fbpx
Таг: Русија

таг: Русија

(ИНТЕРВЈУ) Николовски: Руските црковни играчи во МПЦ-ОА наметнаа лажни теми во јавноста

Поминаа три месеци откако јавноста дозна дека Марјан Николовски уредник, новинар и сопственик на порталот „Религија.мк“ беше повикан пред Црковниот суд на МПЦ-ОА поради наводно ширење омраза меѓу верниците и раководството, синодот на МПЦ. Исто толку време помина откако тој јавно го отфрли тој повик. Во ова интервју за Мета.мк, тој зборува за овој случај кој предизвика големо внимание...

Од Левица преку Родина до ГРОМ и МААК: кои се мегафоните на Москва во земјава?

Северна Македонија во последниве години, а особено од почетокот на руската инвазија врз Украина, е изложена на многу силно руско пропагандно влијание, потпомогнато од илегално внесување руски пари преку политички партии, социјални групи и влијателни поединци преку кои Москва влијае и врз политичките одлуки во државава, покажуваат релевантни анализи. На малигното руско влијание не се имуни водечките медиуми и...

Храната како оружје на Кремљ за ширење дезинформации во С. Македонија

Патот на пропагандата на Кремљ е отворен и во Македонија. Дезинформации на теми, кои директно ги засегаат граѓаните и главно потекнуваат од пропагандните медиуми во сопственост на Кремљ, се преземаат најчесто од Србија или од проруските медиуми, портали и социјалните мрежи на англиски јазик и се пренесуваат до македонската публика, пишува Вистиномер.  Текстот го пренесуваме во целост:   Руската пропаганда е силна...

Едни исти кругови се лепат како магнет за анти-ЕУ и антиваксерски наративи

Структури кои во текот на ковид пандемијата жестоко споделуваа дезинформации за вакцините, маските, мерките за заштита од ковид и сето тоа го ставаа во еден кош на „глобална контрола на населението од страна на сатанистичкиот Запад и неговата агенда за депопулација“, не престанаа да шират невистини ниту по завршувањето на пандемијата. Тие само продолжија надградени со нов наратив за...

Нема докази дека САД, Велика Британија и Украина стојат зад терористичкиот напад во Москва

Исламска држава презеде одговорност за нападот. Истрагата за терористичкиот напад уште трае, а обвинувањата кои Москва ги упати дека Западот и Украина стојат зад терористичкиот напад ја ставаат Русија пред голем проблем, а тоа е што не може да ги докаже непоткрепените тврдења. На 7 март, Соединетите Американски Држави издадоа предупредување за потенцијален терористички напад во Русија, повикувајќи ги...

Без докази се обвинува Израел дека стои зад терористичкиот напад во Москва

Одговорноста за нападот во концертната сала во Москва ја презеде Исламска држава. Русија, пак, се обидува одговорноста да ја префрли на Украина, иако нема никакви докази за тоа. Украина демантира каква било поврзаност со терористичкиот напад. Досега се уапсени 11 лица, од кои четворица државјани на Таџикистан се обвинети дека директно учествувале во нападот. Во ниту една изјава досега,...

Доналд Туск: Во ризик сме од војна, Европа не е подготвена

Полскиот премиер Доналд Туск изјави оти смета дека постои огромен ризик од војна и оти никој во Европа нема да се чувствува безбедно доколку Русија победи во Украина, пренесува Би-би-си. Коментарите на поранешен претседател на Европскиот совет доаѓаат по нов напад на Русија врз Украина. Украинскиот премиер Денис Шмигаљ изјави оти украински сили собориле 58 дрона и 26 ракети и...

Путин: Немаме намера да нападнеме земји членки на НАТО

Русија нема планови за напад на земјите членки на НАТО и нема да ги нападне Полска, балтичките земји или Чешка, но доколку Западот испорача ловци Ф-16 на Украина, тогаш тие ќе бидат соборени од руските сили, рече рускиот претседател Владимир Путин. Зборувајќи со пилотите на руските воздухопловни сили, Путин кажал дека воената алијанса предводена од САД се проширила кон исток...

Макрон: Би било цинично Русија да го искористи терористичкиот напад во Москва против Украина

Претседателот на Франција Емануел Макрон изјави дека сите докази покажуваат дека Исламската држава (ИД) стои зад терористичкиот напад во концертната сала во Москва „Крокус сити хол“, пренесува Гардијан. Исламската држава (ИД) вчера издаде видеа од нападот кои досега не циркулираа во јавноста, со што се потврдува нивната инволвираност. Дополнително, ИД објави слики од напаѓачите пред нападот – независни истражувачи потврдија...

Четворица приведени за нападот во концертната сала во Москва

Четири лица, осомничени за нападот во концертната сала „Крокус сити хол“ во Москва, во кој беа убиени најмалку 137 лица, беа изведени пред суд во главниот град на Русија. Сите четворица признаа вина и ќе останат во притвор најмалку два месеца, пренесува Гардијан. Осомничените Саидакрами Муродали Рачабализода, Далерџон Баротович Мирзоев, Шамсидин Фаридуни и Мухамедсобир Фајзов, беа идентификувани како жители на...

