“, кога новинарите беа насилно избркани од галеријата на Собранието на Република Македонија. „Пресудата на Европскиот суд констатира повреда на две права гарантирани со Европската конвенција за...

Стразбур одлучил во корист на новинарите кои беа исфрлени на „црниот понеделник“

Европскиот суд за човекови права и слободи одлучил во корист на новинарите Насер Селмани, Наташа Стојановска, Фросина Факова, Снежана Лупевска, Билјана Богдановска и Тони Ангеловски, кои физички беа отстранети од собраниската седница за време на носењето на буџетот на 24 декември 2012 година. Новинарите побарале отштета од 5.000 евра секој, при што Владата ги оспорила овие барања како неосновани и прекумерни....

НСДП: Одлуката на ПССЕ за избор на Илиевски за судија во Стразбур е повеќе од скандалозна

Одлуката на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) за изборот на Јован Илиевски за нов судија во Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) од Македонија за НСДП е повеќе од скандалозна, реагираат денеска од партијата. Оттаму велат дека Илиевски своето искуство го градел во систем и во област која во извештајот на Прибе е нотирана како една од „најчувствителните“,...

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...