fbpx
Таг: удар

таг: удар

Порталб.мк: Најработоспособните до 49 години – најмногу на удар на економската криза [инфографик]

Најранливи на економската криза се вработените до 49 години, покажува анализата на Порталб.мк. Невработеноста на младите се намалува, но и натаму останува најдлабока. Ковид-19 кризата истисна на површина бројни проблеми и слабости на пазарот на труд. Ова се дел од наодите во анализата „Владино планирање – ефективност на владините мерки за справување со ризиците на пазарот на труд и начинот...

Четири девојки се повредени во сообраќајна несреќа на патот Штип – Струмица

Утрово околу 03.50 часот на магистралниот пат Штип - Струмица се случила сообраќајна несреќа во која, автомобил „БМВ“ со штипски регистарски ознаки, управувано од Д.З. (21) од Штип, излетало од патот и удрило во две дрва кои се скршиле и паднале, при што бил оштетен автомобил „пежо 206“. По несреќата, возачот и сопатничките М.Д. (19), М.П. (19), Т.Н. (18) и З.П....

Едно лице почина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Скопје – Тетово

Попладнево, околу 18 часот, едно лице го загуби животот во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Скопје - Тетово, на надвозникот за село Добарце. Несреќата се случила кога, од засега непознати причини, автомобил „цитроен ц3“ со тетовски регистарски таблички излетал од патот. Во несреќата починал 68-годишниот тетовец М.Т., кој од ударот излетал од автомобилот. Во сообраќајната несреќа, тешки телесни повреди добил и 74-годишниот тетовец...

16-годишник од Гостивар усмрти мотоциклист

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчера, околу 2.30 часот, во близина на зградата на судот во Гостивар. Автомобил марка „голф“, кој бил управуван од 16-годишниот Б.А., удрил во мотоциклист управуван од 31-годишниот М.Б., при што М.Б. добил тешки телесни повреди и починал на местото на несреќата. Возачот на „голфот“ и неговите тројца сопатници, како и сопатникот...

Летовите од аеродромите во Истанбул и во Анкара се откажани

Сите летови од аеродромите во Истанбул и во Анкара се откажани, а според информациите на медиумите, војската ги зазела контролните кули. Во Турција вечерва дел од војската се обидува да изврши државен удар, за, како што велат, да го заштитат демократскиот поредок на државата и да ги сочуваат човековите права. https://twitter.com/ndidi_kenneth/status/754077282910801920 Турските војници кои се борат против Исламска држава во Ирак неводно...

Почина четиригодишното дете што беше удрено со автомобил во Куманово

Четиригодишно дете што пред една недела беше удрено со автомобил во Куманово, почина во Клиничкиот центар во Скопје, јавуваат медиумите на албански јазик. Според пишувањата, детето било удрено намерно. Медиумите пренесуваат дека семејството на починатото дете чекало ред пред амбуланта во Куманово и притоа одлучило да пуштат друг човек пред нив, поради тоа што процениле дека станува збор за поитен случај. Тоа предизвикало револт кај друго...

Велосипедист од Штип почина од удар на автомобил

Алкохолизиран возач синоќа на крстосница во Штип удрил во велосипедист, кој од силниот удар починал на самото место. Несреќата, според полицијата, се случила во 21.40 часот, кога возачот Г.Д. (37) со возилото марка „алфа ромео“ удрил во Богдан Д. (59). Кај возачот било утврдено присуство на алкохол од 1,23 промили, а неговиот сопатник имал 1,87 промили алкохол во крвта. Сведоци на настанот...

Грчката железница во минус поради бегалската криза

Бегалската криза ѝ задава голем финансиски удар на грчката железница. Веќе 10 дена железничката пруга кон Македонија не функционира, поради протестот на бегалците на пругата кај Идомени, поради што голем број комерцијални товарни возови чекаат и не можат да пренесат роба и стоки од Грција кон Европа. Ваквиот застој создава огромна финансиска штета за железницата која секако се соочува со...

Велика Британија би останала без 128 милијарди евра со излегувањето од ЕУ

Излегувањето на Велика Британија од ЕУ би можело да предизвика „сериозен шок“ за економијата на таа земја, со ризик да се изгубат речиси еден милион работни места, се наведува во истражувањето на групацијата „Си-би-ај“ (CBI). Во истражувањето се наведува дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ би можело да го чини Лондон 128 милијарди евра до 2020 година, што е пет...

Прилепчанец со „југо“ удрил во куќа

Триесет и четиригодишен прилепчанец вчера, околу 18.10 часот, со автомобил, марка „југо“, удрил во куќа на улицата Сремски фронт, информираат од полицијата. Во несреќата, прилепчанецот добил тешки телесни повреди и бил задржан во прилепската општа болница за понатамошно лекување. Според полицијата, тој не поседувал возачка дозвола за управување со моторни возила, а и сообраќајната дозвола не му била со продолжена важност. Увид...

