fbpx
Таг: притвор

таг: притвор

Не бев во бегство, тврди Палевски, откако му беше одреден притвор од 30 дена

„Не сум бил во бество и не смеам да зборувам поради истрагата“, изјави пред новинарите првоосомничениот за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, Љупчо Палевски Палчо кога со силно полициско обезбедување попладнево беше изнесен од Кривичниот суд. Судија на претходна постапка го потврди притворот од 30 дена, кој започнува од денот кога тој беше спроведен во истражниот затвор...

За врховниот судија Наке Георгиев 30 дена притвор, за Иџет Мемети се бараат мерки на претпазливост

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје му одреди 30 дена притвор на врховниот судија Наке Георгиев, откако тој беше уапсен вчера, поради наводно примање поткуп од 10.000 евра, односно за делото примање награда за противзаконито влијание. „По произнесување на осомничениот во присуство на неговиот бранител, како и ценење на фактите и доказите приложени од страна на Јавниот...

На затворена седница на Судски совет се одлучува за имунитетот на врховниот судија Георгиев, уапсен за примање поткуп

По денешното апсење на врховниот судија Наке Георгиев, поради наводно примање поткуп од 10.000 евра, на полноќ заседаваше Судскиот совет во однос на тоа дали треба да му биде одземен имунитетот. На новинарите не им беше дозволено да ја следат седницата, односно јавноста беше исклучена поради заштита на угледот и интегритетот на судијата. За исклучување на јавноста гласаа сите...

Обвинителството бара притвор за осомничениот за двојното убиство во Стајковци

Основното јавно обвинителство Скопје доставило предлог за определување мерка притвор за лицето осомничено дека ги сторило кривичните дела – убиство, во скопско Стајковци претходно неделава. Против лицето беше поведена истражна постапка откако во вторникот, на 14 мај, при вршење семејно насилство, во семејниот дом во Стајковци со умисла ги лишил од живот својот брат и снаата. Осомничениот, како што соопштија од...

Момче доби притвор откако тепал полицаец

Основниот суд во Кавадарци му определи притвор во траење од осум дена на момче од 18 години кој се тепал со полицаец и му нанел телесни повреди. Основното јавно обвинителство Кавадарци поведе постапка против 18-годишникот за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Спречување службено лице во вршење службено дејствие. Момчето, на 2 Мај, во куќа на улицата...

Притвор за тројца мажи – со дрва и цевки претепале две жени во Виничко

Основното јавно обвинителство Кочани поведе постапка против три лица од виничкото село Трсино, за кои постои сомнение дека ја загрозиле сигурноста и извршиле грубо насилство врз две жени и им нанеле телесни повреди. Од обвинителството соопштуваат дека додека жените биле во дворот од нивната куќа, тројцата мажи ја прескокнале оградата од дворот и се упатиле кон нив, држејќи во рацете...

Министерството за правда уште во декември испрати барање за екстрадиција на Палeвски

Објава дезинформира дека Министерството за правда не испратило барање за екстрадиција на Љупчо Палевски-Палчо од Турција и покрај тоа што самото барање беше испратено експресно во декември и по него веќе се постапува од страна на турските власти, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на социјалната мрежа Фејсбук во која пишува: Зошто Министерството за правда...

Гани Марку, осомничен за убиствата на Жила и Оки, не е на слобода, туку во ефективен притвор

Не е вистина дека лицето Гани Марку осомничено за убиства е пуштено на слобода, туку се наоѓа во ефективен притвор. Документот во објавата е за постар предмет после кој поминале 6 месеци, ама веднаш е определен нов притвор е определен за понов предмет, така што Марку е во ефективен притвор, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во...

Притвор за петмина од криминалната група од Грчец

На петмина од криминалната група од Грчец кои вчера беа уапсени во голема полициска акција им беше изречена мерка 30-дневен притвор, додека за шестиот осомничен изречени се мерки за претпазливост, информираа од Основниот кривичен суд. „Прифатен е предлогот на ОЈО за организиран криминал и корупција и на: Ш.Б., Ф.Б., Н.И., Ф.С., и С.А. им определи мерка притвор во траење од...

Таткото на убиената Вања останува во притвор

Александар Ѓорчевски, татко на убиената 14-годишна Вања Ѓорчевска, останува во Истражниот затвор во Шутка, соопшти Основниот кривичен суд Скопје. Одбиено е барањето на неговиот адвокат мерката затворски притвор да се замени со куќен. „Судија на претходна постапка, по предлог на одбраната на А. Ѓ. осомничен за кривично дело Грабнување од чл. 141 ст. 2 вв ст. 1 од КЗ, а...

