fbpx
Tags Vendim

Tag: vendim

KSHZ do të ndërroj 3480 vula të komisioneve zgjedhore me vula të reja

KSHZ do t’i ndërroj të gjithë vulat ekzistuese me vule të reja. Bëhet fjalë për 3480 vula që do të zëvendësohen me tjera ndërsa vendimi i KSHZ-së vjen pasi është konstatuar se mungojnë 47 vula nga komuna Butel nga cikli i mëparshëm zgjedhor. Vulat e reja do të kenë karakteristika tjera nga ato aktuale, që do të shpallen të pavlerë...

Nëse do ta merr PSP rastin “Sopoti” do të vendos Këshilli i prokurorëve publik

A do t'ia dorëzoj Prokurorisë Speciale dhe Katica Janevës, Prokuroria Themelore për krim të organizuar lëndën për rastin "Sopoti" do të varet nga Këshilli i prokurorëve publik. Nga Prokuroria për "Meta" konfirmuan se e kanë marrë kërkesën e PSP-së por janë drejtuar deri te Këshilli i prokurorëve publik dhe kanë kërkuar nga ai që të prononcohet nëse lënda duhet...

VMRO Popullore le edhe një mundësi për formimin e bllokut opozitar djathtist

VMRO Popullore në Komitetin e sotëm qendror vendosi që në zgjedhjet e ardhshme të 11 dhjetorit të del në koalicioni me "Të Bashkuar për Maqedoninë" e Lube Boshkoskit dhe "Dinjitetin" e Stojançe Angelov. Megjithatë, nga kjo parti lënë hapësirë për bisedime edhe me FRODEM-in e Jove Kekenovskit dhe Lidhjen Demokratike të Pavle Trajanov nëse këto ditë duan t'i ripërtërijnë bisedimet...

Në vend që sot, Gjykata Kushtetuese seancë do të mbaj të hënën që të përshëndetet me Goshevën

Në vend që në terminin e rëndomtë (çdo të mërkure më ora 9), Gjykata Kushtetuese caktoi seancën e radhës për shqyrtimin e nismave, për të hënën 31 tetor. Zyrtarisht nuk dihet pse bëhet ky kombinimin i termineve, por besohet se seanca është caktuar për të hënën, në ditën e fundit të mandatit të kryetares aktuale të kësaj gjykate, Elena Gosheva. Prej...

Vendimi i parë i trupit ad- hok për mediat: Gjobë për TVM-në për shkak të emetimit të reklamave qeveritare

Trupi ad- hok për ndjekjen e mediave në periudhën parazgjedhore mori vendimin e tij të parë gjegjësisht dorëzoi propozim për shqiptimin e gjobës kundërvajtëse për servisin e parë programor të TVM-së për shkak të emetimit të reklamës qeveritare. “Agjencia për shërbime mediatike audio dhe audio/ vizuale, pas propozimit të dorëzuar nga Komisioni ad- hok dorëzoi kërkesë për fillimin e procedurës...

VMRO DPMNE: Ajka politike nuk e ka dobësuar gjendjen shpirtërore të Taleskit

Hajka politike kundër kryetarit të komunës Manastir, Vladimir Taleski nuk e ka dobësuar gjendjen e tij shëndetësore dhe shpirtërore, konfirmon Borçe Dimitrovski, numri një i komitetit komunal të VMRO DPMNE-së në Manastir. Në konferencën e sotme të shtypit, i pyetur për gjendjen fizike e psikike të Taleskit, Dimitrovski tha se është në kontakt të vazhdueshëm me të dhe se sipas bisedave...

LSDM në Gjykatë administrative do të kontestoj vendimin për formimin e Komisionit për impiçment për Ivanov

Grupi parlamentar i LSDM-së, gjatë formimit të Komisionit për përgjegjësi të Ivanovit, me një letër me shkrim kërkuan që Trajko Velanovski të siguroje zbatimin e Rregullores së Parlamentit. Në pajtueshmëri me obligimin e tij ligjor dhe rregullues që të kujdeset për zbatimin e Rregullores, por ashtu si informoi deputetja Renata Deskoska reagimi ka ngel i pa përgjigjur, ndërsa Velanoski...

