fbpx
Таг: Централен регистар

таг: Централен регистар

Порталб: Иницијатива за промена на имињата на улиците во Тетово и постапката низ која ќе се одвива процесот

Започнаа првите активности на јавната расправа за промена на имињата на улици, училишта и јавни установи во Тетово, иницијатива која се спроведува во соработка меѓу Академското здружение на Албанците за уметност и наука и Општина Тетово. И покрај тоа што во минатото имало обиди да за вакви измени, тие или биле неуспешни или не се одело до крај. Касами...

Централен регистар го продолжува рокот за поднесување на годишна сметка за 10 дена

Поради барањата од фирмите кои се однесуваат за продолжување на рокот за поднесување на годишна сметка за 2021 година, заради заштита и превенција од вирусот ковид-19, Централниот регистар одлучи да излезе во пресрет на барањето на обврзниците за поднесување на годишна сметка и на сметководителите со продолжување на рокот за 10 дена, како за хартиено така и за електронско...

Централен регистар со продолжено работно време за поднесување на пријави за локалните избори

Централен регистар информира дека од недела до среда ќе биде со продолжено работно време, односно регионалните регистрациони канцеларии ќе работат со дежурства поради роковите за поднесување на пријави за претстојните локални избори. Работното време е следно: Недела – 12.09.2021 - 08 до 16 часот Понеделник – 13.09.2021 - 08 до 20 часот Вторник – 14.09.2021 - 08 до 20 часот Среда – 15.09.2021 -...

Продолжен рокот за поднесување на годишна сметка до Централниот регистар до 25 март

Рокот за електронско поднесување на годишна сметка до Централниот регистар се продолжува заклучно со 25 март до полноќ. „По барањата пристигнати до Владата и до Централниот регистар за одложување на рокот за доставување на годишна сметка, Централниот регистар излегува пресрет на обврзниците и на сметководителите за продолжување на рокот за поднесување на годишна сметка.Одлуката за пролонгирање на рокот е во...

Бројот на основани и згаснати правни субјекти во 2020 година не отстапува од просекот од изминатите години

Централен регистар информира дека и покрај тоа што ковид-кризата во 2020 година предизвика тешкотии во работењето на компаниите, сепак нивните официјални податоци покажуваат дека лани бројот на згаснати и новоосновани правни субјекти се движел во рамките на просекот. Од таму додаваат дека правните субјекти се бришат на нивно барање по пат на стечај, ликвидација и со статусна промена и бришења...

Бајрами: Случајот за евентуални злоупотреби во ИВЗ ги поттикна институциите што беа заспани

државна комисуја за спречување на корупција
По отворањето на случајот за евентуални финансиски злоупотреби во Исламската верска заедница (ИВЗ) од страна на Државната комисија за спречување на корупцијата, институциите се разбудија и започнаа со работа. ИВЗ доставил годишен извештај за 2019 година, додека Антикорупциска достави иницијатива за да се поведе постапка за одговорност на директорката на Централниот регистар за неизвршување на овластувањата, објаснува за „Порталб.мк“,...

Од среда фирмите ќе може да аплицираат за бескаматни кредити од 8 милиони евра

Микро, малите и средни компании погодени од Ковид-19 кризата, од среда (29 април) ќе можат да аплицираат за 8 милиони евра бескаматни кредити, преку Развојната банка. Кредитите од оваа линија ќе бидат до 90.000 евра, а условите и постапката за аплицирање се олеснети, информираат од владината прес-служба. За оваа кредитна линија можат да аплицираат сите погодени компании кои имаат намалување...

Годишните сметки и финансиски извештаи ќе може да се достават хартиено и електронски

Централниот регистар информира дека на 27, 28 и 29 февруари и на 16 март годинава ќе врши прием на годишни сметки и финансиски извештаи за 2019 година од 08 до 20 часот. „Mикро и мали субјекти, што нема да достават годишна сметка во хартиена форма во законскиот рок, ќе имаат можност годишната сметка, согласно Законот за трговски друштва да ја...

На новата е-платформа на Централен регистар ќе има и доброволна регистрација за  ДДВ-обврзник

Од годинава, со нова електронска платформа при регистрирање на фирма во Централниот регистар, ќе може да се изврши и доброволна регистрација за ДДВ обврзник. Ова го најави министерката за финансии Нина Ангеловска на настанот за одбележување на 18 години јубилеј на Централниот регистар и посочи дека ова ќе биде големо олеснување за фирмите, бидејќи преку е-платформата ќе можат да...

