fbpx

Zaev, megjithatë do të shkoj në takimin në Bruksel

-

“Komisioni Evropian konfirmoi se më 10 qershor në Bruksel do të vendoset për organizimin e një qeverie e cila do t’i përgatit zgjedhjet”, thuhet në njoftimin e LSDM-së, pas bisedës së sotme telefonike mes liderit opozitar dhe euro- komisarit për zgjerim në BE, Johanes Han, ku thuhet se qëndrimet e Han dhe KE-së, të thëna në bisedimet, “hapin mundësi për mbajtjen e takimit në Bruksel”.

“Në bisedë, komisari Han qartë dhe saktë konfirmoi pohimet e OSBE/ODIHR për ndarje jo- adekuate të shtetit nga partia, pohimet për frikësimin e votuesve, animit mediatik në favor të partive në pushtet dhe shqetësimi i KE rreth saktësisë së listës zgjedhore. Në mënyrë shtesë, ai theksoi nevojën për hetimin e përmbajtjes së bisedave të përgjuara, përfshirë bisedat për mashtrime nëpër ciklet zgjedhore. E gjithë kjo është përmendur saktë edhe në njoftimin e pasdites nga KE”, thuhet në njoftimin e LSDM-së.

Siç lajmërojnë nga partia, Han për të hënën pa paralajmëruar deklaratë, ku personalisht do t’i konfirmoj konstatimet e sotme në deklaratën me shkrim të KE.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.