fbpx

Хојт Ји: Најтемниот момент на Балканот беше 27 април во Собранието на Македонија

-

Најтемниот момент на Балканот годинава беше 27 април во Собранието на Република Македонија, а најдобрата вест во целиот регион – формирањето на новата реформска влада. Ова го истакнал заменик-помошникот на државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Хојт Брајан Ји, во рамките на панел-дискусијата на „Дубровник форум 2017“, што се одржува денеска на тема „Јадранско-медитеранската соработка и безбедноста во Југоисточна Европа“.

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, во своето обраќање на панел-дискусијата, истакнал дека „Балканот мора да порасне и тоа брзо, пред младата генерација целосно да дигне раце и да оди самата во Европа“.

Во контекст на мигрантската криза, Димитров додал дека поуката од неа е дека ниту една држава не може да се справи сама со големи предизвици, туку дека е потребна „координирана акција и заеднички одговор, особено превентивно делување во корените на проблемот“.

„И на домашен план, по внатрешно-политичката криза во Република Македонија научивме важни лекции: Стабилноста, демократијата и правната држава одат заедно. Една држава не може да биде стабилна на долг рок ако има фрагилни институции. Стабилноста доаѓа од силни институции, владеење на првото, независно судство, економски просперитет, слободни медиуми. Новата реформска влада посветено работи да ја врти државата на европскиот пат“, рекол Димитров, стои во соопштението на Министерството за надворешни работи.

Инаку, министерот Димитров и Хојт Брајан Ји имале средба на која била потенцирана поддршката на САД за евроатлантските интеграции на Македонија.

На форумот, како што информираат од МНР, биле дискутирани актуелните теми во регионот, решавањето на заедничките предизвици за безбедноста и стабилноста во Јадранско–медитеранската област, а во фокусот, исто така, биле „меѓузависноста на состојбите на Блискиот Исток, Северна Африка и Европа, како и мобилноста и образованието на младите“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Со филмот „Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски отворен фестивалот „Браќа Манаки“

Филмот „Домаќинство за почетници“, по сценарио и во режија на Горан Столевски, а во продукција на Лист Продукција го отвори 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки“. Од вчера вечер...