fbpx

Ристовска: СЈО ги доби сите документи од Централен регистар

-

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ги добило сите барани документи од Централниот регистар, потребни за дел од истрагите што ги води, соопшти на денешната прес-конференција, обвнителката на СЈО, Ленче Ристовска.

Обвинителката рече дека нема уништени материјали меѓу оние што биле предмет на нивен интерес.

– Во Централен регистар немаше уништени документи, а наш интерес беа, односно ги баравме регистарските влошки за одредени компании основани во Македонија – изјави Ристовска, одговарајчи на новинарско прашање во врска со минатонеделната акција на СЈО во Централниот регистар.

Таа, во интерес на предистражната постапка, не сакаше да каже за кои фирми станува збор, ниту пак за кои предмети на СЈО му е потребна докуменацијата од Централниот регистар.

– Очекуваме сите институции отворено да соработуваат со СЈО бидејќи не е во наш интерес со судски налог, насила, да одземаме документи – додаде Ристовска.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
udemy paid course free download
download karbonn firmware
Free Download WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=