fbpx
Таг: автомобил

таг: автомобил

Вистиномер: Вест за возило паднато во Охридското Езеро, стара две години, се објавува како да е денешна

Не е вистина дека вчера автомобил „Тојота“ паднал во Охридското Езеро. Веста која е мошне вирална на социјалните мрежи и беше една од главните вести вчера, е всушност стара, односно настанот се случил пред точно две години, на 27 јуни 2020 година, за што говорат и видео снимките и објавите во медиумите, пишува „Вистиномер“ во својата анализа, објавена вчера. Текстот...

Опожарен автомобил на сопругата на поранешниот градоначалник на Скопје, Петре Шилегов

На улицата Петре Пирузе во Скопје ноќеска настанал пожар во автомобил „ауди“, во сопственост на правно лице, соопшти МВР за „Мета“, појаснувајќи дека од пожарот зафатени биле и автомобили „пасат“, „матиз“ и „нисан“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на друго лице. Всушност, прв опожарен бил автомобилот што го возела сопругата на поранешниот скопски градоначалник, Петре Шилегов, потврди тој во медиумите....

Судир на македонски камион со автомобил по исклучување од автопатот „Струма“ однесе човечки живот

Речиси два месеца по тешката трагедија на автопатот „Струма“ во Бугарија, кога во пожарот на автобусот на скопската агенција „Беса Транс“ загинаа 45 патници, овој автопат повторно е во вестите поради тешка сообраќајка во која згасна еден човечки живот. Како што јави Бугарската национална телевизија (БНТ), синоќа околу 20 часот во непосредна близина на клучка на овој автопат кај Благоевград,...

Спасовски: МВР истражува кој е виновен во сообраќајката во која учествуваше Зоран Милески-Кичеец

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека ќе се утврди  кој е виновен и кој ќе сноси одговорност во сообраќајната несреќа во која учествуваше Зоран Милески-Кичеец, кој е осуден на затворска казна, а викендов беше еден од учесниците во сообраќајката кај Стража. „Јас искрено жалам што се случи сообраќајна незгода и што има починато лице, тоа е најголемата...

Железницата како најголем загубар „плива“ во долгови, но раководството си набави луксузен автомобил

Железници на РСМ-Транспорт кон крајот на април годинава набавила луксузен автомобил „Форд Мондео Титаниум“, за којшто издвоиле над 1,8 милиони денари (околу 30.000 евра). Моторното возило е набавено од компанија, која што е единствената што се пријавила на распишаниот оглас, се наведува во објавениот договор на Електронскиот систем за јавни набавки.  Набавката на луксузен автомобил за потребите на раководството на...

Адем Амети: Работам на проект што ќе предизвика револуција во такси превозот на Тетово 

фото: порталб.мк
Адем Амети е младо момче од Тетово кое ги изненадува сите со своите технолошки иновации. Иако има само 22 години, тој за две години успеа да создаде 22 технолошки иновации. Адеми ги заврши студиите по мехатроника и сега е асистент на Тетовскиот Универзитет, пренесува Порталб.мк. Сите креации на Адеми претставуваат големо изненадување. Проектите кои привлекоа најголемо внимание се стартирањето на...

Илон Маск објави дека „Тесла“ автомобилите ќе може да се купувааат со биткоини

Главниот извршен директор на „Тесла“, Илон Маск објави дека со биткоини ќе може да се купат автомобилите „тесла“ во Соединетите Американски Држави. You can now buy a Tesla with Bitcoin — Elon Musk (@elonmusk) March 24, 2021 Маск минатиот месец објави дека купил биткоини во вредност 1,5 милијарди долари, потенцирајќи дека биткоинот наскоро ќе биде прифатен како најпопуларна криптовалута со која ќе...

НаТочак: Бројот на скопјани што користеле велосипед се зголемил во корона кризата

Итни мерки во јавниот простор во насока на стимулирање на велосипедскиот и пешачкиот сообраќај се потребни во Скопје, покажува онлајн анкетата на 1.615 испитаници спроведена во периодот од 8 до 22 ноември од граѓанската иницијатива НаТочак и Одржливи иницијативи во рамките на проектот „Да зборуваме за климатските промени“, спроведуван од Еко Свест, ЦНВП Македонија и ДЕМ, а финансиски поддржан...

Изутринава во Штип запален уште еден автомобил

Рано изутринава гореше автомобил „мерцедес“ на паркинг пред станбена зграда во Штип, сопственост на турски државјанин. Само брзата интервенција при гаснењето спречила возилото целосно да изгори. Ова е 20-то опожарено возило од почетокот на годината во Штип. Според информациите од штипските пожарникари, кај нив пожарот бил пријавен во 5.45 часот, по што веднаш излегле на терен. Возилото било целосно изгасено, а...

Изгоре автомобилот на поранешниот претседател на СДСМ во Штип

Поплосани се три автомобили, паркирани пред станбена зграда во штипската населба Сењак. Еден од автомобилите е сопственост на Никола Тушев, поранешен претседател на Општинската организација на СДСМ, чија мандат заврши со разрешувањата по претседателските избори. Покрај неговиот автомобил, изгоре и возилото на неговиот татко, а покрај едно од возилата на Тушеви, зафатено е и целосно изгоре паркирано возило на нивен...

