fbpx
Tag: Русија

tag: Русија

Rusia intensivisht po e keqpërdor fuqinë e dobët financiare të mediave ballkanike

Një nga mekanizmat më efikas për të forcuar ndikimin rus në Evropën Juglindore (EJL) ka qenë përdorimi i instrumenteve të sakta të forcës, si “kapja” e mediave, lidhjet kulturore dhe fetare dhe sponsorimi i veprimtarive të shoqërisë civile, njofton Meta.mk. Qëllimi i këtyre shoqërive është krijimi i një ambienti të favorshëm për praninë e bizneseve ruse, e në të njëjtën kohë...

Moska: Manipulimi i pacipë me votuesit mund të destabilizojnë Maqedoninë

Konstatojmë thellim serioz të krizës politike në Republikën e Maqedonisë dhe është e qartë se zgjedhjet e “shkaktuara parlamentare” të parakohshme të 11 dhjetorit vitin e kaluar, nuk kanë sjellë tejkalimin e situatës, thuhet në komentin e sotëm të Sektorit për informacione dhe shtyp të MPJ-së ruse. Sipas ministrisë së jashtme ruse, nën “sloganin pseudo-demokratik” vazhdon ndikimi i thellë i...

Rusia ndalon importin e mishit nga Maqedonia

Shërbimi Federal Rus për veterineri dhe kontroll fito- sanitar dje miratoi kufizim të importit të mishit dhe prodhimeve tjera të mishit nga Maqedoni në Rusi. Vendimi është marrë për shkak të regjistrimit të epidemisë në lëkurën e gjedheve në Maqedoni. Ndalesa ka të bëjë me importin e prodhimeve të mishit të bagëtive si dhe nga kafshë tjera që janë të prekur...

Putin: Evropa nuk duhet të ketë frikë nga Rusia

Ideja se një ditë Rusia mund ta sulmoj NATO-n është e pakuptim dhe s’ka kurrfarë baze, deklaroi presidenti rus, Vladimir Putin në intervistën për gazetën italiane “Correre della sera”. Ai thotë se Evropa nuk duhet frikësuar Rusisë dhe shtoi se “ndoshta dikush ka interes të nxit frika të këtilla tek qytetarët evropian”. “Ndoshta SHBA-të duan ta pengojnë afrimin e Evropës...

Rusia mund të vendos armë nukleare në Krime

Ministria e jashtme ruse lëshoi njoftim ku thuhet se “Rusia ka të drejtë të vendos armatik nuklear përgjatë tërë territorit të saj, përfshirë edhe Krimenë” “Rusia ka të drejtë të vendos armë nukleare në territorin e saj, ndërsa kjo përfshin opsionin për vendosjen e arsenalit nuklear në Krime, nëse për këtë ka nevojë”- deklaroi drejtori i sektorit për çështje të...

Solomon Pasi për 1 euro ka qenë këshilltar i Nikolla Gruevskit

Ish shefi i diplomacisë bullgare, Solomon Pasi, për televizionin nacional “BNT” konfirmoi se për shumë minimale të parave ka qenë këshilltar i kryeministrit aktual të Maqedonisë, Nikolla Gruevski, në periudhën 2007-2008. “Marrëveshja ishte për 1 euro. E kreva punën time rreth 10 muajve dhe u soll vendim se Maqedonia do të bëhet anëtare e NATO-s- tha Pasi. Sipas tij, Lindja dhe...

Moska e shqetësuar për sulmin në Gushincë

Incidenti në Gushincë në kufirin maqedonas  tregon se në këtë pjesë të Ballkanit edhe më tutje ekzistojnë tensione të thella etnike dhe vend për konflikte potenciale. Kështu qëndron në reagimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë për incidentin në Gushincë. “Shprehim shqetësimin tonë të thellë pas informative për incidentin në pjesën kosovare të kufirit Maqedoni-Serbi kur një grup...

Po të mbaheshin nesër zgjedhjet, për Putinin do të votonin 75% e rusëve

Nëse këtë javë mbahen zgjedhjet për shefin e shtetit, 1/3 e rusëve gjegjësisht 75% do të votonin për presidentin Vladimir Putin- tregojnë rezultatet nga sondazhi më i ri i Fondit për hulumtim të mendimit publik (FHM) Në këtë mënyrë, rejtingu zgjedhor i Putin ka arritur nivel të ri rekord pasi para 6 muajve 71% e rusëve ishin të gatshëm t’ia...

BE-ja kërcënon Rusinë me sanksione të reja

Shefat e shteteve dhe qeverive të 27 vendeve të BE-së, sot informuan për rigorozitetin e sanksioneve, nëse Rusia nuk dënon aksionet e forcave proruse dhe të fillojë të zbatojë marrëveshjen nga Minsk. “Zbuluam dëshmi për përkrahje shumë intensive të separtisëve rus, që vë në pah përgjegjësinë se Rusi”, thuhet në kumtesën e përbashkët, në të cilën dënohen sulmet artilerike të...

Për gazin ka alternativa, por duhet më seriozisht të punohet për to

Pas krijimit të situatë së re për ndërtimin e gazpërçuesit “Përroi Jugor”, në të cilin duhej të përfshihej edhe sistemi i gazpërçuesit të Maqedonisë, ekspertët me qëndrime të kundërta, Sipas disave, Maqedonia ka gaz të mjaftueshëm për pesë deri gjashtë vitet e ardhshme,dhe ka alternativa për në të ardhmen, kurse sipas disa të tjerëve bëhet fjalë për  problem të...