Gjykata kushtetuese ngriu zgjedhjet dhe fushatën zgjedhore

Gjykata kushtetuese sot miratoi masë kohore me të cilën ngriu të gjitha aktivitetet që dalin nga vendimet kontestuese për shpërndarjen e Dhomës ligjvënëse. Kjo, siç shpjegojnë nga Gjykata kushtetuese për “Meta”, do të thotë se ndërpriten të gjitha veprimet, përfshirë zgjedhjet, fushatat zgjedhore, afatet zgjedhore dhe të gjitha aktivitetet tjera. Masa kohore hyn në fuqi që sot dhe do të vazhdoj...

Ahmeti: Gjykata kushtetuese sot mori vendimin e duhur

Vendimi i fundit i Gjykatës Kushtetuese mundëson që të rikthehet puna e Parlamentit të Maqedonisë dhe përfundimisht të zgjidhet kriza e rëndë politike. Ky është reagimi i parë i Kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti pas lajmit se Gjykata Kushtetuese e ka pranuar iniciativën e BDI-së që shpërbërja e fundit e Parlamentit të llogaritet si kundër kushtetuese. Ahmeti përmes një postimi...

Spasovski: Qeveria krijoi kushte për puç në MPB

Qeveria krijoi kushte për puç në MPB, deklaroi sot në konferencë shtypi ministri i brendshëm, Oliver Spasovski. Ai theksoi se është pamundësuar nga Qeveria që të menaxhoj me Ministrinë, “në këto moment shumë të vështira për shtetin” dhe të përgjigjet për “pasojat nga kaosi i këtillë i krijuar me vetëdije brenda në Ministri”. “Qeveria, për arsye të pashpjeguara për mua,...

Ivanov: Deri më tani nuk kemi gjetur bazë juridike për tërheqjen e faljes

Siç paralajmërova në fjalimin tim të fundit, në lidhje me kërkesat e arritura për tërheqjen e vendimit për falje, lirimin nga ndjekja pa procedurë, në vijim e sipër janë konsultimet me ekspertët për gjetjen e ndonjë zgjidhje juridike- shkruan presidenti Gjorgje Ivanov në deklaratë me shkrim. Në deklaratë përmendet se nga konsultimet e kryera deri më tani me ekspertë të...

Në vend të prokurores të PSP-së, Ivanov ka falur një tjetër Fatime Fetai

“Gjatë këtij akti më të turpshëm në historinë e Republikës së Maqedonisë, me nxitim të pakuptueshëm, të paktën për mua nuk u desh të nxitoni aq shumë, në fakt e keni falur Fatime Fetain nga Gostivari. Besoj se keni menduar për mua, apo sugjerimet kanë qenë për mua, vetëm se është dashur në detaje t’ua tregojnë të dhënat e...

Vendimi për udhëtim në Kosovë me letërnjoftime hyn në fuqi

Marrëveshja e qeverive të Maqedonisë dhe Kosovës për kushtet e udhëtimit të shtetasve të vendeve me letërnjoftime, prej sot do të hyj në fuqi. Fillimin e vendimit sot e shënuan zv- ministri i brendshëm Agim Nuhiu, zv- ministri shtesë Mitko Çavkov, të cilët në kalimin kufitar Bllacë u takuan me zv- ministrin e brendshëm të Kosovës, Valdet Hoxha. Për qytetarët e...

