fbpx
Таг: автомобил

таг: автомобил

Во Битола опожарени три автомобили, во Пехчево кат од куќа и покрив

Во голем пожар што се случил во Битола вчера, еден автомобил изгорел целосно, а два се опожарени, додека во Пехчево избувнал пожар во семејна куќа, кој го зафатил и покривот на соседната куќа, информира МВР. Пожарот во Битола избувнал во 13.50 часот, кога помеѓу згради на улицата Васко Карангелески, од засега непознати причини, се запалиле сува трева и ѓубриште. Огнот поради...

Откриени 12 килограми марихуана во автомобил на Табановце

Полицијата вчера доцна вечерта спречила обид од Македонија во Србија да бидат прокриумчарени 12 килограми марихуана, скриени во автомобил. Како што соопшти МВР, на полицајците им се сторил сомнителен автомобил „опел астра“ со скопски таблички, во кој биле двајца скопјани на возраст од 30 и 31 година. При извршената детална контрола на возилото, под задните тапацири се пронајдени 25 пакувања марихуана, со...

Напаѓач со автомобил полн со експлозив удрил во полициско возило во Париз

Француската полиција ја евакуираше познатата париска авенија Елисејски полиња откако напаѓач со автомобил удри во полициско возило. Автомобилот на напаѓачот потоа се запалил, а тој починал од повредите, потврди министерот за внатрешни работи на Франција. Антитерористичка единица ја презеде истрагата, а инцидентот се третира како терористички чин. Во автомобилот е пронајден „калашников“, пиштол и димни бомби. Во автомобилот имало и поголемо количество експлозив. Полицијата на...

Автомобил влета во пешачка зона во Тел Авив – повредени се пет лица

Неколку лица се повредени откако автомобил удрил во пешаци во центарот на Тел Авив, објави весникот „Херец“, повикувајќи се на полициски извори. Инцидентот се случил неколку минути пред американскиот претседател Доналд Трамп да слета на аеродромот „Бен Гурион“. Според првите извештаи, возачот изгубил контрола над возилото и влетал во пешачката зона, притоа повредувајќи пет лица кои веднаш се хоспитализирани поради тешки...

Автомобилот што уби жена и повреди 23 лица на Тајмс сквер го возел 26-годишен војник

Една жена загина, а 23 лица се повредени во денешниот крвав инцидент на Тајмс сквер, во срцето на Њујорк, кога автомобил „хонда акорд“ косеше пешаци на тротоар во време на паузата за ручек. Со автомобилот управувал Ричард Роџас, 26-годишен припадник на вооружените сили на САД и државјанин на САД, кој е во притвор. - Нема знаци дека станува збор за...

Автомобил соборувал пешаци на Тајмс сквер во Њујорк, едно лице загина, 12 се повредени

Најмалку една жртва и 12 повредени луѓе е резултатот од инцидент во срцето на Њујорк, Тајмс сквер, кога автомобил удри во група пешаци. Автомобил „хонда акорд“, движејќи се со голема брзина, преминал на спротивната лента, по што се качил на тротоарот и почнал да ги соборува пешаците. Автомобилот потоа удрил во столб на тротоарот на крстосницата на 7. авенија и на...

Едно лице почина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Скопје – Тетово

Попладнево, околу 18 часот, едно лице го загуби животот во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Скопје - Тетово, на надвозникот за село Добарце. Несреќата се случила кога, од засега непознати причини, автомобил „цитроен ц3“ со тетовски регистарски таблички излетал од патот. Во несреќата починал 68-годишниот тетовец М.Т., кој од ударот излетал од автомобилот. Во сообраќајната несреќа, тешки телесни повреди добил и 74-годишниот тетовец...

Дваесетгодишно момче загина во сообраќајна несреќа во Охрид

Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што рано утрово, во пет часот, се случи на регионалниот пат Свети Наум - Охрид, во близина на Хидро-биолошкиот завод, информира СВР-Охрид. „Од добиените повреди, на местото на настанот животот го загуби Дејан Т. (20), додека тешки телесни повреди добил Р.Д. (25), двајцата од Охрид. Поради тешките повреди и сериозната здравствена...

За едно деноноќие гореле два автомобили во Скопје

Два автомобили гореле вчера и ноќеска во Скопје, извести полицијата. Првиот случај бил пријавен во полиција од скопските пожарникари, кои вчераутро известиле дека изгаснале пожар на автомобил на паркиралиштето до Меѓуградска автобуска станица. Пожарникарите ги известила скопјанка која управувала со автомобилот „бе-ем-ве“ со скопски таблички. Кажала дека штом го паркирала автомобилот, од кај моторот почнал да излегува чад. Вториот случај е...

Изгорел автомобил во Ченто

Во пожар ноќеска изгорел автомобил „голф 5“ во скопската населба Ченто. Како што соопшти СВР Скопје, 31-годишен скопјанец околу 1 часот по полноќ, го паркирал автомобилот на улицата Среќко Пужаљка, а во 2.40 часот бил известен од соседите дека автомобилот гори. Повикана е Бригадата за противпожарна заштита Скопје, која пожарот го изгаснала околу 3 часот. Опожарен бил предниот дел на возилото...