Патнички воз удрил во карпа на пруга на релација Битола – Скопје

Патнички воз, кој сообраќал на релација Битола - Скопје, утрово, околу 4.45 часот, удрил во карпа која била на пругата, информираат од МВР. Според полицијата, возот наишол на карпата на делот од пругата меѓу железничкото стојалиште Согле и железничкото стојалиште Теово. Во случајот нема повредени патници и возен персонал. Според МВР, карпата која се нашла на пругата била најверојатно од одрон. Надлежните...

Камион удри во стадо овци на патот Штип – Велес

Маглата и неприлагодената брзина на каминот во движење им пресудија на 17 овци, кај селото Кадрифаково, на патот Штип – Велес. На местото меѓу населбата Три Чешми и селото Кадрификаво траги од крв и кочење на камионот сведочат за настанот. Овчарот Исамил Зиберов, кој го водел стадото, вели дека ударот бил силен. - Имаше магла, а и камионот возеше брзо. Му...

Еден загинат и четворица тешко повредени во сообраќајна незгода во Куманово

Едно лице го загубило животот, а четири биле тешко повредени во сообраќајна несреќа што ноќеска околу 1 часот се случила на булеварот Трета македонска ударна бригада, во Куманово. Како што информираат од полицијата, сообраќајната несреќа се случила кога автомобил, марка „субару импреза“, што го управувал Роби П.(40) од Куманово, излетал од патот и удрил во бетонски ѕид. Од здобиените...

Пешак загина на улица во Тетово

Пешак на возраст од 57 години претпладнево почина откако во него удри товарно возило, марка „мерцедес“, додека ја преминувал улицата Видое Смилевски - Бато во Тетово. Сообраќајката се случила надвор од обележан пешачки премин. Пешакот, кој од ударот имал тешки повреди по телото, од возачот на камионот, со друго возило, веднаш бил пренесен во тетовската клиничка болница, каде по кратко време...

Камион прегази девојче во Влае

Kамион удри во пешак, oколу 15.30 часот, во нaселбата Влае на раскрсницата меѓу улиците Адолф Циборовски, Андреј Димов и Стефан Филиповиќ, пишува „А1 он“ (а1on.mk). Според првичната процена на полицијата, станува збор за 12-годишно девојче, кое веднаш по несреќата починало. Увидот на местото на настанот е во тек, за да се утврдат причините за несреќата.

Индонезискиот авион удрил во планина?

Индонезискиот патнички авион удрил во планина при што загинале сите кои биле во него, рекол неименуван извор од локалната авиокомпанија „Тригана“, но за сега нема потврда за оваа информација. Потрагата за авионот е прекината поради лошите временски услови и ќе продолжи утре. Индонезиската авиокомпанија „Тригана“ соопшти дека авионот изгубил контакт со контролата на летање на аеродромот во Окбил. - Не сме сигурни...

Дете мигрант го удрило струја во Гевгелија

Дванаесетгодишно дете државјанин на Авганистан вчера го удрило струја на железничката станица во Гевгелија каде има празни вагони во резерва. „Од страна на Црвен Крст лицето веднаш е однесено во Општа болница во Гевгелија за укажување на лекарска помош. Лицето било во придружба на своите родители и по нивна изјава истите не приметиле како дошло до електричниот удар“, информираат од...

Одбил да застане и удрил полицаец на раскрсница

Полициски службеник вчера, околу пладне, бил удрен од автомобил додека го регулирал сообраќајот на раскрсницата од улиците Маршал Тито и Видое Смилевски-Бато, во Тетово. Според полицијата, сообраќајниот полицаец бил удрен од автомобил, што го управувал А.Б. (31) од селото Нераште, кој одбил да застане на неговата наредба. Полицаецот веднаш бил пренесен во Клиничката болница во Тетово, за укажување лекарска помош, а...

Со џип убил три лица откако намерно влетал во толпа луѓе

Возач на џип со полна брзина влетал во толпа луѓе, при што убил тројца и повредил 50 лица во австрискиот град Грац. По ударот во луѓето, тој излегол и почнал да ги боде минувачите со нож. Австриските медиуми тврдат дека возачот е 26-годишник од босанско потекло, кој бргу бил совладан и уапсен. Австриската медиуми пренесуваат дека имало две тела покриени со...

Македонските институции стануваат сè повеќе свесни за важноста на отворените податоци

Последниве неколку години се забележува голема и динамична промена во насока на зголемување на отвореноста на институциите, а тоа е пропратено и со зголемен интерес на јавноста за одредени...