LSDM: Gruesvki le të thirr Ivanovin që t’I anulojë të gjitha vendimet e abolacionit

Pasi që Maqedonia u ngrit më këmbë në mbrojtje të rendit kushtetues, shtetësisë dhe ligjeve, VMRO- DPMNE me dëshpërim po përpiqet t’i shmanget përgjegjësisë për vendimet kundër shtetërore të Gjogje Ivanovit, reagojnë nga LSDM-ja në kumtesën e VMOR- DPMNE-së, në të cilën partia në pushtet propozon që të gjitha partitë të dorëzojnë letër Ivanovit që ta rishqyrtojë vendimin e...

Intervistë e Ivanov prej orës 15: Do të përgjigjet në pyetje për faljen

Presidenti i shtetit Gjorgje Ivanov, sot prej orës 15 do të ketë intervistë me kryeredaktorët e dhjetëra televizioneve me koncesion nacional, njoftojnë nga kabineti i Ivanov. Përfaqësuesit e mediave, siç thuhet në njoftim, do të kenë të drejtë të parashtrojnë pyetje për faljen e të gjithë politikanëve ndaj të cilëve zhvillohen procese gjyqësore. “Ju njoftojmë se sot, 14 prill 2016, e...

Protestuesit hedhin bombë tymi në zyrën e Ivanov

Një grup i protestuesish kanë arritur para zyrës së presidentit Gjorgje Ivanov në qendër të qytetit ndërsa kanë hedhur vezë godinës. Ata kanë hedhur edhe vezë dhe bombë tymi që nuk ka shkaktuar kurrfarë dëmi material. Policia nuk lejon protestuesit t'i afrohen godinës. Disa qindra qytetarët ditën e dytë me radhë protestojnë ndaj vendimit skandaloz të presidentit të shtetit ku...

Cërvenkovski: Ivanov menjëherë të fshij emrin dhe mbiemrin tim nga vendimi i turpshëm

Ish presidenti i Republikës së Maqedonisë Branko Cërvenkovski dërgoi letër deri te presidenti aktual i shtetit Gjorge Ivanov në të cilën kërkon urgjentisht ta ndryshojë vendimin për ndërprerjen e procedurave kundër të gjithë politikanëve të përfshirë me ndjekjen e paligjshme të komunikimeve dhe në të cilin përmendet edhe emri i tij. “Në numrin e djeshëm të “Gazetës zyrtare” të RM-së...

Faljet për Gruevskin, Mijalkovin, Cërvenkovskin, Jankullovskën dhe tjerët publikohen në “Gazetën zyrtare”

Vendimi i kryetarit të shtetit, Gjorge Ivanov, për faljen e të gjithë politikanëve, menjëherë sot është publikuar në “Gazetën Zyrtare”, në të cilën janë të shkruar emrat e personave që i ka falur kryetari. Në mesin e atyre emrave janë, kryetari i VMRO-DPMNE-së dhe ish kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, ish drejtori i DSK-së, Sasho Mijallkov, ish ministrja e Punëve...

Bejl: Falja mbron politikanët e korruptuar

Ambasadori i SHBA-së në Maqedoni, Xhes Bejli sot në profilin e tij në Tuiter, për vendimin e presidentit Ivanov që t’i ndërpres të gjitha proceset gjyqësore që po zhvillohen kundër politikanëve në Maqedoni, tha se është proces që mbron politikanët e korruptuar Ai shkori: “Falja e përgjithshme pa proces gjyqësor mbron politikanët e korruptuar dhe bashkëpunëtorët e tyre. Të lejojmë...

PSP: Të shohim vendimin e Ivanov e më pas do të prononcohemi

“Prokuroria Speciale Publike (PSP) pret ta merr vendimin integral të kryetarit të shtetit Gjorgje Ivanov, për abolicim dhe amnistim të politikanëve kundër të cilët janë nën hetime dhe më pas do të dalin me qëndrim zyrtar”, thonë nga PSP. Ashtu siç tha zëdhënësja e PSP-së, Lençe Ristovska, për të mos u nxjerrë nga konteksti, në këtë moment nuk duan të...