fbpx
Таг: фирми

таг: фирми

Министерот Бујар Османи не поседува компании во Велика Британија

Несомнено постојат повеќе луѓе со име Бујар Османи, а оваа објава на Фејсбук манипулира со тој факт. Намерата е да се претстави лажен наратив дека министерот за надворешни работи Бујар Османи поседувал 10 фирми. Со пребарување на интернет со податоците на Османи наведени во неговата биографија, не најдовме ниту една фирма која може да се поврзе со него, пишува...

Спасовски: Постои можност наместо замена на регистарските таблички, да се воведат налепници

Во Министерството за внатрешни работи (МВР) е формирана работна група која работи на решение за регистерските таблички, кое подразбира почитување на Преспанскиот договор. Се разгледува и опција за налепници што би се налепувале на табличките. Ова го изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во неделното интервју на Радио Слободна Европа. Според Радио Слободна Европа, околу 11 милиони евра ќе...

Бројот на затворени субјекти за 1,5 години е околу 10, а не 12 илјади, но повеќе се новоотворени отколку затворени

ВМРО-ДПМНЕ наведува дека бројот на затворени компании за 1,5 години бил над 12 илјади. Но не го наведува изворот. Ниту наведува колку во меѓувреме се отвориле. Бројот на затворени субјекти, каде што спаѓаат и компаниите во 2021 и 2022 година според ЦРМ е над 10, а не над 12 илјади субјекти (и компании). Освен ова ако се земе вкупната...

Граѓани и фирми должат 171 милиони евра неплатени давачки кон УЈП

Управата за јавни приходи ја објави новата листа на должници за долгови доспеани до 30.09.2020 и неплатени до 31.12.2020 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход и други давачки за кои вкупниот износ на долгот е повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители на дејност и повисок од 300.000 денари за...

Граѓани, фирми и јавни претпријатија должат 167 милиони евра за данок и други давачки

Упрвата за јавни приходи ја објави новата листа на должници за долгови доспеани до 31.08.2020 и неплатени до 30.11.2020 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси, акцизи и царини за кои вкупниот износ на долгот е повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители на дејност и повисок од 300.000 денари...

Порталб: Граѓаните и фирмите кренаа „рачна“, намалена побарувачката за кредити

Речиси двојно е намален бројот на банки кои на крајот на третиот квартал во споредба со вториот укажеaе дека побарувачката за корпоративни кредити е намалена. Расте бројот на банкари кои сметаат дека монетарната политика незначително влијае врз одредување на каматите за кредтите, пишува Порталб.мк. Ваквите трендови регистрирани во најновата Анкета за кредитна активност, се последица на економската криза поради kовид-19. Банкарите...

ЗНМ: Истрагата на ОЈО за изборното рекламирање да е транспарентна и неселективна

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) реагира на објавата на Основното jавно oбвинителство во која информираат дека е отворена истрага за платеното политичко рекламирање од последните избори во дел од онлајн медиумите кои беа пријавени во Државната изборна комисија на последните избори. Според ОЈО и објавите на медиумите за овој случај, се проверува документацијата во три фирми дали е надминат...

ОЈО и МВР ќе проверуваат три фирми за сомнеж дека пред избори отвориле портали за политичко рекламирање

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Министерството за внатрешни работи изутринава спроведoa координирана акција, при што е одземена документација од три фирми за кои постои основано сомнение дека во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на ценовник за рекламирање, информираат од таму. Надлежен обвинител од ОЈО за гонење...

Државните институции набавиле 392 нови автомобили, за што потрошиле 8,1 милиони евра

Државните институции набавиле 392 нови патнички возила, за што потрошиле 8,1 милиони евра во последните две и пол години, покажува најновото истражување на Центарот за граѓански комуникации. „Една четвртина од набавените нови возила се поскапи од 30 илјади евра. Најмногу нови возила набавила владината Служба за општи и заеднички работи, 46 „пасати“ по 39 илјади евра секој. Сепак, најскапото возило...

Владата ја објави листата со фирми кои добија државна помош, а не исплатиле плати на работниците

Владата ги објави имињата на компаниите на кои им беше исплатена државна помош за минимална плата, а тие не ги уплатиле средствата на своите вработени. Претходно, директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, на прес-конференција ја обелодени информацијата за работодавачите кои добиле државна помош, но не ја исполниле обврската за исплата на плата на своите вработени. Како што изјави...

Бројот на активни деловни субјекти расте, само 0,3 отсто од нив лани имале над 250 вработени

Бројот на активните деловни субјекти во нашата земја лани изнесувал 75.914, што е зголемување за 5 отсто во однос на претходната година, покажуваат новите податоци на Државниот завод за статистика. Податоците за структурата на активните деловни субјекти според бројот на вработените покажуваат дека најголемо учество од 80,7 отсто, или вкупно 61.265 на број, имаат деловните субјекти со 1 до 9...