Уапсени 11 лица за терористичкиот напад во Русија вчера

Повеќе од 140 лица се повредени и 115 загинаа откако вооружени напаѓачи отворија оган на концерт во Крокус, предградие на Москва вчера, соопштија руските разузнавачи. Напаѓачите употребиле запалива течност за да запалат делови од концертната сала и при нападот биле облечени во воени униформи. 11 лица се уапсени а 4 од нив биле директно вклучени во нападот, јавува Би-би-си.  Безбедноста е зајакната...

Пукање и експлозии во Москва: Напаѓачи упаднаа во концертна сала, голем број мртви и ранети

Странските агенции објавуваат за стравотен терористички напад каков што со години не е виден во Русија. Дописникот на Би-Би-Си од Москва јавува дека вечерва требало да се одржи концерт во салата „Крокус сити хол“. Напаѓачите влегле во фоајето на преполната сала и отвориле оган врз цивилите. Оттаму додаваат дека напаѓачите на концертната сала биле облечени во воени униформи. Информациите за загинати...

Кремљ за прв пат „специјалната воена операција“ во Украина ја нарече војна

Русија сега вели дека е во „војна“ со Украина поради наводно мешање на Западот во она што Москва претходно го нарекуваше „специјална воена операција“. Ваква изјава даде портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков за медиумот „Аргументи и факти“, кој е во сопственост на општинската влада во Москва, пренесе Радио Слободна Европа. „Ние сме во војна. Навистина, таа започна како специјална воена...

Замаглување на вистината за смртта на Навални со вакцинални дезинформации

Истакнатиот руски опозиционер и критичар на власта, Алексеј Навални, почина во сомнителни околности. Во отсуство на каква било транспарентност околу неговата смрт, во регионот се шират дезинформации дека починал од тромб предизвикан од ковид вакцината на „Фајзер“. Поточно, се тврди дека Навални е жртва на вакцината преку т.н. нарачано убиство, а не на политичка репресија, пишува „Вистиномер“ во својата...

ЕУ воведе санкции кон Русија поради смртта на Навални

Вчера Европската Унија одговори на смртта на рускиот опозиционер Алексеј Навални со нови санкции, јавува ДПА повикувајќи се на дипломатски извори. Санкциите претходно ги најави шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок. Правната основа за мерките е сериозно кршење на човековите права. Според извештајот, министрите за надворешни работи на земјите-членки на состанокот во Брисел се договориле да воведар санкции против претставници на...

Путин: Навални требаше да биде ослободен во размена на затвореници договорена со Западот

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека ја поддржувал идејата за ослободување на опозицискиот лидер Алексеј Навални при размена на затвореници, пред тој да биде пронајден мртов. „Се случува. Нема ништо што можете да направите. Тоа е живот“, бил првиот коментар на Путин во врска со смртта на Навални. Невообичаено било тоа што, оценува Асошиејтед прес, за прв пат во пет...

(ИНТЕРВЈУ) Малиукевичиус: Руското влијание се обидува да нè заслабне и натера да ја свртиме главата од Украина

Првично сметав дека целта на операциите на руско влијание е да се креираат одредени симпатии за рускиот режим и за руската идеологија. Но, нивната главна цел сега е едноставно да создадат поголем хаос внатре во соседните држави, за да нè направат да ја свртиме главата и да ги погледнеме нашите внатрешни проблеми, за да престанеме да ја поддржуваме Украина...

Руската пропаганда повторно шири паника за наводен пуч во Украина

Во регионот повторно кружат гласини дека украинските специјални служби се незадоволни од новото раководство на украинската армија и „подготвуваат“ државен удар. Како и претходно, дезинформациите доаѓаат од руската државна агенција „РИА Новости“, но овојпат главен извор се говорни пораки на еден член од тајна Телеграм група. Автентичноста на снимените говорни пораки не може да се верификува, ниту пак, идентитетот...

Уште еден врвен менаџер во рускиот сектор за нафта и гас е пронајден мртов

Виталиј Робертус (54), потпретседател на руската компанија за нафта и гас Лукоил, е пронајден мртов. Тој е четвртиот менаџер на Лукоил кој почина од почетокот на руската целосна инвазија на Украина, соопшти Украинска правда. „Со длабока тага објавуваме дека Виталиј Владимирович Робертус, потпретседател на компанијата, ненадејно почина на 54-годишна возраст“, ​​се вели во соопштение за медиумите. Владимир Некрасов, претседател на Одборот...

Сојузникот на Навални, Леонид Волков вети дека ќе ја продолжи борбата против Путин откако беше нападнат со чекан

Леонид Волков, долгогодишен помошник на починатиот руски опозициски лидер Алексеј Навални, вети дека ќе ја продолжи борбата против рускиот претседател Владимир Путин, откако беше нападнат со чекан пред неговиот дом во Литванија, пренесува Гардијан. „Ќе работиме и нема да се откажеме“, рече тој во видео објавенo на Телеграм денес, тврдејќи дека нападот што го остави со скршена рака е „карактеристичен...

Средношколски самит за кариерен развој в понеделник во Скопје Сити Мол

Во понеделник, на 22 април, во „Синеплекс“ во трговскиот центар Скопје Сити Мол ќе се одржи Средношколски самит за кариерен развој. Настанот ќе започне во 17 часот, а е...