fbpx
Таг: 27 април

таг: 27 април

Уапсен Игор Југ, еден од учесниците во насилствата од 27 април

Игор Југ, еден од учесниците во насилствата во Собранието од 27 април годинава, утрово е уапсен во стан во Куманово, потврдија од Министерството за внатрешни работи. Оттаму информираат дека 47-годишниот Југ е уапсен по претходна наредба од Основното јавно обвинителство Скопје од 16 мај оваа година. „На 21 септември 2017 година, од страна на овластени службени лица при Секторот за внатрешни...

Спасовски: УБК нема преземено активности против која било држава или амбасада

Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) нема преземено никакви активности што се против која било држава или која било амбасада во Македонија. Ова денеска го изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарско прашање во врска со неодамнешното повлекување на целиот персонал на Амбасадата на Србија во Скопје и обвинувањата од Белград за „многу офанзивни разузнавачки активности против...

ОЈО поднесе обвинение против лицето што ја влечеше Шекеринска за коса

Основното јавно обвинителство поднесе обвинение против лицето што за време на насилниот упад на граѓани во Собранието на 27 април, за коса ја влечеше сегашната министерка за одбрана, а тогашна пратеничка, Радмила Шекеринска. „Спроведена беше истражна постапка и до Основниот суд Скопје 1 е поднесен и обвинителен акт против осомничениот. Имено, лицето се товари дека за време на настаните во законодавниот...

Сите наши деловнички блокади: Четирите екстремни случаи на македонски филибастер

Пратениците на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ вчера формираа 10 пратенички групи, потег кој се толкува како подготовка и најава на опозицијата за блокирање на реформските закони преку т.н. тактика филибастеринг, која не е непознаница за македонската парламентарна демократија. Филибастерингот (терминот доаѓа од холандскиот збор за пират) досега повеќепати бил применуван во македонскиот законодавен дом, претежно од пратениците на опозицијата, за...

Хојт Ји: Најтемниот момент на Балканот беше 27 април во Собранието на Македонија

Најтемниот момент на Балканот годинава беше 27 април во Собранието на Република Македонија, а најдобрата вест во целиот регион - формирањето на новата реформска влада. Ова го истакнал заменик-помошникот на државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Хојт Брајан Ји, во рамките на панел-дискусијата на „Дубровник форум 2017“, што се одржува денеска на тема „Јадранско-медитеранската соработка и...

Спасовски: Извештајот за пропустите на МВР на 27 април е готов, на ред е Обвинителството

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска на прес-конференција соопшти дека извештајот на работната група на МВР за насилствата од 27 април во Собранието на Република Македонија е готов и дека во него се утврдени правните пропусти и системските недоследности во Министерството. Спасовски истакна дека МВР како државен орган „падна на испитот“ на 27 април, поради партизираноста на раководните структури. -...

Нова кривична пријава против деветмина учесници во насилствата во Собранието

Секторот за внатрешни работи Скопје поднел нова кривична пријава против девет лица од Скопје, Кочани и од Кичево, осомничени за учество во насилствата во Собранието на Република Македонија од 27 април оваа година, соопшти денеска МВР. Осомничените се товарат за учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење службено дејство, напад врз службено лице при вршење работи на...

ОЈО „призна“ дека упадот во Собранието не е дело на толпа туку на злосторничко здружение

Основното јавно обвинителство денеска соопшти дека во истрагата за насилствата во Собранието на Република Македонија од 27 април се вклучува Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, бидејќи по разгледувањето на доказниот материјал било утвредено дека „постои содејство на неколку осомничени во целокупните збиднувања во објектот на Собранието во надворешниот појас и во внатрешноста на објектот во...

Дачиќ: Зошто ви пречат српските, а не американските, германските и другите разузнавачи

Многу интересно е што, како што пишуваат некои медиуми, во македонското Собрание во текот на нередите имало и претставници на други странски служби, но Македонија не ги повика нивните амбасадори на разговор, рече шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ. Тој нагласи дека амбасадорката на Србија во Македонија, Душанка Дивјак-Томиќ, имала коректен разговор во македонското Mинистерство за надворешни работи, каде беше...

МВР привело уште тројца за нападите во Собрание, Обвинителство ги ослободило

Единицата за насилен криминал во СВР Скопје во врска со нападите во Собранието на 27 април по наредба на Судија на претходна постапка извршила претреси во домовите на четири лица од Скопје А.Д. (43), С.П. (51), А.М. (22) и А.К. (43). „По извршениот претрес три од лицата (С.П., А.К. и А.М.) се лишени од слобода, а по насока на јавен...

Притвор од 30 дена за подметнувачот на импровизираната бомба во Собранието

Основното јавно обвинителство Скопје повело постапка за лицето кое оставило експлозивна направа во Собранието на Република Македонија на 27 април и побарало притвор од 30 дена, кој бил одобрен. Во вечерашното соопштение Обвинителството известува дека постапката е почната поради кривичните дела предизвикување општа опасност и недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи, кои се наведени од МВР...

Кривична пријава за лицето што поставило импровизирана бомба во Собранието

СВР Скопје поднел кривична пријава против Ј.Л. (41) од Скопје, кого го сомничи за „неовластено изработување оружје или распрскувачки материи и за предизвикување општа опасност“, односно за изработка на импровизирана бомба што ја внел во Собранието во насилствата на 27 април. Според полицискиот билтен, пријавениот околу 19 часот со толпата влегол во Собрание на Република Македонија, а околу 20.40 часот...

7 пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ учествувале во отворањето на вратата на Собрание

Седум пратеници од коалицијата на ВМРО ДПМНЕ знаеле или учествувале во отворањето на главната собраниска врата за демонстрантите на 27 април покажуваат снимките од собраниските камери кои ги објави телевизија „Телма“. Станува збор за пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Илија Димовски, Јохан Тарчуловски и Жаклина Пешевска од ВМРО-ДПМНЕ и Љупчо Димовски од Социјалистичка партија на Македонија, објави телевизијата. Во...

Уште две пријави за насилствата во Собранието, а двајца од УБК на испрашување во СВР-Скопје

Поднесени се две нови кривични пријави за насилствата во Собранието на Република Македонија на 27 април, до Основно јавно обвинителство Скопје се испратени уште три известувања, а во СВР Скопје е извршен разговор со двајца вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање и за нив ќе биде подготвен поднесок, информира МВР за најновите активности од истрагата за сериозниот инцидент. Исто...

Ахмети: Постои можност за поттикнување немири во земјава за геополитички интереси

Новата реформска влада ќе се формира наскоро, а новоименуваниот претседател на Собранието го врши својот дел од обврските за да се олесни и да се забрза овој процес, истакнал лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на синоќешната средба со специјалниот претставник на претседавачот на ОБСЕ, амбасадорот Кристијан Штрохал, и со амбасадорката на ОБСЕ во Македонија, Нина Суомалаинен. Ахмети и Штрохал разговарале...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...