fbpx
Таг: членство во НАТО

таг: членство во НАТО

Македонскиот државен врв го осуди нападот во Косово, дијалогот мора да продолжи

По вчерашната престрелка во северниот дел на Косово во која беше убиен еден косовски полицаец и најмалку тројца членови на вооружена група обвинета за тероризам, македонскиот државен врв денеска излезе со осуди за случувањата во Косово. Премиерот Димитар Ковачевски и министерката за одбрана Славјанка Петровска порачуваат дека безбедносната состојба во државата е стабилна. Премиерот Димитар Ковачевски силно ги осуди престрелките...

Вучиќ побара од српските функционери да бидат внимателни кон изјавите за Македонија

По бројните реакции за распламтувачката изјава кон Македонија и Црна Гора на српскиот министер за одбрана и претседател на Српската напредна партија, Милош Вучевиќ, српскиот претседател Александар Вучиќ денеска се обиде со подипломатски тон да одговори на ваквите реакции дадени од еден од неговите најблиски функционери. Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Атина се осврна на изјавата на министерот за...

Столтенберг од Кијив: Местото на Украина е во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска беше во посета на Украина, и тоа за првпат од почетокот на руската агресија врз оваа земја на 24 февруари лани. Тој на заедничката прес-конференција со украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека вистинското место на Украина е во НАТО, пренесува Си-ен-ен. Столтенберг рече дека членството на Украина во НАТО ќе биде високо на...

Османи со честитка до финското раководство за членството на земјата во НАТО

Членството на Финска во НАТО е историски момент за Алијансата и е вистински пат за заедничка поголема безбедност и сигурност. Членството на Финска во НАТО е важен чекор што ќе го зајакне единството и одбранбените способности на Алијансата. Ова го истакна Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи Бујар Османи на средбата со финскиот министер за надворешни работи,...

Одбележана тригодишнината од приемот во НАТО: Го славиме членството, трасираме пат кон ЕУ

Во скопската касарна „Илинден“ денеска се одржа централна свеченост за одбележување на тригодишнината од членството на Северна Македонија во НАТО – Алијансата. На свеченоста се обратија претседателот на Владата Димитар Ковачевски, министерката за одбрана Славјанка Петровска и началникот на Генералштабот на Армијата на Република Северна Македонија генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски. „27-ми март е денот кога Северна Македонија ја запечати својата безбедносна иднина....

На „НАТО појадок“ се одбележаа три години од членството на С. Македонија во Алијансата

Mинистерот за надворешни работи, Бујар Османи беше домаќин на традиционалниот „НАТО појадок“ на почетокот на НАТО деновите во Северна Македонија, кога се одбележуваат три години од членството на земјава во Алијансата. Станува збор за традиционален НАТО појадок со амбасадорите на земји членки на НАТО што се одржа во Клубот на пратеници во Скопје. На настанот присуствуваа високи владини функционери, претставници на...

„Пипци“ на српско-рускиот свет ја „топат“ поддршката за НАТО во С.Македонија и Црна Гора

Во услови на забележителен генерален раст на поддршката за членство во НАТО меѓу граѓаните од 30-те земји кои членуваат во Северноатлантската Алијанса, со почетокот на руската агресија врз Украина во 2022 година во С.Македонија и Црна Гора е констатирано намалување на поддршката меѓу граѓаните за членство во НАТО. Овие загрижувачки резултати може да се увидат со споредбата на Годишните...

По Турција, и Виктор Орбан го проблематизира членството на Финска и Шведска во НАТО?

Мнозинството од владејачката партија Фидеш на Виктор Орбан во унгарскиот парламент го отфрли предлогот на опозициската Унгарска социјалистичка партија (МСЗП), со кој требаше да се одреди вторник 4 октомври како датум за парламентарно гласање за членството на Финска и Шведска во НАТО. Освен Унгарија, Турција е единствената членка на НАТО која сè уште не го ратификувала пристапувањето на двете земји...

Финска одлучи да аплицира за членство во НАТО без одложување

Финскиот претседател Саули Нинисто и премиерката Сана Марин утрово преку заедничко соопштение објавија дека Финска мора да аплицира за членство во НАТО без одложување, пренесува Би-би-си. Ваквиот потег на финското раководство доаѓа во период на растечката поддршка на јавноста за членство во НАТО, која доаѓа откако Русија на 24 февруари ја започна воената инвазија врз Украина. Финска и официјално ќе...

Лавров се прашува како членството на Македонија во НАТО ја зајакнало безбедноста на Алијансата

По Бугарија и Романија, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров вчера го прокоментира и членството на Македонија во НАТО. Наместо „Северна Македонија“, во одговорите на прашањата на програмата „Неделно време“ на државната руска телевизија „Првиот канал“, земјава тој ја именувал како „Македонија“. На поставеното прашање во врска со проширувањето на НАТО со нови земји-членки и за тоа дали е...

Османи во Брисел: ‘Ние сме НАТО’ не е веќе само обична парола, туку реалност

Министрите за надворешни работи на НАТО денеска го започнаа дводневниот состанок во Брисел. По пауза од една година, ова е прв Министерски состанок на НАТО што се одржа со физичко присуство. Во рамките на денешното учество на Министерскиот состанок на НАТО, министерот за надворешни работи Бујар Османи испрати пораки за првото присуство на Република Северна Македонија, на масата на...

Шекеринска од Брисел: Членството во НАТО станува реалност за Македонија

На министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во седиштето на Алијансата и биле презентирани просториите каде што ќе биде сместена мисијата на нашата држава, како полноправна членка, информираат од Министерството за одбрана. - Денеска имав прилика да бидам првиот претставник на нашата Влада кој што влезе во просториите кои НАТО – Алијансата ги подготви за својата 30. членка. Тоа покажува...

Заев: Нашето интегрирање во НАТО не е насочено против Русија

Македонскиот премиер Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата по тематската седница на Владата денеска порача дека тежнеењето на Македонија да се интегрира во НАТО не значи спротивставување на Русија и дека тоа членство е повеќедецениска аспирација на македонските граѓани. Според Заев, зачленувањето во НАТО е важно за стабилноста и безбедноста на Македонија и на регионот. Коментирајќи го соопштението на...

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...