fbpx
Tags Vendim

Tag: vendim

Grubi: Nëse BDI do të del nga Qeveria vendos vetëm Ahmeti dhe askush tjetër

  Cilët do të jenë hapat e ardhshëm të BDI-së pas tërheqjes së të gjithë ministrave dhe zv- ministrave tkaul do të vendos vetëm kreu Ali Ahmeti dhe askush tjetër, deklaroi sot shefi i kabinetit, Artan Grubi. Reagimi i Grubit vijon pas deklaratës së sotme të VMRO DPMNE dhe kreut Gruevski i cili tha se BDI nuk e lëshon Qeverinë, por...

Gruevski: BDI nuk ka lëshuar Qeverinë, vetëm do të ndërroj ministrat

BDI mbetet edhe më tej në qeveri, ka thënë sot lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikola Gruevski. Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, Gruevski tha se në ditët e fundit nuk ka pasur ndonjë takim me liderin e BDI-së, Ali Ahmetin, por nuk e përjashton mundësinë që të takohen së shpejti. “Nuk është e vërtetë se ne jemi të vetëm në qeveri,...

PSP sot do të dorëzoj ankesë për arrestin shtëpiak të Goran Gruevskit

Prokuroria Speciale Publike (PSP) në Maqedoni do të ankimojë sot në gjykatën e Apelit vendimin për arrest shtëpiak për të dyshuarin kryesor në rastin "Fortesa" për asgjësimin e pajisjeve për përgjim në Ministrinë e Punëve të Brendshme, konfirmoi për “Meta” zëdhënësja e PSP-së, prokurorja Lençe Ristovska. Nga PSP vlerësojnë se provat që i kanë tregojnë rrethana për cenimin e procedurës...

Gruevski: Vendimet e BDI janë çështje brenda- partiake

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski dorëheqjet e përfaqësuesve të BDI-së nga qeveria i vlerëson si punë brendapartiake. "Nuk kam ndonjë koment të posaçëm. Bëhet fjalë për vendim brenda- partiak. Është vendimi i tyre dhe nuk do ta komentoj" tha Gruevski. Në lidhje me pyetjen e gazetarëve nëse do të ketë qeveri të re, Gruevski është përgjigjur se radhën e kanë zgjedhjet...

PSP: Nuk e komentojmë vendimin e Kushtetueses për Ligjin e faljes

PSP nuk komenton vendimin e Gjykatës kushtetuese me të cilin u shfuqizuan ndryshimet e Ligjit për falje nga viti 2009 dhe iu dha e drejta presidentit të shtetit që të fal persona të dënuar apo të ndjekur penalisht për mashtrime zgjedhore. Vendimi i këtillë i Gjykatës kushtetuese në opinion interpretohet si intervenim i partisë në pushtet VMRO DPMNE, ku zyrtarë...

PLD: Ivanov të deklarohet nëse do të shfrytëzoj të drejtën e faljes

Me vendimin e djeshëm skandaloz të Gjykatës kushtetuese me të cilin shfuqizohet Ligji për falje i vitit 2009, gjykata është vendosur në shërbim të drejtpërdrejt të zyrtarëve të lartë të dyshuar të VMRO DPMNE-së, thonë nga Partia Liberal-demokrate. “Vendimi ekspres, i panjohur në të drejtën kushtetuese dhe në funksionimin e Gjykatës kushtetuese është rezultat i pavarësisë dhe punës profesionale të...

Gjykata kushtetuese vendos nëse do të ketë falje për mashtrime zgjedhore

Gjykata kushtetuese e Maqedonisë në seancën e cila filloi saktë më orën 9 të mëngjesit vendos nëse presidentit të shtetit do t’ia kthej të drejtën të fal persona të dënuar për mashtrime zgjedhore apo se në fuqi do të ngel vendimi aktual, me të cilin kjo gjë i pamundësohet, sipas ndryshimeve të Ligjit për amnisti të vitit 2009. Për shkak...

Janeva nesër duhet të publikoj raportin për gjashtë muajt e parë nga puna e saj

Nesër (15 mars) është afati final deri kur PSP, Katica Janeva duhet të dorëzoj raportin për punën e saj para Kuvendit të R. së Maqedonisë dhe Këshillit të prokurorëve publik. Sipas agjendës së Kuvendit, në faqen e internetit të institucionit ligjvënës, për nesër as për ditët e kësaj jave nuk është caktuar seancën lidhur me raportin e PSP-së. Deri më tani...

Seanca e Gjykatës kushtetuese për Ligjin e abolimit do të jetë publike

Seanca e Gjykatës kushtetuese e caktuar për të mërkurën (16 mars) ku do të vendoset nëse presidentit të shtetit do t’i kthehen të drejtat të fal persona të dënuar për mashtrime zgjedhor apo do të ngel vendimi aktual në Ligjin e abolimit, do të jetë e hapur për opinionin, thonë për “Meta” nga Gjykata kushtetuese. “Gjykata çdoherë ka qenë e...

