fbpx
Таг: документи

таг: документи

Кривичен суд: Акцијата на СЈО во Централен регистар како по холивудско сценарио

Судија на претходна постапка од Основниот суд Скопје 1 вчера на барање на Специјалното јавно обвинителство издал наредба за одземање документација од Централниот регистар, соопшти денеска Основниот суд. Оттаму додаваат дека од СЈО не била побарана наредба за претрес. Во соопштението се наведува дека конкретниот случај покажува дека судот „соработува и има позитивен пристап кон работата на СЈО, наспроти јавно...

СЈО синоќа одзело документи од Централниот регистар

Истражителите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) синоќа влегле во Централниот регистар и ги одзеле документите што СЈО ги бара за истрагите што ги води, објавија дел од медиумите, кои се повикуваат на извори од обвинителството. Според телевизијата „24 Вести“, обвинителите на СЈО го напуштиле Централниот регистар утрово, околу 4 часот, откако успеале да ги соберат сите документи што ги барале. Од СЈО засега...

СЈО го чува влезот на Централен регистар, истражителите ќе запленуваат документи

Истражители од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и припадници на единицата „Алфи“ синоќа, го чуваа влезот на објектот на Централниот регистар за да не дозволат во текот на ноќта да се изнесат или уништат документи што се предмет на истрага на СЈО, објави телевизијата „Алсат М“. Како што објавува телевизијата, ова го потврдиле и од СЈО, од каде што изјавиле дека пред...

Германската полиција истражува документи со идентитети на борци на ИД

Германската полиција за борба против тероризмот почнала истрага во врска со документи што ги откриваат идентитетите на голем број борци на Исламска држава (ИД), јавува „Би-би-си“. Според британските и германските медиуми, кои дошле до документите, станува збор за прашалници за регрутирање кои го откриваат идентитетот на илјадници поддржувачи на ИД од околу 50 земји. Како што пренесува британскиот национален сервис, документите содржат...

Австрискиот канцелар до Германија: Преземeте ги мигрантите од Грција

Австрискиот канцелар Вернер Фајман ја повика Германија директно да ги преземе бегалците од Грција и од соседните држави на Сирија, така што ќе издава документи за нивно патување до целната дестинација. Но, како што вели Фајнман, претходно е неопходно германската влада да утврди квоти за бегалците од Грција, Турција или Јордан. Фејман за австриски „Курир“ изјави дека тој документ треба да им...

Парите од граѓаните завршувале во провладините медиуми и во парцелите на Водно

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, објави документи од Централен регистар кои, според него, покажуваат дека пари на граѓаните завршувале во провладини медиуми. Според Шилегов, тоа е една од причините зошто без да се обезбедат услови за објективно известување во медиумите, не се можни фер избори и регуларен предизборен и изборен процес. - Според официјалните документи на Централен регистар, неделникот „Република“, во...

ВМРО-ДПМНЕ најмила консултантска фирма од САД за промоција на Груевски

Владејачката партија ВМРО - ДПМНЕ ја најмила американската консултантска агенција „Њу партнерс“, која според договорот, треба да ја промовира Македонија и претседателот на партијата и премиер Никола Груевски, пишува американскиот неделник „Пи ар вик“. Неделникот се повикува на документите објавени на интернет-страницата на Државната агенција за регистрација за странски соработници во Министерство за правда на Соединетите Американски Држави (САД). Документот е...

Од поштата во Миладиновци украден сеф со пари и со документи

Ноќта меѓу вторникот и средата неделава, непознат сторител провалил во поштата во скопското село Миладиновци и украл сеф, соопшти полицијата. Како што информираат оттаму, крадецот насилно ја отворил влезната врата, влегол внатре и одзел сеф во кој имало пари и документи. Извршен е увид на местото и полицијата презема мерки за пронаоѓање на сторителот.

Обвинителство: Во тек е предистражна постапка за случајот со фалсификувани лични карти

Основното јавно обвинителство Скопје оформило предмет и води предистражна постапка за случајот со фалсификувани лични карти, соопшти попладнево Јавното обвинителство. Оттаму информираат дека досега била прибавена писмена документација и податоци и додаваат дека во моментот не можат да соопштат повеќе детали бидејќи според Законот за кривична постапка, сите дејства во предистражната постапка се сметаат за тајна. „Основното јавно обвинителство Скопје, во согласност...

