fbpx
Tag: Брисел

tag: Брисел

Bruksel: Niveli kundër sulmeve kamikaz në nivelin më të lartë

Autoritetet belge sot ngritën nivelin e rrezikut nga sulmet kamikaz në rajonin e Brukselit në nivelin më të lartë, duke paralajmëruar për “kërcënime shumë serioze”. Metroja do të jetë e mbyllur deri nesër ndërsa qytetarët paralajmërohen që t’i evitojnë tubimet masovike, përfshirë qendrat tregtare, thuhet në njoftimin e autoriteteve. Paralajmërimi për pjesën tjetër të Belgjikës ngel në nivelin më...

Gruevski: Në Bruksel nuk pranuam as qeveri teknike e as kalimtare

Në Bruksel nuk pranuam as qeveri kalimtare, as teknike, as dicka të ngjashme me këto dy opcione; ajo që ndodhtë është thjesht mendime të ndryshme të njerëzve që u munduan të na ndohmonin, ndërkaq Zaevi i refuzoi nga e para deri te e fundit, – deklaroi Nikolla Gruevski. Unë nuk e shoh si sukses. Nëse për të drejtimi duhur është...

LSDM përshëndeti përpjekjen e Han për zgjidhjen e krizës

Qëndrimet e LSDM në lidhje me takimin e mbajtur janë prezantuar në deklaratat e funksionarëve partiak dhe në njoftimet zyrtare të partisë, reagojnë nga LSDM me njoftim. Nga partia thonë se rrjedha dhe epilogu i takimit të mbajtur në Bruksel, kanë shkaktuar komente, spekulime dhe dezinformata të ndryshme në mediume dhe opinionin e gjerë në Maqedoni. “Edhe njëherë përshëndetim përkushtimin...

Zaev: Do të kuptohet për shkak të cilit politikan nuk është arritur marrëveshje në Bruksel

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev sot pas kthimit nga Brukseli deklaroi se do të kuptohet për shkak të cilit politikan nuk është arritur marrëveshje. “Kush ka qenë fajtorë? Nëse i pyesim të huajt, do të thonë se për momentin ishte Zaev, në moment tjetër Gruevski, këtu Ali Ahmeti në vend që të ndihmoj ai e bëri të kundërtën. Sidoqoftë, ne...

Twitter : Han i zhgënjyer, ne të zgjënjyer, Grujo i zhgënjyer, Zaevi i zhgënjyer

Dështimi i bisedimeve  në mes  liderëve të partive më të mëdha të vendit dhe  komesarit për zgjerim, Johans Han dhe deklarata e tij se është i zhgënjyer nga papërgjegjësia dhe  lidershipi, hasën nëpër komente të shumta të rrjeteve sociale. Мда. Груевски го обвини Заев дека ги минирал преговорите, не прифаќајќи ја неговата оставка. Нека се шири ова во кампот собрание....

Çfarë thanë për fiaskon e bisedimeve në Bruksel

Bisedimet që zgjatën më shumë se 12 orë në Bruksel mes liderëve të VMRO DPMNE, LSD, BDI dhe PDSH, Nikolla Gruevski, Zoran Zaev, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi dështuan. LSDM dhe VMRO DPMNE akuzohen mes vete për dështimin e bisedimeve. Ja në një vend prononcimet e palëve: Nikolla Gruevski: "Ai erdhi për të mos u dakorduar. Ai erdhi me pozita të tilla të...

Han në fillim do t’i “thyej” liderët veç e veç e pastaj në grup

Liderët e katër partive politike më të mëdha në Republikën e Maqedonisë, Nikolla Gruevski, (VMRO-­DPMNE), Zoran Zaev (LSDM), Ali Ahmeti (BDI) dhe Menduh Thaçi (PDSH), sot do të kenë rreth pesë orë e gjysmë kohë, të cilën eurokomisari për negociata dhe zgjerim Johanes Han, do ta ndajë për ta me qëllim që të arrihet marrëveshje përfundimtare për t’i dhënë...

Zaev vendosi të shkoj në Bruksel

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev së bashku me Radmilla Sheqerinskën dhe Renata Deskoskën do të marrin pjesë në takimin e nesërm në Bruksel me komisarin për zgjerim të BE-së, Johanes Han. “Prononcimi i euro- komisarit Johanes Han së bashku me sekretarin e përgjithshëm të OSBE, se raporti final i OSBE/ODIHR për zgjedhjet e parakohshme zgjedhore në vitin 2014 në Maqedoni...

LSDM pret deklaratë nga Han, nga Brukseli heshtin

Euro- komisari për zgjerim sot nuk do të ketë deklaratë për mediumet, siç u tha në njoftimin e të premtes nga LSDM, pas bisedës telefonike të Zoran Zaev me Johanes Han, mëson “Meta” nga burimet e Brukselit. Mësojmë se tani për tani nuk ka as kohë të saktë të caktuar kur do të mbahej, me çfarë formati gjegjësisht nëse në...

Zaev, megjithatë do të shkoj në takimin në Bruksel

“Komisioni Evropian konfirmoi se më 10 qershor në Bruksel do të vendoset për organizimin e një qeverie e cila do t’i përgatit zgjedhjet”, thuhet në njoftimin e LSDM-së, pas bisedës së sotme telefonike mes liderit opozitar dhe euro- komisarit për zgjerim në BE, Johanes Han, ku thuhet se qëndrimet e Han dhe KE-së, të thëna në bisedimet, “hapin mundësi...

