fbpx
Таг: Алан Форд

таг: Алан Форд

Стрипот „Алан Форд“ не запира со нови изданија, се бараат и нови цртачи

Наспроти минатогодишната најава дека стрипот „Алан Форд“ ќе престане да излегува заклучно со овој мај, издавачот и автор Макс Бункер се попишмани и еден од најдолговечните италијански серијали продолжува со исто, месечно темпо. Во Италија пред некој ден излезе епизодата број 660, насловена „Планот на Путифаре“ (Il Piano di Putifarre), а во него како и обично има најава за наредниот...

За прв пат во 55 години, стрипот „Алан Форд“ го црта жена

Број 659 на стрипот „Алан Форд“ нацртан од Вероника Гуити. Фото: Мета.мк.
Со мајскиот, 659-ти број на култниот италијански стрип „Алан Форд“, издавачот и сценарист Макс Бункер ја претстави уметницата Вероника Гуити како нова членка на тимот. Во уредничкиот коментар во 659-тата епизода Бункер објаснува дека првата епизода цртана од Гуити требало да биде бројот 660, но распоредот бил поместен заради тоа што еден од четирите цртачи, не по своја вина, доцнел...

Макс Бункер потврди: Култниот стрип „Алан Форд“ завршува со бројот 660 во мај 2024

Реакциите на обожавателите на стрипот „Алан Форд“ не го поколебаа авторот и издавач Макс Бункер, кој во најновото издание во Италија објави дека не ја повлекува одлуката ја прекине 55-годишната традиција на континуирано објавување, информира Мета.мк. Стрипот „Алан Форд“ е дело на Макс Бункер, псевдоним за 84-годишниот милански сценарист Лучиано Секи, и Магнус, псевдоним за прерано починатиот болоњски цртач Роберто...

„Шорткат“: Хартиени, наместо електронски пријави за субвенции за велосипед во Скопје

Во време на дигитализација, кога услугите за граѓаните претежно треба да бидат достапни електронски, Градот Скопје бара документите за поднесување субвенција за велосипед да се поднесуваат во хартиена форма, во архивата, а дополнително, да одат на нотар да заверат изјава. Дали и колку е оправдано институциите да се враќаат назад во процесот, кога веќе постои можност за дигитална апликација,...

Стрипот „Алан Форд“ промовира македонско вино во најновата епизода

Најновата епизода на култниот стрип „Алан Форд“ содржи промоција на македонското  вино, која допира до публиката од речиси сите држави на бивша Југославија. Во епизодата насловена „Лудост“, јунаците решаваат интриги во измислената европска микродржава Баронство Баварија, која е слична на Кнежевството Лихтенштајн. Во еден момент, еден од ликовите, со цел да натера локален поп - пијаница да соработува, му нуди...

Реизданијата на „Алан Форд“ и „Инкал“ избрани за најдобри за 2022 г. од читателите на Stipovi.com

Овогодишниот избор за стрип на годината ја потврди регионалната популарност на легендарниот италијански стрип „Алан Форд“, во голема конкуренција на претежно лиценцни изданија. Stripovi.com е највлијателниот портал за стрипови во регионот на бивша Југославија, основан во Загреб од 2001 година како комбинација на форум и онлајн енциклопедија. Оваа онлајн заедница од 2007 година организира избор за најдобар стрип на годината,...

Авторот на „Дилан Дог“ приреди вистинско изненадување за средношколците на Денот на италијанскиот стрип (галерија)

Мастеркласот на авторите на култниот стрип „Дилан Дог“ Алесандро Билота и Серџо Џерази кој сношти се одржа во рамки на Денот посветен на италијанскиот стрип во Младинскиот културен центар привлече огромно внимание кај учесниците на „Џифони Македонија“. Вистинско изненадување за средношколците приреди Серџо Џерази. Тој му даде можност на еден од најактивните средношколци да му даде насоки за замислен стрип...

Кој е Алан Форд и зошто е толку популарен кај генерациите родени пред 1980 година?

Во времето пред интернет, младите имаа свој извор на „мимови“ и „роустови“* - стрипот „Алан Форд“, чие издание на хрватски јазик имаше култен статус низ цела бивша Југославија. Во рамки на напорите за воведување едукативни содржини во и за  медумската сфера, Мета.мк со дозвола на авторот го пренесува есејот „Наивец во светот на злите“ од Томислав Османли**, кој објаснува дел...

Влијанието на стрипот „Алан Форд“ на современата македонска култура

По повод 50-годишнината од појавата на култниот стрип „Алан Форд“, новинската агенција „Мета.мк“ го испитува неговото влијание на културата во Македонија преку разговори соосновачот на стрип-книжарницата „Бункер“ Јован Битољану и со фронтменот на музичката група „Суперхикс“, Пеце Младеновски. Стрипот „Алан Форд“, црнохуморна гротеска која преку безмилосна сатира ги исмева сите маани на општеството, па и политиката на левите и десните,...

По повод 50-годишнината, во Хрватска е објавена нова книга за стрипот „Алан Форд“

Кон крајот на април во Загреб е објавена книгата „Хало Бинг“ на Иван Сршен и Антонија Радиќ, одбележувајќи го првото објавување на „Алан Форд“ во мај 1969 година. Таа се заснова на подолго интервју со Макс Бункер, еден од авторите и издавач на култниот стрип. Објавувањето на книгата, најавено како честитка за 50-тиот роденден на Групата ТНТ, е проследено со голема маркетиншка...

Камерите кои треба да ловат сообраќајни прекршоци не се во функција

Камерите кои се поставуваат на скопските сообраќајници, а кои се дел од проектот „Безбеден град“ сè уште не се во функција. Објавата што ја анализираме манипулира и непотребно крева...