fbpx
Таг: активисти

таг: активисти

Њујорк Тајмс: Протечени документи разоткриваат строго следење и цензура во Русија

Протечени документи од рускиот државен регулатор на комуникациите „Роскомнадзор“ покажуваат како Русија врши дигитално следење на своите граѓани и цензурирање, изедначувајќи се со авторитарните држави како Кина и Иран и дека од основањето на Роскомнадзор во 2008 година, Путин го претворил во систем на шпионажа заради задржување на моќта, пишува „Њујорк Тајмс“. Весникот анализирал околу 160.000 записи и документи што...

Активистите ќе се обидат да го извлечат залутаниот кит во реката Сена со витамински коктел

Француските власти очајнички се обидуваат да го спасат белуга-китот заробен во реката Сена, па сега се обидуваат со нова стратегија – витамински коктел, јавува „Би-би-си“. Спасувачите се надеваат дека тоа ќе му помогне на залутаниот кит да го поврати апетитот, а со тоа и потребната енергија за враќање во морето. Видливо неухранетиот цицач првпат беше забележан во Сена во вторникот,...

Порталб: По пожарот во Тетово, граѓанското општество загрижено за последиците од загадувањето, надлежните мислат поинаку

Завчерашниот пожар што избувна во претпријатието „Пофикс“ во Тетово го покри градот со црн чад. Иако податоците од Министерството за животна средина и министерот велат дека квалитетот на воздухот е во границите на нормалата, еколошките организации и активисти велат дека воздухот е загаден и дека пожарот освен што е предизвикана лоша миризба во градот, граѓаните чувствуваат главоболки и печење...

Возрасен маж се прошета во Тафталиџе и си се „почести“ со две кутии за бездомни мачки

Активистите од „Енџелкетс санктуари“ (Angelcats Sanctuary) денеска споделија информација дека во скопската населба Тафталиџе граѓанин без да праша си зел две пластични изолирани кутии кои биле поставени пред трговски локал за да може бездомните мачки од оваа населба да имаат суво засолниште. „На снимката од видео надзор поставена во локалот се гледа дека возрасен човек поминува, ги разгледува кутиите и...

Тужбите за клевета, притисоците и заканите, но и криењето информации се главните маки на екологистите

Заплашувања со тужби, најчесто за клевета, јавни или скриени закани, оцрнување со лаги и измислени приказни, сокривање на информациите од страна на институциите или притисоци од приватни компании, се дел од проблемите со кои се соочуваат екологистите, активисти и борци за човековите права на здрава животна средина во С. Македонија. Во регионална Студија, изработена од Центарот за животна средина...

Продолжува прогонот на активистите за човекови права во Белорусија, државата безмилосно затвора

Активностите на државниот апарат на Белорусија против граѓанското општество и заложбите за човекови права продолжува со забранување на веб-страницата на организацијата за човекови права „Хуман Константа“. Оваа организација, што работи во полето на дигиталните права и на заштита на правата на лица што не се државјани на Белорусија, веќе беше насилно затворена во октомври минатата година, јавува меѓународната организација...

(Фото) Депонијата Мегленци близу Битола е дом на голем број улични кучиња и свињи

Поголем број кучиња и свињи се прехрануваат и практично живеат во битолската општинска депонија Мегленци, велат активистите од иницијативата „Анимал војс“. Тие се грижат за уличните животни во Битола и, како што велат, успеале да спасат една кучка која со нејзините осум кученца се окучила на самата депонија. Тие велат дека по ветеринарниот преглед се покажало дека мајката имала...

Животните имаат права само на хартија, активистите финансиски и психички исцрпени, но не се откажуваат

Пријави за неодговорно сопствеништво, организирање борби со кучиња, малтретирање и убивање животни на улица, шверц на диви животни, нелегални зоолошки градини. Правата на животните во Македонија секојдневно се прекршуваат, активистите и здруженијата го вклучуваат алармот, а институциите недоволно и несоодветно реагираат на прекршоците. Денешниот ден, 10 декември, освен што е Меѓународен ден на човековите права, се одбележува и како Меѓународен...

Полицијата сè уште го бара лавчето Симба: Кај еден од осомничените запленети се препариран тропски мајмун и лебед

Полицијата сè уште не го најде лавчето Симба. Според информациите кои Мета ги доби од Основното јавно обвинителство при претрес кај лицето чии фотографии со лавчето беа објавени, не е пронајдено дивото животно. Министерството за внатрешни кое по насоки на Основното јавно обвинителство Куманово го лиши од слобода кумановецот С.А.(31) презема дејствија за пронаоѓање и за утврдување на начинот на...

Порталб: Скејт паркот во Тетово не ја преживеа небрежноста од општината, младите во акција

Институционалната небрежност на општина Тетово, како и вандализмот на граѓаните, ги оставија младите во овој град без единствениот скејт парк. Паркот, изграден од странски и локални активисти, во моментов наликува на мала депонија. Откако барањето на младите до институциите за одржување на локацијата не наиде на слух, активистите за време на викендот ги презедоа работите во свои раце. Активистот...

