fbpx
Таг: Чебрен

таг: Чебрен

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција за енергетика и клима „Look Up“ која се одржува во Копаоник. На панелот „Обновливи извори реалност или мит" тој потенцирал дека токму оваа европска енергетска криза придонесе за зголемени активности во...

Ковачевски: Договорено е Грција да обезбеди непречен извоз на јаглен и мазут за производство на струја

Премиерот Димитар Ковачевски по денешната средба со шефот на грчката влада Киријакос Мицотакис во Атина изјави дека на состанокот е договорено Грција да обезбеди непречен извоз на мазут и јаглен како суровини за производство на електрична енергија во Македонија. „Снабдувањето со јаглен ќе се одвива непречено во четвртиот квартал од 2022 и првиот квартал од 2023 во РЕК Битола и...

Компанијата ППС од Грција единствен кандидат за изградба на ХЕЦ Чебрен

Две понуди од компании, едната од Грција и една од Франција, пристигнале на тендерот за доделување концесија за користење на водата на Црна Река, за изградба на хидроцентралата „Чебрен“. Како што информираше денеска министерот за животна средина, Насер Нуредини, за една од понудите на компнијата ЕДФ Франција, Комисијата утврдила дека е со непотполна документација и нема да продолжи понатаму во...

Компаниите квалификувани за изградба на „Чебрен“ ја посетија локацијата на Црна Река

Компаниите заинтересирани за изградба на хидроелектраната „Чебрен“, кои се квалификуваа во првата фаза на јавниот повик, ја посетија локацијата на Црна Река во Мариово каде треба да се гради електраната. Претставниците на компаниите добија можност да извршат извидување на околината, дополнителни мерења и земање примероци од геолошки материјал. Локацијата, информираат од АД ЕСМ, исто така е слободна за посета...

Власта планира три милијарди и 144 милиони евра инвестиции во енергетиката

фотоволтаична централа Теново фото: Влада
Претставувајќи го на прес-конференција вчера Интервентниот план за инвестиции 2021-2027, премиерот Заев посочи дека од вкупно планираните околу 8 милијарди евра инвестиции во следните шест и пол години, за енергетиката се планирани 3,144 милијарди евра. Планот усвоен на владината седница во четвртокот вечерта, бил подготвуван уште од почетокот на најновиот владин мандат, од 1 септември минатата година.   Половина милијарда евра за...

Девет од пријавените 10 конзорциуми се квалификуваа за втората фаза за ХЕЦ Чебрен

На синоќешната 53. седница, Владата ја разгледа и усвои Информацијата за доделување концесија за користење вода за производство на електрична енергија од хидроелектрични централи на Црна Река (ХЕЦ Чебрен) заедно со Извештајот за спроведена евалуација на пристигнатите пријави за учество во Фаза 1-претквалификација. „Според евалуацијата на валидните пријави, од пријавените 10 кандидати, Комисијата за евалуација изготви листа на компании кои...

Десет конзорциуми на меѓународни енергетски и градежни компании ја започнуваат трката за ХЕЦ „Чебрен“

Десет големи светски компании од областа на енергетиката и градежништвото поднеле понуди за ХЕЦ „Чебрен“ во фазата за претквалификација, односно понуди за концесија за користење на вода за производство на електрична енергија од хидроцентрали на Црна Река, соопшти Владата. Посебна комисијата од Владата во наредниот период ќе врши евалуација на нивните апликации и ќе оцени дали компаниите ги исполнуваат...

ХЕЦ „Чебрен“: Стара идеја, во ново јавно-приватно пакување

Долгогодишна политичка заложба и идеја на сите досегашни влади, но без никаква реализација. Тоа беше, и сѐ уште е, изградбата на хидроцентралата „Чебрен“ на Црна река - главниот адут во сите партиски програми што добива посебен акцент во секој предизборен период. ХЕЦ „Чебрен“ би требало да ѝ донесе сигурна снабденост со струја на државава и намалување на увозната зависност. И...

Анѓушев: РЕК Битола годинава заштеди 10 милиони евра и произведе 15 отсто повеќе струја

Од почетокот на годинава досега, РЕК Битола ги натфрлила предвидувањата, произведувајќи 15 отсто повеќе струја отколку што било прогнозирано. Притоа цената за киловат час била пониска за 10 отсто од предвиденото, со што од 1 јануари досега се заштедени околу 10 милиони евра, се пофали вчера вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, по посетата на најголемиот производител на струја...

Блокадите од Косово се помала главоболка од рецесијата во Германија

Нашата земја треба повеќе да се грижи за најавите за рецесија во Германија отколку за трговските блокади што ги воведе Косово ако се земе предвид каков ефект врз македонскиот извоз и домашната економија би имале случувањата во двете држави. Во првата половина од годинава Германија е прва на листата земји со кои имаме најголема размена и суфицит во трговијата,...

Меѓуресорска комисија ќе решава за судбината на електраните Чебрен и Галиште

На предлог на АД ЕЛЕМ, на денешната 65. седница на Владата била разгледана информацијата за текот и активностите за проектите за хидроелектраните Чебрен и Галиште. Притоа биле задолжени кабинетот на вицепремиерот Кочо Анѓушев и Министерството за економија да формираат меѓуресорска комисија, со претставници од повеќе министерства и државни претпријатија. Таа треба да подготви препораки за понатамошни активности за продолжување...

Триесетина компании понудиле решенија за изградба на ХЕЦ „Чебрен“ и „Галиште“

По неколку неуспешни обиди да се најде концесионер за изградба на хидроцентралите „Чебрен“ и „Галиште“, генералниот директор на ЕЛЕМ, Христијан Мицкоски, верува дека овојпат се блиску до решение, бидејќи биле сменети условите и пристапот во распишувањето на тендерот. Имено, на сите потенцијални концесионери им била дадена слобода самите да предложат технички решенија за изградба. Како што информираше Мицкоски при посетата на ХЕЦ...

СДСМ: Миноски да каже за што ги задолжувал граѓаните 40 милиони евра месечно

Министерот за финансии во заминување, Кирил Миноски, ќе мора да одговори за што ги задолжил граѓаните 484 милиони евра само во 2016 година. Тоа значи дека секој месец лани, оваа власт во заминување ги задолжувала граѓаните и државата со нови 40 милиони евра, се вели во соопштението на СДСМ. Од партијата додаваат дека со 40 милиони евра, за само еден месец...

Министерот за економија Кучи се сретна со кинескиот амбасадор Женшун

Министерот за економија, Дритон Кучи, остварил работна средба со aмбасадорот на Народна Република Кина во Скопје, Вен Женшун, при што разговарале за економската соработка меѓу двете земји. - На состанокот се зборуваше за досегашните реализирани проекти во областа на енергетиката, како што беше изградбата на електраната Козјак, а од кинеска страна се нагласи интересот на компании од Кина за изградба...

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со амандмани против покачување на платите на судиите и обвинителите

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска со 4.500 амандмани ги блокираа четирите закони кои предвидуваат покачување на платите на судиите и јавните обвинители, како и на судскиот и обвинителскиот совет. Предлог-законите...