Приведен Емил Јакимовски, кој им се закануваше на новинарките Мери Јордановска и Искра Коровешовска

Емил Јакимовски, поранешниот вработен во Централниот регистар кој изминатиов викенд упати закани и навреди кон новинарките Мери Јордановска и Искра Коровешовска, е приведен и во моментов со него се води разговор во полициска станица, потврдија од МВР за „Мета.мк“. Според информациите, тој бил приведен поради пријава против него за семејно насилство и полицијата соработува со Основно јавно обвинителство - Скопје,...

Централен регистар: Основани 2.637, а избришани 6.803 компании

Успешно заврши процесот на обработка и одобрување на годишните сметки за правните субјекти за лани, информираше директорката на Централниот регистар, Марија Бошковска Јанковска. „Вкупно се поднесени и обработени 75.658 годишни сметки. Лани беше плодна во однос на регистрација на нови субјекти и тоа вкупно се основани 7.378 субјекти. Од почетокот на годината се основани 2.637 субјекти. Ова е уште еден...

За да добијат бесплатни документи, новинарите треба да објаснат зошто ги бараат

Централниот регистар денеска информираше на кој начин новинарите може да го остварат своето право на бесплатен пристап до информации откако Владата на 26. седница донесе ваква одлука. Во одлуката на Владата стои дека Централниот регистар и Агенцијата за катастар за недвижности треба во рок од 30 дена да им овозможат на новинарите бесплатен пристап до јавните исправи кои ги издаваат...

Новинарите бесплатно ќе добиваат информации од Централниот регистар и од Катастарот

Владата на денешната седница ја усвоија изјавата за изразување силна политичка волја и поддршка на нејзините институции за континуирана примена на етичкиот кодекс за медиумско известување, како и за силно охрабрување на примената и почитувањето на системот за медиумска саморегулација, соопшти владината прес-служба. „Правото на медиумите и на новинарите слободно и непречено да известуваат и да истражуваат, владата денеска го...

Централен регистар известува за ново работно време од 1 септември

Централен регистар известува дека работното време од 1 септември ќе биде од 8 до 16 часот. Претходното работно време на Централен регистар беше од 8.30 до 16.30 часот. Во соопштението испратено до медиумите не се наведува причината за промената на работното време на оваа институција.

Централен регистар потврди дека 22 милиони денари биле исплатени на „Бетон“

Централен регистар потврди дека добивката од 22 милиони денари во 2016 година, наместо во буџетот, претходното раководство ја исплатило на компанијата „Бетон“, информираат од таму. На тој начин, како што стои во соопштението „претходниот Управен одбор и раководството го прекршиле членот 26, став 3 од законот за Централен регистар, во кој стои дека, вишокот на средства од годишната нето-добивка треба да...

Централен регистар го оштетил буџетот за 22 милиони денари

Претходното раководство на Централен регистар, добивката од 22 милиони денари за 2016 година наместо во буџетот на Република Македонија, ја исплатил на градежната компанија АД „Бетон“, информираат од Влада. Исплатата била на барање на Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и со деловен простор, бидејќи компанијата „Бетон“ ја градела зградата каде што сега е сместена оваа институција, без...

Се затвори институтот „Павел Шатев“

Здружението на граѓани Институт „Павел Шатев“ престана да постои со одлука на собранието на здружението, донесена на 2 март годинава, пишува порталот „Призма“. Одлуката денеска била потврдена во Централниот регистар и институтот е избришан од евиденцијата на здруженија на граѓани. Здружението, кое постоеше пет години, беше познато по анкетите за јавно мислење кои речиси без исклучок даваа предност на ВМРО-ДПМНЕ. Последната...

Кривичен суд: На барање на СЈО, издадовме налог за претрес во домот на Крпач

Судија на претходна постапка, на почетокот на овој месец на барање на Специјалното јавно обвинителство издал наредба за претрес во домот на Коста Крпач, соопшти попладнево Основниот суд Скопје 1. Оттаму додаваат дека од судот била издадена и наредба за одземање документи од Централниот регистар за две фирми, од кои на една, во одреден период, како сопственик се јавува Крпач. „Во...

Ристовска: СЈО ги доби сите документи од Централен регистар

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ги добило сите барани документи од Централниот регистар, потребни за дел од истрагите што ги води, соопшти на денешната прес-конференција, обвнителката на СЈО, Ленче Ристовска. Обвинителката рече дека нема уништени материјали меѓу оние што биле предмет на нивен интерес. - Во Централен регистар немаше уништени документи, а наш интерес беа, односно ги баравме регистарските влошки за одредени...

Централен регистар: Небулозни се тврдењата на СЈО

­Централниот регистар денеска преку соопштение ги демантира и ги квалификува како небулозни информациите за уништување, прикривање или затајување на документацијата, а во врска со синоќешната акција на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за одземање документи, потребни за постапките што ги води. Оттаму велат дека на дописот на СЈО за доставување на документацијата одговориле во законскиот рок, односно побарале прецизирање на барањето. „Наместо...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...