fbpx
Таг: агресија

таг: агресија

Шест бомбардери Б-52 на САД ќе прелетаат над Македонија

Во текот на денешниот ден САД ќе ја покаже својата посветеност на НАТО, чија основачка членка е, со прелет на шест бомбардери Б-52, придружувани од други воени авиони, над сите 30 членки на НАТО, меѓу кои и земјава. Тоа го соопшти Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, преку својот Твитер-профил. „Денеска САД ќе ја покаже својата силна посветеност на НАТО со...

Заев: Не сакаме во НАТО за да напаѓаме, туку заради мир во светот

Премиерот Зоран Заев по вчерашните силни предупредувања од амбасадорот на Русија, Олег Шчербак кон Македонија за нејзината намера да стане членка на НАТО, денеска порача дека земјава сака во НАТО заради мирот во светот и почитувањето на човековите права. Заев на денешната прес конференција изрази надеж дека двете земји ќе бидат фокусирани на градење пријателство, а не на кавги. – Постапивме...

Шчербак: Во евентуален судир меѓу Русија и НАТО, Македонија ќе биде легитимна мета

На денешната прес-конференција на која зборуваше за трагедијата во трговскиот центар во сибирскиот град Кемерово, кога во пожар во трговскиот центар загинаа 64 луѓе, како и за протерувањето на рускиот дипломат од Македонија, амбасадорот на Руската Федерација во Македонија, Олег Шчербак, упати силни предупредувања кон Македонија во поглед на нејзината намера да стане членка на НАТО. Тој предупреди и...

Нема да правиме дупки во буџетот и ќе работиме домаќински, порача Тачи

На митингот кој ДПА го одржа во Желино, лидерот Мендух Тачи порача дека само со платформата која ја нуди ДПА, ќе се подобри статусот на Албанците. - Со оваа платформа, сакаме да се спречат агресијата и неоправданото казнување на Албанците - изјави Тачи. Тој додаде дека ако ДПА дојде на власт, ќе работи домаќински и во интерес на народот. - Ахмети не...

Камерон: Сè поагресивната Русија е закана за Британија

Главни закани за Велика Британија се сè поголемата агресивност на Русија, џихадистите и хакерите, изјави британскиот премиер Дејвид Камерон. Според мислењето на Камерон, главната насока за развојот на британската одбрана треба да бидат беспилотните летала. Британскиот министер за финансии, Џорџ Озборн, минатата недела потврди дека Велика Британија ќе го зголеми воениот буџет за два отсто од домашниот бруто-производ, во рамки на целите...

САД подготвени да распоредат воена опрема во Источна Европа

Пентагон би можел да распореди тенкови, оклопни транспортери и друго тешко оружје за околу 5.000 војници во неколку балтички и источноевропски држави, за одбрана од евентуална агресија од Русија, пишува американскиот весник „Њујорк тајмс“. Повикувајќи се на американски и на сојузнички функционери, весникот наведува дека доколу предлогот биде одобрен, тоа ќе биде првпат по завршувањето на Студената војна, Вашингтон да...

Тенденциозно се прикажува студија за да се „докаже“ дека маските не спасуваат животи

Во оваа објава се пропушта контекстот, притоа не се наведуваат битните огради кои ги ставаат и самите автори во студијата, а се тврди дека маските не заштитуваат од инфекција...