fbpx

Австрискиот канцелар до Германија: Преземeте ги мигрантите од Грција

-

Австрискиот канцелар Вернер Фајман ја повика Германија директно да ги преземе бегалците од Грција и од соседните држави на Сирија, така што ќе издава документи за нивно патување до целната дестинација.

Но, како што вели Фајнман, претходно е неопходно германската влада да утврди квоти за бегалците од Грција, Турција или Јордан.

Фејман за австриски „Курир“ изјави дека тој документ треба да им обезбеди влез на мигрантите на германската граница. Тој истакна дека повеќе не е подносливо дневно да се пропуштаат повеќе од 1.000 лица.

Австрискиот канцелар повтори дека неговата земја не смее да стане „чекалница за бегалци“ заради Германија и дека официјална Виена ќе се бори против тоа.

Од кабинетот на канцеларот објаснија дека ако Германија го прифати овој предлог, Австрија би ги пропуштала само тие бегалци што имаат документ за патување, а кој би ги издавале германските власти.

Фајман се залага и за основање фонд на ЕУ за бегалците во Европа, сличен на тој за спасување на банките.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...