Kocijançiq konfirmoi: Johanes Han në takim me Zaevin dhe Gruevskin të martën

Euro- komisari për zgjerim, Johanes Han do të udhëtoj në Shkup të martën më 2 qershor. Maja Kocijançiq, zëdhënësja e Johanes Han për “Meta” konfirmoi se komisari do të arrijë në Shkup të martën për takim me liderët politik. Ai do ta theksoj urgjencën e nevojës për gjetjen e zgjidhjes për krizën aktuale dhe do të rekomandoj të tejkalohen sfidat kyçe...

Nuk ka propozim për ndërmjetës evropian për zgjidhjen e krizës në Maqedoni

Pas spekulimeve në opinion se komisari Johanes Han mund të dërgoj përfaqësues special nga BE që të ndihmoj në tejkalimin e krizës politike në vend, zëdhënësja Maja Kocijançiq për agjencinë e lajmeve “Meta” hodhi poshtë këto pretendime. “BE vazhdon të jetë fuqishëm e angazhuar me të gjithë liderët politik në IRJM për zgjidhjen e krizës politike. I shfrytëzojmë veglat ekzistuese...

Vajgël, Kukan, Hovit: Hetim adekuat për përgjimet dhe Kumanovën

Eurodeputetët Ivo Vajgël, Edvard Kukan dhe Riçard Hovit, të cilët po ndërmjetësojnë në mes përfaqësuesve të partive politike VMRO-DPMNE dhe LSDM me qëllim tejkalimin e krizës politike në vend, sot kanë reaguar edhe për zhvillimet në Kumanovë. “Jemi thellësisht të shqetësuar në lidhje me ngjarjet që ndodhën në Kumanovë këtë vikend. Ne i dënojmë të gjithë aktet e dhunës kundër...

Gruevski sot në Bruksel me funksionerë të lartë evropian

Delegacioni shtetëror i udhëhequr nga kryeministri Nikolla Gruevskit sot në Bruksel do të ketë takim me funksionarë të lartë evropian, ndërsa qëllimi do të jetë intensifikimi i kontakteve për t`u tejkaluar kriza politike në Maqedoni. Pritet që Këshilli i Ministrave për punë të jashtme të BE-së të bisedojnë për situatën në Maqedoni dhe pritet që të sillet përfundim për tejkalimin...

Në Bruksel rrethi i ri bisedimeve mes VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së

Në Parlamentin Evropian në Bruksel sot vazhdon dialogu mes VMRO-­DPMNE dhe LSDM­-së, me ndërmjetësim të deputetëve evropianë Eduard Kukan, Ivo Vajgëll dhe Riçard Hovit, me qëllim të dhënies fund të krizës politike në Republikën e Maqedonisë. Takimi i parë i përfaqësuesve të të dy partive u mbajt, gjithashtu në Bruksel më 30 mars. Delegacionin e VMRO-­DPMNE -e përbëjnë Nikolla...

Filloi takimi mes VMRO DPMNE dhe LSDM në Bruksel

Në Bruksel filloi takimi i parë i drejtpërdrejtë i përfaqësuesve të VMRO DPMNE-së dhe LSDM-së për tejkalimin e krizës politike në vend, me ndërmjetësimin e Parlamentit Evropian. Sipas paralajmërimeve, takimi zhvillohet me dyer të mbyllura, njofton  transmeton RTVM-ja . Takimi i përfaqësuesve të VMRO DPMNE dhe LSDM është me euro- parlamentarët Kukan, Uajgel dhe Hovit, për zgjidhjen e krizës politike...

Gruevski – Doll: Opozita të kthehet në parlament

Kryeministri, Nikolla Gruevski, sot paradite realizoi takim me njeriun e parë të Partisë më të madhe Popullore Evropiane (EPP), Zhozef Doll, i cili i tha mbështetje të fuqishme Republikës së Maqedonisë dhe shfaqi pritje për kthimin e opozitës së Maqedonisë në Kuvend. Gjithashtu, Doll në takim ka shprehur vullnet personalisht të angazhohet për mbështetjen dhe për ta ndihmuar Republikën e...

Brukseli ka dërguar porosi, por nuk ka arritur në adresën e duhur

Pas informatës se Parlamentit Evropian ka ftuar VMRO DPMNE-në dhe LSDM-në kah fundi i këtij muaji në takim në Bruksel, edhe më tej nuk ka konfirmim zyrtar nga dy partitë më të mëdha në Maqedoni. Edhe pse të dy liderët, Zoran Zaev dhe Nikolla Gruevski, parimisht pajtohem për ndihmë nga komuniteti ndërkombëtarë për dalje nga kriza politike, konfirmim zyrtar...

Ahmeti Hanit: Brukseli me patjetër të delgojë ekip politik

Më lejoni ju lutem që në emër të të gjithë neve pranë Bashkimit Demokratik për Integrim si dhe në emrin tim personal, t’Ju falënderoj për vizitën tuaj në Shkup dhe takimin tonë të hapur dhe konstruktiv në këtë kohë sfiduese për vendin tim. Ashtu siç diskutuam edhe në takimin tonë të përbashkët, situata në vend është shqetësuese dhe kapacitetet...

Han: Maqedonia është në krizë të thellë

Komisari evropian për zgjerim, Johanës Han, sot në pres-konferencën tha se Maqedonia është në krizë të thellë politike. Mesazhi im deri te partitë politike ishte se të gjithë ato këtë krizë të thellë ta zgjedhin në kuvend me respekt të plotë të të drejtave themelore dhe të gjyqësisë së pavarur që vendi të mund të kthehet nga skaji ku gjendet...