Семејно насилство во Скопје: 28-годишник од Ново Лисиче осомничен дека ја убил својата баба

Во четвртокот во скопската населба Ново Лисиче се случила домашна трагедија во која било вклучено семејно насилство. Настанот бил кобен за повозрасна жена со иницијали Л. Т. (73), која била насилно убиена во семејниот дом, односно според првичните сознанија таа најпрво била физички нападната а потоа задушена. „На 18 јануари, во семејниот дом во Ново Лисиче, при вршење семејно насилство,...

Притвор за таткото кој до смрт ја претепа двегодишната ќерка

Таткото од Кичево кој се сомничи дека до смрт ја претепал својата двегодишна ќерка доби 30-дневен притвор, информираше МВР. Тој ќе биде во битолскиот затвор откако обвинителството вчера отвори истрага за кривично дело убиство. Според истражните органи, Ф.Д. (29) на 18 декември крвнички ја претепал својата двегодишна ќерка, која по 21 ден борба за живот, починала на скопската клиника. „Осомничениот на...

Обвинителството му одговори на Кривичен: Со упадот во М-НАВ загрозен авиосообраќајот

По денешното соопштение преку кое Основниот кривичен суд се дообјасни зошто го одбило предлогот на обвинителството за определување мерка притвор за Беким Незири и за уште тројца осомничени за упадот во М-НАВ и нападот врз контролор на летање, попладнево реагираа и од Основното јавно обвинителство. „Во однос на обележјата на кривичното дело – Загрозување на безбедноста на воздушниот сообраќај од...

Кривичниот суд се дообјаснува зошто нема притвор за напаѓачите во М-НАВ

Основниот кривичен суд од Скопје денеска преку соопштение објаснува за причините поради кои го одбило предлогот на обвинителството за определување на притвор за Беким Незири и уште три осомничени лица за упадот во М-НАВ и нападот врз контролор на летање на своето работно место. Наместо притвор, судот во петокот им определи мерки на претпазливост на овие лица. „Јавноста мора да...

Палевски не бил ослободен во Турција, во затвор е во Баликесир

Тврдењето дека Палчо бил ослободен во Турција  е неточно, тоа не соодветствува со фактите и со изјавите и информациите кои доаѓаат од официјални лица и институции. Спротивно на тврдењето во објавата, има потврда од Републичкото јавно обвинителство Баликесир, Турција, за која на 29 декември информираше македонското Министерство за правда, дека на Палевски му бил одреден привремен затвор од 40...

Продолжен притворот на осомничените за киднапирањата и убиствата на Вања и Панчо

Кривичниот суд од Скопје им го продолжи притворот за 30 дена на петтемина осомничени за киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и на 74-годишниот Панче Жежовски, информираат од овој суд. Три лица (В.М., В.К. и Б.В.) се осомничени за киднапирањата и убиствата на Вања и Панче, додека таткото на убиеното девојче е осомничен за киднапирање на ќерка си. С.Д....

Случајот „Палчо“ не може да е дело на УДБА, бидејќи УДБА не постои

УДБА не постои уште од распадот на Југославија и осамостојувањето на нашата држава. Тврдењето дека двојното убиство на младата Вања и велешанецот Жежовски се случило поради ширење на страв пред избори, исто така „не држи вода“. Киднапирањето на Вања се случи утрото на 27 ноември, а набрзо после тоа истиот ден таа била и убиена. Да била целта на...

Стефан Димковски, кој го возел Палевски до Турција, доби кривична и 30-дневен притвор

Скопското јавно обвинителство побара 30-дневен притвор за Стефан Димковски по поднесената кривична пријава од МВР, а Кривичниот суд во Скопје го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор за лицето кое со возило го превезе Љупчо Палевски-Палчо од Белград до Турција за да избега од прогон за двојното убиство во земјава. Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека уште вчера...

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и уништување докази, судијата на претходна постапка го прифати предлогот на надлежниот обвинител и на четвртиот приведен му определи мерка притвор од 48 часа“, изјавија од судот. Од она што го кажале...

Обвинителството бара притвор за тројца од петмината приведени за исчезувањето на Вања

Основното јавно обвинителство бара притвор за тројца од петмината кои беа приведени вчера, а се поврзани со случајот за исчезнувањето на четиринаесетгодишната Вања Ѓорчевска, информираат оттаму. „Во текот на целиот ден се преземаат дејствија за обезбедување докази. За тројца од петмината приведени во текот на вчерашниот ден, јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување 48-часовен притвор...

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...