fbpx
Таг: пукање

таг: пукање

Пукање во училиште во Финска, 13-годишник повредил тројца ученици

Пукање во основно училиште во Финска ова утро резултираше со повреди на тројца ученици од 13-годишна возраст. Финската полиција уапси осомничено лице, кое исто така има 13 години, пренесува Би-би-си. Нападот во градот Вантаа, четвртиот најнаселен град во државата, се случил пред 9 часот наутро. Полицијата апелираше на локалното население да остане во своите домови. Учениците тукушто се вратиле во училиштето...

Пукање во Арачиново, ранет возачот на градоначалникот

Попладнево во Арачиново, мета на истрели од огнено оружје бил градоначалникот на општина Арачиново Ридван Ибраими. Како што информира Министерството за внатрешни работи, во градоначалникот било пукано додека шетал на отворено. Засега причините за инцидентот не се познати, а во престрелката ранет е неговиот возач, кој во моментов е на операција на Клиниката за торакална хирургија. Инаку пред два месеци, двајца...

Македонски државјанин застрелал жена од Србија па се самоубил на патарина кај Прешево

Педесетидвегодишен државјанин на Македонија, вчера во околу 21:00 часот во близина на патарина кај Прешево застрелал жена од Србија, а потоа се самоубил, пренесува Н1 Србија. Тешко-ранетата жена, државјанка на Србија, била пренесена во Здравствениот дом во Врање, а потоа била пренесена во Универзитетскиот медицински центар Ниш. Оттаму соопштено е дека таа во нивната установа пристигнала половина час по полноќ во...

Протекоа плановите за евакуација во случај на масовно пукање во неколку американски училишта

Илјадници документи кои содржат планови за вонредни состојби во американските училишта, вклучувајќи ги и безбедносните процедури во случај на масовно пукање, ненамерно биле објавени на интернет во збирка која содржи над 4 милиони записи. Минатиот месец, безбедносниот истражувач Џеремаја Фаулер открил податоци тешки 800 гигабајти поврзани со компанијата „Raptor Technologies“ која продава софтвери за училиштата, објави „Wired“ (Вајерд). Фирмата обезбедува софтвер...

Двајцата повредени во синоќешното пукање пред тетовската болница пренесени на КАРИЛ

Пукањето што вчера околу 18 часот се случило пред влезот на Ургентниот центар на Клиничка болница Тетово било поради нерешени проблеми неповрзани со болницата, изјави министерот за здравство, Фатмир Меџити. Цитирајќи информации од директорот на тетовската болница, тој рече дека двајцата повредени во пукањето се префрлени на КАРИЛ во Скопје. „Двајцата се префрлени во Скопје. Едниот е во полесна, другиот во...

Напаѓачот на универзитетот во Прага преку писмо признал дека претходно убил бебе и татко

Напаѓачот кој уби 14 лица на универзитет во Прага, пред да се самоубие, оставил писмо со кое признал дека извршил убиство на татко и негово двомесечно бебе, само неколку дена пред масовното пукање, соопшти Гардијан.  Минатата недела, 24-годишниот студент, Дејвид Козак, пукаше во Карловиот универзитет во Прага - тој уби 14 луѓе, а рани повеќе од 20. Полицајците пристигнале на универзитетот...

Чешката полиција го истражува мотивот зад еден од најтешките масовни напади во земјата

Чешката полиција работи на откривање на мотивот зад најлошото масовно пукање во земјата, во кое студент отвори оган на универзитет во центарот на Прага, при што уби 14, а рани 25 други. Премиерот на Чешка, Петр Павел, апелираше на единство и рече дека случајот не треба да се користи за политички напади или ширење дезинформации, пренесува Би-би-си. Меѓу жртвите од нападот...

Над 15 убиени во пукањето на Карловиот универзитет во Прага

Полицијата го уби 24-годишното лице кое пукаше во зградата на Карловиот универзитет во Прага, при што уби најмалку 15 лица, а 24 се регистрирани како повредени, јавува Би-би-си. Престрелката се случила во центарот на Прага. На интернет се појавија фотографии и видеа од лица како трчаат во стариот дел од Прага, кој вообичаено е преплавен со туристи. Нападот се случил...

Пукање во Прага, има загинати и повредени лица

Чешката полиција соопшти дека неколку лица се убиени, а десетици се повредени во пукањето што попладнево се случило во центарот на Прага, јавува Би-би-си. Пукањето се случило кај Карловиот универзитет во Прага, при што полицијата соопшти дека напаѓачот е елиминиран и дека универзитетската зграда е евакуирана. Нападот се случил на универзитетот лоциран на плоштадот Јан Палах, во близина на стариот...

Тројца убиени при пукање во Ерусалим утрово

Три лица утрово биле убиени во Ерусалим при вооружен напад, пренесува Би-би-си. Израелските власти велат дека двајцата напаѓачи биле убиени од полицијата и еден вооружен цивил. Напаѓачите, наводно, пукале на автобуска станица за време на утринските гужви. Службата за брза помош соопштува дека најмалку шест лица се повредени, а некои од нив се во критична состојба.