Автомобилите ги сакаме безгранично, автобусите и возовите повремено (инфографик)

Автобускиот превоз во земјава е многу поразвиен од земјите - членки на ЕУ, но сето тоа за сметка на малиот број на патници што патуваат со воз и неразвиеноста на железничката инфраструктура во земјава. Идентично како и во ЕУ, македонските граѓани најмногу го користат автомобилот за патувања, иако процентот на нивно користење во нашата земја е нешто помал од...

Сончев ден со мала облачност денеска

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб северозападен ветер. Претпладне по одделни котлини ќе има услови за појава на магла, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Дневната температура ќе се движи од 4 до 12 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде слично, сончево со мала до умерена облачност и со слаб...

Демолирани автомобилите на Шилегов и неговата сопруга

Непознат сторител ги демолирал автомобилите на скопскиот градоначалник, Петре Шилегов и на неговата сопруга, кои биле паркирани пред зграда на улицата „Хелсинки“. Од МВР информираат дека сопругата на Шилегов вчера во 23.10 часот пријавила дека во периодот од 17 до 22 часот на паркингот пред зградата се оштетени нејзиниот автомобил „ауди Q5“ и автомобилот на нејзиниот сопруг „ауди А5“. На возилото...

Илон Маск успешно ја лансираше ракетата „фалкон хеви“

Основачот на компанијата за електрични автомобили „Тесла“, Илон Маск, успешно ја лансираше ракетата „фалкон хеви“ од вселенската станица „Кенеди“ на Флорида, јавуваат светските медиуми. Ракетата се одлепила од земјата без никаков инцидент, а во неа се наоѓа и спортскиот електричен автомобил „роудстер“ (Roadster) на компанијата „Тесла“ . https://twitter.com/SpaceX/status/960980119312453632 „Роудстер“ ќе отиде 400 милиони километри подалеку од Земјата и ќе се движи со...

Четири девојки се повредени во сообраќајна несреќа на патот Штип – Струмица

Утрово околу 03.50 часот на магистралниот пат Штип - Струмица се случила сообраќајна несреќа во која, автомобил „БМВ“ со штипски регистарски ознаки, управувано од Д.З. (21) од Штип, излетало од патот и удрило во две дрва кои се скршиле и паднале, при што бил оштетен автомобил „пежо 206“. По несреќата, возачот и сопатничките М.Д. (19), М.П. (19), Т.Н. (18) и З.П....

ОЈО ја расветлува сообраќајката кај Кичево во која животот го загуби тримесечно бебе

Основното јавно обвинителство Кичево ја расветлува сообраќајната несреќа на магистралниот пат Кичево - Македонски Брод, во којa, животот го загуби тримесечно бебе, информираат од таму. „Според првичните информации, несреќата се случила кога возачот на патничко моторно возило марка „голф“ со охридски регистарски таблички што се движел од Македонски Брод кон Кичево, направил обид за претекување на товарно возило – влекач...

Базата на САД во Британија затворена поради безбедносен инцидент

Британската полиција уапси маж кој со автомобил се обидел да влета во американската воздухопловна база на истокот на Англија. Американската база „Милденхол“ била затворена поради безбедносен инцидент а извори од британското Министерство за одбрана наведуваат дека едно лице е уапсено. Според првичните информации, еден маж се обидел со автомобил да влета во американската база по што бил уапсен.

Автомобил падна во Вардар во центарот на Скопје

Автомобил попладневно паднал во водите на реката Вардар, во непосредна близина на Камениот мост во центарот на Скопје. Засега се знае дека возилото паднало во реката во близина на Владата на Македонија, а зад воланот била млада жена. Како што велат од Пожарната за „СДК“ во колата нема патници. -Според изјавите на очевидци колата паднала во Вардар кај ресторанот „Жабар“ односно...

Пет лица се повредени откако автомобил влета помеѓу пешаци во Лондон

Автомобил влета помеѓу пешаци во Лондон поради што пет лица се повредени, а двајца се во критична состојба, јавуваат странските медиуми. Инцидентот се случил на улицата Стоквел, а полицијата соопшти дека овој случај не го третира како тероризам. Улицата е затворена, а истрагата е во тек.

Автомобил влета на тротоар во Лондон – едно лице уапсено

Неколку лица се полесно повредени откако автомобил влета на тротоар во близина на Националниот музеј во Лондон, јавуваат британските медиуми. Британската полиција соопшти дека во Лондон се случила несреќа во која повеќе лица се повредени. Репортерот на „Би-би-си“ јавува дека лицата се полесно повредени и дека нема загинати. Едно лице веќе е уапсено, но засега не се откриваат никакви детали. https://twitter.com/RavensDarkAngel/status/916673546700578816 Ова е...

Вистиномер: Се пропушта контекстот кога се тврди дека студија покажала оти ризиците од вакцината ги надминале придобивките

Спротивно на невистинитото тврдење изнесено во постот што го рецензираме, конкретната студија не е поддржана од Светската здравствена организација. Таа е во претпечатена верзија и не е прегледана од...