Прва еко-акција во Охрид во новата година – расчистена мини депонијата на улицата „Јордан Мијалков“

Охридските ентузијасти и екологисти кои себе си се нарекуваат „ЕКО ФАП“, во својата прва акција во 2021 година, го чистеше потегот кај „Бејбунар“ , на улицата „Јордан Мијалков“. „Во пресрет на големиот празник – раѓањето Христово, во координација со ЈП „Охридски комуналец“, решивме да излеземе на терен и да го подигнеме кабастиот отпад на улицата „Јордан Мијалков“ („Бејбунар“, Стрелиште) со...

Графитот „Ѕидот на мирот“ ги покри пораките со говор на омраза во Скопската чаршија

По повод одбележувањето на 21 Септември - Меѓународниот ден на мирот, активистите Јетмир Асани и Валон Кучи, во соработка со уметникот Дако Ѓи и Мировна Организација - Мировна Акција, го изработија графитот „Ѕид на мирот“ во Старата скопска чаршија. Во разговорот за „ЦИВИЛ Медиа“, тие објаснуваат дека графитот посветен на мирот е изработен на ѕид на којшто биле испишани...

Алексеј Навални, најгласниот критичар на Путин, е во болница со сомнежи за труење

Рускиот опозициски политичар Алексеј Навални денеска е примен во болница во Сибир, со симптоми кои неговата портпаролка Кира Јармиш ги опиша како знаци на труење. Навални летал од сибирскиот град Томск кон Москва кога се појавиле симптомите и морало да биде хоспитализиран. Било направено принудно слетување во градот Омск, каде е примен на интензивна нега и е без свест,...

„Молчењето не е решение“ – акција на активистите против семејното насилство

Денеска во Градскиот парк во Скопје, активисти поставија фотографии од жени жртви на семејно насилство со цел да алармираат за зголемувањето на бројот на вакви случаи. „Идејата на оваа акција е од една страна да се охрабрат жртвите да проговорат и да побараат помош, но од друга страна главна цел на акцијата е повеќе да се охрабрат сведоците на ваквите...

Предупредувачка акција во Штип – неодговорното однесување има своја цена

Штип-арт активистите денескаa спроведоа уште една акција поврзана со неодговорното однесување на работодавачите, превозниците, работниците и институциите во поглед на препорачаните мерки од Светската здравствена организација и Кризниот штаб, поради што градот под Исарот стана уште едно жариште на ковид-19. „Сакаме да пренесеме порака дека неодговорното однесување си има своја цена и истото е претставено преку банерот кој е поврзан...

„Еко свест“ со Зелено ветување по повод Денот на планетата Земја

Од невладината организација „Еко свест“ ги повикуваат своите сограѓани заедно да го прослават Денот на планетата Земја со #ЗеленоВетување кон самите себе. „Моменталниот прекин на животот каков што го знаеме ни остави можност да размислиме и да се потсетиме дека здравјето е сепак, најважно. Научивме дека претераното и недомаќинско трошење на природните ресурси предизвикува промени во климата и појава на...

Борјан Ефтимов e нов студентски лидер на УКИМ

Студентите го избраа Борјан Ефтимов за претседател на Универзитетското-студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, а негов противкандидат беше Александар Ѓорѓиевски. Tој е дел од Факултетското студентско собрание на Правниот факултет и Студентската организација на истиот факултет. Ефтимов во неговиот говор пред студентите истакна дека ќе се залага да се реализираат што повеќе активности. – Ќе го контактирам...

Ѓубрето како уметност потсетува дека тоа не смее да биде декор на улиците

Таканаречената Единица за брзи артивистички акции, поттикната од отпадоците на улиците и тревниците низ земјава, изминатава година направи повеќе, како што велат, „изложби“, во обидот да ја кренат свеста на граѓаните за јавната хигиена. „Со сатиричен приказ на изјавата на Енди Ворхол: „Само затоа што луѓето го фрлаат и притоа немаат никаква корист од него, тоа не значи дека е...

Рекордни 135 интервенции на Територијалната противпожарна единица од Охрид

Поради големиот број на пожари во првото тримесечjе од годинава, Територијалната противпожарна единица (ТППЕ) имала рекордни 135 интервенции во успешно гасење на пожарите, на територијата на општините Охрид и Дебрца. Од нив, седумдесет интервенции биле на опожарени објекти, 71 на гасење на пожари на отворен простор и четири интервенции на опожарени сообраќајни средства. „Високиот број на интервенции за овој период...

Падна и најгустата шума заради изградба на гасоводот на Водно, реагираат еко-активистите

Еколошките активисти од „Го сакам Водно“ реагираа на новата сеча на дрва на Водно на потегот Бел Камен – Бункери, бидејќи се прави без решение за измени во тек на градба, односно одобрението за сеча на шумата на Водно била издадена врз основа на претходната верзија на трасата. „Исечени се дрва на целиот потег, од надлежните ќе побараме одговор врз...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...