fbpx
Таг: автомобил

таг: автомобил

Бразилската полиција официјално потврди дека грчкиот амбасадор е убиен

Грчкото министерство за надворешни работи и бразилската полиција официјално потврдија дека грчкиот амбасадор во Бразил, Кирјакос Амиридис, е убиен во Рио де Жанеиро. Вештачењето на најденото јагленосано тело во автомобилот, кој Амиридис го изнајмил заедно со сопругата за време на одморот во Рио де Жанеиро, покажало дека се работи за грчкиот амбасадор. Грчкото МНР изрази длабоко жалење за трагичниот настан...

Битолскиот градоначалник Талески купи нов службен автомобил

Битолскиот градоначалник Владимир Талески се поднови со нов автомобил од буџетот на Општина Битола. Само неколку месеци пред крајот на неговиот трет мандат, Талески службениот „цитроен ц4“ го замени со „пежо 508“, но нема прецизни податоци колку пари потрошил за новото возило. Советникот од ЛДП, Валентин Груевски, во петокот од советничката говорница обвини дека буџетот за 2016 година бил „список на...

Закани за Ермира Мехмети, ѝ го оштетиле и автомобилот

Поранешната пратеничка на ДУИ, Ермира Мехмети, преку својот профил на „Фејсбук“ објави дека ноќеска ѝ бил оштетен автомобилот и оти добива закани. „Закана, уцена или порака за да ме замолчат? Можете да продолжите да кршите стакла или други работи на мојот автомобил, можете да праќате заканувачки пораки, можете да продолжите со анонимни повици по полноќ… Но, тоа не ја менува...

Време е жените во Саудиска Арабија да возат, порача саудискиот принц Алвалид бин Талал

Саудискиот принц Алвалид бин Талал повика на укинување на забраната жени да возат автомобили. Принцот преку „Твитер“ порача дека дека е крајно време саудиските власти да им дозволат на жените да управуваат автомобили. „Сопрете ги дебатите: време е жените да возат“, напиша принцот Алвалид бин Талал. https://twitter.com/Alwaleed_Talal/status/803672332485017600 По краткиот твит, канцеларијата на принцот објави некарактеристично долго соопштение на англиски и на арапски во...

Диме Спасов како дух во министерството: Едни го гледаат, други – не

Вработени во Министерството за труд и социјална политика тврдат дека Диме Спасов не доаѓа на своето работно место, а не го виделе ниту неговиот автомобил од денот кога тој направи неколку сообраќајни прекршоци (28 октомври 2016 г.). Но, Марјан Гиевски, портпарол на Спасов, пак, тврди дека тоа не е вистина. На прашањето на „Мета“ дали дополнителниот министер за труд и социјална...

Едномесечен притвор за стружанец за шверц на марихуана

Македонскиот државјанин Е.М. заработи кривична пријава поднесена до Основното јавно обвинителство во Струга, како и едномесечен притвор за шверц на марихуана. Пријавениот на 9 октомври годинава со македонски автомобил се пријавил за влез во земјава на граничниот премин Ќафасан, кај Струга. При извршениот преглед, во багажниот простор под резервната гума биле пронајдени четири најлонски пакетчиња наполнети со зелена растителна материја. Сите 12...

Автомобил полн оружје пронајден во близина на домот на Вучиќ

Попладнево во близина на семејниот дом на премиерот на Србија, Александар Вучиќ, во белградската населба Јајинци, откриен е автомобил полн со оружје. Како што објавуваат медиумите во Србија, автомобилот бил паркиран во шумата недалеку од домот на Вучиќ, а во него се пронајдени бомби, минофрлачи и муниција. Сите безбедносни служби моментално се на терен. Вучиќ вечерва изјави дека нема да коментира...

Запленети 2,7 килограми марихуана на граничниот премин Ќафасан

Царински екипи вчера, на граничниот премин Ќафасан на македонско-албанската граница, заплениле 2,7 килограми марихуана, сокриена во автомобил со македонски регистарски ознаки, што го управувал 34-годишниот Е.М., соопшти денеска Царинска управа. Во автомобилот, според царината, биле пронајдени 12 најлонски пакетчиња со марихуана, сокриени на повеќе места во возилото. „Во багажниот простор под резервната гума, пронајдени се четири најлонски пакетчиња, наполнети со тревкаста материја...

Си ја прегазил сопругата со семејното возило

Жител од струшкото село Враништа, си ја прегазил 62-годишната сопругата М.Ш. со семејното возило. Несреќата се случила во струшкото село Радожда, каде сопружниците биле на посета кај свој пријател. На враќање, сопругот најнапред не можел да го стартува автомобилот марка „фиат“. Сопругата и пријателот почнале да го туркаат возилото по угорнина, но во еден момент на возилото му откажале сопирачките, почнало да...

Македонец загина во сообраќајна несреќа во Грција

На автопатот Солун – Гевгелија, на пет километри пред грчко-македонскиот граничен премин, вчера во тешка сообраќајна несреќа загина едно лице, македонски државјанин. Во сообраќајката загина возачот (29) на возилото „шкода суперб“ со скопски регистарски ознаки, кој најверојатно ја изгубил контролата над возилото и удрил во дрворедот покрај автопатот. Според сведоци на оваа сообраќајна несреќа, во возилото биле сопругата на возачот, која била...