Осомничениот за масовното пукање во Мејн пронајден мртов

Роберт Кард, осомничениот за масовното пукање во Мејн во среда, беше пронајден мртов по тридневна потрага. Кард се самоубил со истрел од пушка, известува Би-би-си. Во пукањето беа убиени 18 луѓе, од 14-годишна до 76-годишна возраст. „Можам да испуштам воздишка знаејќи дека Роберт Кард веќе не претставува закана за кого било“, изјави гувернерката на Мејн Џенет Милс на прес-конференција. Милс рече дека...

Тројца мртви во пукање меѓу мигранти во близина на српско-унгарската граница

Рано утрово се случило пукање меѓу мигранти во близина на српското село Хоргош, кое се наоѓа непосредно до српско-унгарската граница. Има тројца загинати и еден сериозно повредено лице, ивестуваат од Радио слободна Eвропа. Српската полиција сѐ уште нема официјална изјава во врска со пукањето, но се присутни во голем број на местото каде што истото се случило. Радио-телевизија Србија известува дека...

Полицијата сè уште трага по пукачот од „Ист Гејт“, еден од повредените е во критична состојба

Полицијата сè уште трага по човекот кој вчера среде бел ден пукаше во две лица во трговскиот центар „Ист Гејт“. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска потврди дека станувало збор за криминална пресметка. Раде Трајковски Штекли (36) е едно од лицата врз кое вчера беше пукано, а како што известија од Клиниката за торакална и васкуларна хирургија, тој е...

Полицијата трага по човекот кој пукаше во две лица во трговскиот „Ист Гејт“

Две лица попладнево беа тешко повредени во пукање среде бел ден во трговскиот центар „Ист Гејт“. Пукањето, како што може да се види од снимките од надзорните камери кои се проширија во јавноста, се случило на ескалатарот кој води кон паркингот на трговскиот центар, додека други посетители поминуваат покрај лицето што пука. Од полицијата апелираа секој што има информација во...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност“, се наведува во денешниот билтен на Министерството за внатрешни работи. Инцидентот се случил пред повеќе од една година, на 11 септември лани. Тој со автоматска пушка...

Битолчанец заврши во притвор: Пукал во куче па погодил такси возило

Битолчанец во населбата Горно Оризари, стрелајќи во куче со пушка  погодил и оштетил такси возило, кое било паркирано додека такситот чекал патници. Како што соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР), вчера таксистот слушнал истрел, а потоа видел дека куршумот завршил во неговиот автомобил, а тој за среќа минал без повреди. Случајот го пријавил во полиција. „По извршените оперативни проверки, криминалистичката полиција...

Татко и малолетен син завршија во болница по пукање на свадба

Малолетник и неговиот татко се здобиле со повреди од куршум од пиштол на свадбена веселба во Охрид што се одржала вчера. Како што соопштија од Министерството за внатрешни работи (МВР), 60-годишен охриѓанец за време на свадбата во двор на улицата „Петрино“ во Охрид, каде што бил гостин, испукал неколку куршуми од пиштол „Застава“ калибар 7,62 милиметри. При пукањето, со повреди се...

Еден починат и над 20 повредени во пукање во локал во Приштина

Едно лице починало, а четворица се здобиле со прострелни рани во инцидент што синоќа се случил во Приштина, пренесува Kossev.info. Во пукањето што се случило во локал во косовскиот главен град, повредени се над 20 лица. На синоќешниот конфликт му претходела расправија меѓу неколку мажи, по што било употребено и огнено оружје. Четири лица се здобиле со физички повреди и биле хоспитализирани...

Притвор за лицето од Подлес штo уби сосед и рани уште едно лице

Наредба за спроведување истражна постапка против 61-годишниот жител на селото Подлес, Градско, кој вчера уби еден, а рани уште еден свој сосед, донесе јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес. Наредбата е донесена поради постоење на основано сомнение дека жителот на Подлес ги сторил кривичните дела убиство, убиство во обид и неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје и...

Граѓанин на Подлес пукал во двајца велешани, едниот починал

По претходна расправија, 61-годишен граѓанин на селото Подлес, Општина Градско пукал кон двајца велешани. Од здобиените повреди, еден од велешаните починал во амбулантата во Градско, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). На пукањето му претходела расправија, но од МВР не соопштија повеќе детали за причините за недоразбирањата. 44-годишниот велешанец кој преживеал се здобил со тешки телесни повреди и бил пренесен...

Може да се раскине кој било договор, прашање е цената

Ванковска делумно точно оценила дека раскинувањето на договорите со Бугарија и Грција „е лесно“ и „малку потешко“. Но, нејзината проценка колку лесно или колку тешко се раскинуваат билатералните и...