fbpx
Таг: денови

таг: денови

Врнежливо време со температура до 20 степени

Во Македонија претпладне времето ќе биде променливо облачно со кратки сончеви периоди. Попладне ќе има повремени врнежи од дожд, особено во источните делови од земјава, а кон крајот на денот и во јужните делови од земјава, каде се очекува да бидат пообилни. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер. Во Скопје се очекува слично време со утринска температура до 11 Целзиусови...

„Шарената револуција“ потсети уште колку денови има за да им се исполнат барањата

Активистите на „Шарената револуција“ направија герила-акција преку која потсетија уште колку денови остануваат за исполнување на нивните барања. На крстосницата кај Специјалното јавно обвинителство, од каде што традиционално ги почнуваа нивните протести, активистите го нацртаа бројот 9, потсетувајќи дека уште толку денови има до 18 јуни. Тоа е датумот до кој тие бараат да им се исполнат барањата, а по кој,...

Проектот „Денови на детски филм“ ќе се одржува низ сите градови

Продукциската и дистрибутерска куќа „Узенгија“ организира проект „Денови на детски филм“, кој ќе се одржува во повеќе од 10 киносали во земјава, до средината на мај. Целта на проектот е да се доближи анимираниот филм до децата. - Водени од концептот „помалку е повеќе“, убедени сме дека нашиот скромен избор ќе ги збогати животите на жителите на целата република. Најмладите гледачи во Гостивар,...

Заедницата на Македонците во Хрватска ги организира „19. Денови на Браќата Миладиновци“

Заедницата на Македонците во Република Хрватска и Македонското културно друштво „Браќа Миладиновци“ од Осиек, денеска ја организираат културната манифестација „19. Денови на Браќата Миладиновци“. Манифестацијата ќе се одржи во два дела. Во првиот – денеска, во ѓаковачката катедрала на Штросмаеров трг, во Ѓаково, организирано е разгледување на катедралата, прием кај генералниот викар м-р Иван Ќуриќ и полагање венци на гробот на...

Мијатовиќ: Новите инциденти само ја дополнуваат задушената медиумска атмосфера

Претставничката на ОБСЕ за слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, реагираше поради неколкуте нови инциденти во Македонија, во кои новинари беа изложени на вербални и на физички напади. „Последните закани против медиумите се длабоко загрижувачки. Медиумите мора да останат слободни од закани за да се дозволат независни, критички и плурални гласови во општеството. Ги повикувам властите веднаш да ги испитаат сите овие...

Отворена недела на граѓаните со Агенцијата за катастар на недвижности

Агенцијата за катастар на недвижности ги информира граѓаните дека од денеска до 27 февруари (петок), во Центарот за катастар на недвижности – Скопје, ќе има отворен ден за граѓаните од подрачјето на Град Скопје од 9 до 17 часот. „Ги повикуваме сите граѓани кои имаат какви било нејаснотии поварзани со катастарот да дојдат и заедно да ги надминеме истите. Граѓаните...

Денеска почнува манифестацијата „Денови на доживотно учење“

Денеска во Скопје ќе биде отворена 11. манифестација „Денови на доживотно учење“, чија цел е да се промовира доживотното учење и да се подигне свеста во општеството за неговата важност. Во рамки на манифестацијата, планирано е  да се одржат серија настани во Скопје, Битола, Неготино, Струмица и во Тетово. На отворањето најавено е присуство на министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми. Организатори...

Нема спојување на новогодишните и на божикните празници

Не се предвидени спојувања на деновите за новогодишните и за божикните празници, информираат од Министерството за труд и социјална политика. „Во согласност со Законот за празниците на Р. Македонија, кај нас нема да има спојување на празниците околу Нова година и Божик“, се  вели во соопштението. Министерството за труд и социјална политика информира дека неработни денови ќе бидат 1 јануари (четврток)...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...