Јанева утре ќе ги достави документите што ѝ ги побара Советот на обвинители

Специјалната обвинителка, Катица Јанева, најдоцна утре ќе ги достави сите документи, односно работен, персонален и финансиски план, што ѝ ги побара Советот на јавни обвинители за да донесе одлучка по предлогот на Јанева за нејзиниот тим од 14 помошници, соопштија денеска од канцеларијата на специјалната обвинителка. Седницата на Советот на јавни обвинители на која треба да се изберат обвинителите што...

Охриѓанец фалсификувал документи за да намести претседател на здружение на инвалидски пензионери

СВР од Охрид, до Основното јавно обвинителство поднесе посебен извештај поврзан со 75-годишно лице од Охрид што го товари за злоупотреба на службената положба и овластување и за фалсификување или уништување деловни книги. Пријавениот, во својство на претседател на Здружение на инвалидски пензионери од Охрид, со искористување на службената положба и овластување и со пречекорување на своите овластувања, на годишното собрание одржано во...

Движење за реформи на ДПА: Со уцени и закани трае регистрацијата на партијата

Движењето за реформи на ДПА на Зијадин Села на прес-конференција, обвини дека во тетовскиот Основен суд се соочуваат со постојани уцени во текот на регистрацијата на партијата. Според нив процесот на регистрација на новата партија започнал пред 45 дена, но тетовскиот суд постојано барал дополнителни документи одолговлекувајќи ја постапката. - Сето ова време додека ги собиравме документите за регистрација на...

МВР: Документите на Заев се лага, УБК никогаш не следела новинари незаконски

Министерството за внатрешни работи преку соопштение реагира на денешната прес-конфереција на лидерот на СДСМ, во кое се вели дека документите што денеска ги презентираше Заев, а се однесуваат на прислушувани и следени новинари, се најобична лага, а не документи на Упрвата за безбедност и контраразузнавање (УБК). „Министерството за внатрешни работи и УБК во време на сегашното раководство никогаш незаконски не следеле...

Резултати за државно ин витро се чекаат и по 13 месеци!

Жените кои прават вештачко оплодување, кое е покриено од Фондот за здравствено осигурување, се жалат дека поминуваат низ многу тешкотии додека ги набават потребните документи. Тие велат дека некогаш им се потребни и месеци за да направат некое испитување. - Јас осум години се борам да станам родител. Додека за да се направи ин витро на своја сметка процесот е само прашање за...

Во Тафталиџе турканица, во Центар со лезет се доставуваат документи во Државен архив

Денес истекува рокот за компаниите и за државните институции да го известат Државниот архив на Македонија на кој начин ќе ги заведуваат документите. Оваа обврска ја имаат и државните институции, јавни установи и служби, општините и Град Скопје, јавните претпријатија, правните и физичките лица што вршат јавни овластувања, како и приватни, правни и физички лица што самостојно вршат дејност. -...

До понеделник целата документација фирмите треба да ја достават до Државниот архив

Целата своја документација од работењето, сите фирми до понеделник треба да ја достават до Државниот архив, а ако не го сторат тоа, ќе плаќаат казни од 1.000 до 2.000 евра за фирмата и од 500 до 1.000 евра за одговорното лице на компанијата. Ова е предвидено со измените во Законот за архивско работење, а одредбите не важат само за приватните бизниси, туку и...

Шекеринска: Документите ќе покажат каква власт нè води

Документите што ги има опозицијата за криминалната власт, ќе ги урнат сите дилеми и сомнежи за тоа каква власт нè води, рече заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, на синоќешната средбата со граѓаните на Куманово. - Да бидеме сите заедно бидејќи само така нема да има сила што ќе може да нè скрши. Вистината и вербата ќе бидат нашето оружје - рече Шекеринска. Според...

Граѓаните донирале над 162.000 евра за настраданите во Турција и Сирија

Македонскиот народ собра речиси 10 милиони денари (162.100 евра) помош за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија, соопшти денеска Црвениот крст на С. Македонија. Според Генералниот секретар на...