ЦГК: Скафандерите се купувале по цени од 262 до 1.156 денари, а ракавиците од 2,83 до 9,32 денари

Седумдесет и еден процент од вредноста на склучените договори за итни јавни набавки, поврзани со заштита од корона вирусот, отпаѓаат само на 5 фирми, а во најголем број на случаи институциите правеле договори само со една фирма. Вкупната вредност на директните 142 договора изнесува над 3,2 милиони евра, покажува најновиот Извештај на Центарот за граѓански комуникации. Според Извештајот, во период...

Банкарските институции се договорија за одложено плаќање на ратите на сите кредити за граѓаните и за компаниите

Поради вонредната состојба со корона вирусот, банкарските институции решија да им излезат во пресрет на граѓаните и на компаниите кои имаат кредитни задолжувања во банките и во штедилниците, од секаков вид. Тие ќе добијат можност за одложено плаќање на ратите, при што банките и штедилниците на граѓаните и на фирмите им нудат повеќе поволности. Тие се: одложување, односно грејс-период...

Лукаревска: 8.000 фирми побараa субвенции за поголеми плати

Вкупно 8.000 фирми досега побарале субвенции од државата за зголемени плати на 45.000 вработени, соопшти денеска директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска на прес-конференцијата во Владата за повратот на персоналниот данок за земјоделците. Таа додаде дека 1.300 работодавачи за 47.000 вработени се уште не го оствариле ова право од технички причини. „Станува збор за технички грешки кои не...

Граѓаните и фирмите ќе можат онлајн да ги следат предметите за приватизација

Граѓаните и фирмите ќе можат да се информираат до каде е нивниот предмет за приватизација во Управата за имотно правни работи (УИПР) на веб-страницата privatizacija.finance.gov.mk. -Нема веќе предмети во фиока. Направивме системско решение, платформа privatizacija.finance.gov.mk преку која граѓаните и фирмите ќе можат од својот дом или канцеларии, преку компјутер да  ja следат постапката за приватизација во Управата за имотно-правни работи....

Подобри услови за фирмите и помали трошоци ќе се обезбедат со дел од 420 милиони евра од Светска банка

Подобри услови за фирмите и помали трошоци за стопанисување ќе обезбедат дел од проектите од Рамката за партнерство во износ од 420 милиони долари, од Светска банка, информираат од Министерство за финансии. Преку нив, ќе се намалат увозните и извозните трошоци на фирмите, а исто така ќе се обезбеди поврзување на домашните фирми со странските инвестиции. „Светска банка оценува дека трошоците...

Баздникин: Не постои застој при влез на македонските камиони во Руската Федерација  

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска имаше работен состанок со амбасадорот на Руската Федерација, Сергеј  Баздникин, на кој што главна тема беа последните информации за извозот на македонските земјоделско-прехранбени производи во Русија, информираат од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Наспроти информациите на некои медиуми дека македонските производи не можат да стигнат до рускиот пазар, поради промената...

Преку Оперативниот план за вработување, 20 милиони евра за фирми и поединци

Владата го презентираше Оперативниот план за вработување кој за оваа година изнесува над 20 милиони евра. „Годинава како и лани Оперативниот план ги опфаќа поединците и компаниите, нуди силна поддршка за самовработување, но и за отворање нови работни места, раст на платите, како и поддршка за вработување на лица со попреченост, обуки за побарувани занимања и занаети, за дигитални вештини“,  рече премиерот Зоран...

Блокирани сметките на 79.811 граѓани и 28.352 фирми, има благо намалување од претходно

Дури 108.163 граѓани и фирми заклучно со септември, минатата година имале блокирани сметки во банките, покажуваат податоците на Народната банка. Од вкупната бројка, 79.811 се физички лица, а 28.352 се правни лица. Иако во текот на 2018 година има благо намалување на бројот на блокирани граѓани и фирми, забележливо е дека од 2015 година наваму односно веќе трета година по...

Анализа: Општините за новогодишно украсување потрошиле 615 илјади евра

За дочекот на Новата 2019 година се украсија повеќе општини и се потрошија повеќе пари од лани, се вели во анализата на Центарот за граѓански комуникации. „Локалните власти склучија договори за новогодишно украсување во вкупна вредност од околу 615 илјади евра. За разлика од претходната година кога улиците и плоштадите за Новата година ги красеа градот Скопје и 18 општини...

Гоше Николов од Мета.мк е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“

Новинарот на Мета.мк Гоше Николов е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“ за 2024 година, што ја доделува Македонска платформа против сиромаштија (МППС). Тој наградата ја доби...