Четиригодишно дете што пред една недела беше удрено со автомобил во Куманово, почина во Клиничкиот центар во Скопје, јавуваат медиумите на албански јазик. Според пишувањата, детето било удрено намерно.

Медиумите пренесуваат дека семејството на починатото дете чекало ред пред амбуланта во Куманово и притоа одлучило да пуштат друг човек пред нив, поради тоа што процениле дека станува збор за поитен случај.

Тоа предизвикало револт кај друго машко лице кое чекало во редот, по што почнала расправија. Потоа, лицето го чекало семејството да излезе од болницата и намерно удрило во нив со возилото. Детето било најтешко повредено, по што било пренесено во Клиничкиот центар во Скопје.

Според соопштението на кумановското обвинителство, кумановецот заработил 30-дневен притвор.

– Триесетдневен притвор заработи кумановецот што во саботата прегази тричлено семејство, а најтешки повреди доби детето. Тој ќе одговара за убиство во обид – информираше обвинителството.