Пожар на автомобил во Битола

Автомобил во Битола рано утрово делумно изгорел во пожар кој избил од засега неутврдени причини, соопшти СВР Битола. Пожарот избил во 5 часот, а автомобилот „даеву ланос“ со битолски таблички бил паркиран на улицата Мирче Ацев. Биле зафатени левата страна од предната хауба и предното и задното тркало од левата страна. Полицијата извршила увид и се работи на расчистување на случајот. Инаку,...

Запалено возило во Охрид, полицијата трага по сторителот

Охридската полиција трага по сторител кој ноќеска, околу 1 часот, запалил автомобил, марка „голф“, на улицата Климентов универзитет во градот, соопштија од Секторот за внатреши работи Охрид. „Од увидот на местото на настанот, извршен по овластување на јавен обвинител, констатирано е дека од предизвиканиот оган, запален е задниот дел на возилото, целосно е оштетено задното стакло, задната клупа, задното седиште,...

Возач налета на пешаци во Лондон, пет лица се повредени

Пет лица се повредени откако возач налета на пешаци во југоисточен Лондон. Лицето што управувало со автомобилот е уапсено, јави локалната полиција. Според надлежните, најверојатно инцидентот не претставува терористички чин.

Бразилската полиција официјално потврди дека грчкиот амбасадор е убиен

Грчкото министерство за надворешни работи и бразилската полиција официјално потврдија дека грчкиот амбасадор во Бразил, Кирјакос Амиридис, е убиен во Рио де Жанеиро. Вештачењето на најденото јагленосано тело во автомобилот, кој Амиридис го изнајмил заедно со сопругата за време на одморот во Рио де Жанеиро, покажало дека се работи за грчкиот амбасадор. Грчкото МНР изрази длабоко жалење за трагичниот настан...

Битолскиот градоначалник Талески купи нов службен автомобил

Битолскиот градоначалник Владимир Талески се поднови со нов автомобил од буџетот на Општина Битола. Само неколку месеци пред крајот на неговиот трет мандат, Талески службениот „цитроен ц4“ го замени со „пежо 508“, но нема прецизни податоци колку пари потрошил за новото возило. Советникот од ЛДП, Валентин Груевски, во петокот од советничката говорница обвини дека буџетот за 2016 година бил „список на...

Закани за Ермира Мехмети, ѝ го оштетиле и автомобилот

Поранешната пратеничка на ДУИ, Ермира Мехмети, преку својот профил на „Фејсбук“ објави дека ноќеска ѝ бил оштетен автомобилот и оти добива закани. „Закана, уцена или порака за да ме замолчат? Можете да продолжите да кршите стакла или други работи на мојот автомобил, можете да праќате заканувачки пораки, можете да продолжите со анонимни повици по полноќ… Но, тоа не ја менува...

Време е жените во Саудиска Арабија да возат, порача саудискиот принц Алвалид бин Талал

Саудискиот принц Алвалид бин Талал повика на укинување на забраната жени да возат автомобили. Принцот преку „Твитер“ порача дека дека е крајно време саудиските власти да им дозволат на жените да управуваат автомобили. „Сопрете ги дебатите: време е жените да возат“, напиша принцот Алвалид бин Талал. https://twitter.com/Alwaleed_Talal/status/803672332485017600 По краткиот твит, канцеларијата на принцот објави некарактеристично долго соопштение на англиски и на арапски во...

Диме Спасов како дух во министерството: Едни го гледаат, други – не

Вработени во Министерството за труд и социјална политика тврдат дека Диме Спасов не доаѓа на своето работно место, а не го виделе ниту неговиот автомобил од денот кога тој направи неколку сообраќајни прекршоци (28 октомври 2016 г.). Но, Марјан Гиевски, портпарол на Спасов, пак, тврди дека тоа не е вистина. На прашањето на „Мета“ дали дополнителниот министер за труд и социјална...

Едномесечен притвор за стружанец за шверц на марихуана

Македонскиот државјанин Е.М. заработи кривична пријава поднесена до Основното јавно обвинителство во Струга, како и едномесечен притвор за шверц на марихуана. Пријавениот на 9 октомври годинава со македонски автомобил се пријавил за влез во земјава на граничниот премин Ќафасан, кај Струга. При извршениот преглед, во багажниот простор под резервната гума биле пронајдени четири најлонски пакетчиња наполнети со зелена растителна материја. Сите 12...

Автомобил полн оружје пронајден во близина на домот на Вучиќ

Попладнево во близина на семејниот дом на премиерот на Србија, Александар Вучиќ, во белградската населба Јајинци, откриен е автомобил полн со оружје. Како што објавуваат медиумите во Србија, автомобилот бил паркиран во шумата недалеку од домот на Вучиќ, а во него се пронајдени бомби, минофрлачи и муниција. Сите безбедносни служби моментално се на терен. Вучиќ вечерва изјави дека нема да коментира...

Руските сили жестоко ги гранатираа Харкив и Днипропетровскиот регион

Ноќеска и утрово руските воени сили вршеа и вршат жестоки артилериски напади на градот Харкив и на Днипропетровскиот регион, а руската копнена и поморска закана за Одеса, најголемиот пристанишен...