Во напад со автомобил бомба во Багдад, загинаа 12 лица

Најмалку 12 цивили се убиени, а 28 се ранети при напад со автомобил бомба во трговската зона во центарот на Багдад, соопштија ирачките власти. Автомобилот полн со експлозив, кој бил оставен на паркиралиште во квартот Карадах, во кој доминира шиитско население, експлодирал при што биле оштетени 15 возила. Исламска држава во интернет-соопштение презеде одговорност за овој напад.

Автомобил усмрти пешак во Ѓорче Петров

А.М.(1990), управувајќи автомобил „цитроен Ц4“ со гостиварски регистарски ознаки удрил во пешакот В.Ч (1967) на улица Ѓорче Петров кај „Бау маркет“. По сообраќајната несреќа што се случила синоќа, пешакот бил пренесен во Ургентниот центар во Скопје, каде што им подлегнал на повредите. Се преземаат мерки за целосно расчистување на настанот.

Битолчанец нападнал полицаец кој го открил додека провалувал во автомобил

Полициски службеник при СВР-Битола, пријавил дека додека бил службено ангажиран за откривање на сторители на кривични дела, кражби во автомобили, го забележал  Ј. П. (25- годишен познат сторител на кривични дела) како провалува автомобил „нисан микра“ со грчки регистарски таблички. Ј.П. насилно ја отворил предната лева врата на возилото, седнал на возачкото седиште и пребарувал низ возилото, по што полицискиот службеник се...

Автомобил се заби во скеле од зграда во центарот на Скопје

Возач со својот автомобил синоќа се забил во скелињата на зграда чија фасада се уредува на булеварот Димитрие Чуповски во центарот на Скопје. Според вработени во дуќаните кои се наоѓаат во непосредна близина на местото на ударот, возачот наводно изгубил контрола кога движејќи се по улицата му излегле кучиња. Тие велат дека ударот бил многу силен. - Колегите што ноќеска беа на...

Двајца тешко повредени во сообраќајка кај Демир Капија

Две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа, околу 21.40 часот, се случила на дел од автопатот меѓу селото Удово и Демир Капија. Во сообраќајката кај местото Водисир, учествувале три возила: автомобил со германски регистарски таблички и два камиона со полуприколки, едниот со прилепски регистарски ознаки, а другиот со кавадаречки. Како што соопштија од МВР, повредените, кои се наоѓале во автомобилот, добиле...

Момче во кома, по судир меѓу „бмв“ и мотоцикл во Кисела Вода

Ноќеска, четириесетина минути по полноќ, на булеварот Борис Трајковски, во населбата Кисела Вода, се случила сообраќајна незгода меѓу автомобил, марка „бмв“ и мотоцикл, чиј возач, 22-годишно момче, бил тешко повреден во несреќата. Мотоциклистот со тешки телесни повреди, со возило на итна медицинска помош бил префрлен во Градската хируршка болница „Наум Охридски“. Како што информираат од МВР, момчето е неконтактибилно и...

Шест турски војници загинаа во два бомбашки напади

Шест турски војници загинаа во бомбашки напади на курдските милитанти во Североисточна Турција. Турската војска соопшти дека четворица војници загинале кога нивното возило било уништено од бомба на пат во провинцијата Хакари, во близина на границата со Ирак. Друг војник и член на државната милиција биле убиени во експлозија на автомобил бомба во провинцијата Ван. Анкара за нападите ја обвини забранетата...

Почина четиригодишното дете што беше удрено со автомобил во Куманово

Четиригодишно дете што пред една недела беше удрено со автомобил во Куманово, почина во Клиничкиот центар во Скопје, јавуваат медиумите на албански јазик. Според пишувањата, детето било удрено намерно. Медиумите пренесуваат дека семејството на починатото дете чекало ред пред амбуланта во Куманово и притоа одлучило да пуштат друг човек пред нив, поради тоа што процениле дека станува збор за поитен случај. Тоа предизвикало револт кај друго...

Велосипедист од Штип почина од удар на автомобил

Алкохолизиран возач синоќа на крстосница во Штип удрил во велосипедист, кој од силниот удар починал на самото место. Несреќата, според полицијата, се случила во 21.40 часот, кога возачот Г.Д. (37) со возилото марка „алфа ромео“ удрил во Богдан Д. (59). Кај возачот било утврдено присуство на алкохол од 1,23 промили, а неговиот сопатник имал 1,87 промили алкохол во крвта. Сведоци на настанот...

Хрватски државјанин пронајден мртов во автомобил со скопски регистарски ознаки

Вчера околу 18.30 часот од страна на Итна медицинска помош било пријавено дека во Скопје на улица Орце Николов во автомобил „шкода“ со скопски регистерски ознаки бил пронајден починат хрватскиот државјанин Тихомир Ч.(49). По наредба на јавен обвинител, телото на починатиот е предадено на обдукција.

Стоилковски: Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза

Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза, но се уште нема конечен договор, соопшти денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски и посочи дека се разговара и за ресори...