Gjykata kushtetuese të mërkurën do ta kthej abolimin për mashtrime zgjedhore

Gjykata kushtetuese të mërkurën në rend dite do të vendos vendimin për ligjin për falje prej çka varet nëse presidenti do të mund të amnistojë kryerësit e veprave keqpërdorim të zgjedhjeve. Në të njëjtën ditë BE porositi se nëse shfuqizohet ligji, kjo do t’i dëmtojë të gjitha përpjekjet për zgjidhjen e krizës politike. Siç mund të shihet nga agjenda për...

Kufiri jugor de jure e hapur, de fakto e vulosur

Komiteti drejtues për menaxhim me krizën e emigrantëve mbrëmë vonë ka pasur takim lidhur me rrethanave dhe masat e reja të miratuara nga vendet e rutës ballkanike, ku siç konfirmojnë për “Meta” nga Qendra për menaxhim me kriza dhe nga MPB nuk janë miratuar masa të reja, por se janë vërtetuar konkluzionet e mëhershme gjegjësisht sa emigrantë do të...

Protestë para Gjykatës kushtetuese: “Mafia në robëri”, “Dorëheqje“, „Ka Grujo -s’ka qetësi“.

Duke goditur tenxheret një grup qytetarësh sot përsëri u grumbulluan para Gjykatës kushtetuese që të shprehin pakënaqësinë e tyre nga vendimi i Gjykatës që të shqyrtoj nismën për ndryshimin e Ligjit për amnisti i cili parasheh faljen e personave që ndiqen për kriminalitet zgjedhor. Qytetarët e mbledhur brohoritnin "Mafia në robëri", "Dorëheqje“, „Ka Grujo -s'ka qetësi“. "Kanë kryer kriminalitet zgjedhor dhe tani...

Pendarovski: Të mos ketë datë fikse për zgjedhje derisa nuk plotësohen kushtet

Bartësi i nismës “Partneritete për Maqedoninë” Stevo Pendarovski, sot nga Demir Kapia vlerësoi se opozita pret zhvendosje të datës për zgjedhjet e parakohshme zgjedhore si dhe këtë herë të mos ketë datë të re fikse për zgjedhje derisa nuk plotësohen të gjitha pikat e Marrëveshjes së Përzhinos. “Këto ditë presim vendim lidhur me mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare gjegjësisht...

Refuzohen ankesat e Janevës- përfundimisht nuk do të ketë paraburgim për Janakieskin dhe Temelkon

Këshilli penal i Gjykatës themelore Shkupi 1 i refuzoi katër ankesat e para të Katica Janevës, me çka përfundimisht konfirmohet se Mile Janakievski, Edmond Temelko dhe dy persona tjerë do të mbrohen në liri derisa zgjatë hetimi për rastin “Titanik”. Vendimin e këtillë nga Gjykata e njoftuan rreth orës 18:00, edhe pse i njëjti pritej më herët gjatë ditës për...

“Titanik” lundron në labirintin e kërkesave – vendime dhe ankesa

Siç u tregua këto ditë, Gjykata penale Shkupi 1 deri në detajin e fundit do ta menaxhoj procedurën dhe do të zvarrit vendimmarrjen lidhur me ankesat e Prokurorisë speciale publike për vendimet e gjykatësit me procedurë paraprake që mos t’u shqiptoj masën e paraburgimit të dyshuarve në rastin “Titanik”. Praktikisht, prej ditës së premte, pas konferencës së PSP, filluan të...

Anulohet ulja e sjelljes për nxënësen e shkollës së mesme për shkak të statusit në Facebook

Këshilli i arsimtarëve të shkollës "Koço Racin" në Veles, në takim njëzëri anuloi vendimin për uljen e sjelljes për nxënësen Ilina Dimovska, shkruan radio MOF. Takimi është mbajtur më 29 janar, një ditë pas publikimit të një pjese të madhe të mediumeve për rastin me nxënësen e shkollës së mesme Ndryshe, Dimovskës i është ulur sjellja pasi më 16 nëntor në...

LSDM dhe opozita e bashkuar nuk do të marrin pjesë në zgjedhjet e 24 prill

Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev sonte ka marrë mbështetje të njëzëshme nga partnerët e koalicionit të mos të marrin pjesë më 24 prill. “LSDM dhe partnerët e koalicionit janë të vendosur në zbatimin e zgjedhjeve korrekte dhe demokratike. Lista zgjedhore duhet të pastrohet. Duhet të sigurohet informim profesional të mediumeve. Vetëm zgjedhje të tilla janë në interes të qytetarëve të...

VMRO DPMNE dorëzoi kërkesë Kuvendi të shpërbëhet më 24 shkurt

Deputetët e VMRO DPMNE-së sot deri në Kuvend kanë dorëzuar propozim-vendim që më 24 shkurt Parlamenti të shpërbëhet. Në propozim- vendimin kërkohet "duke pasur parasysh rëndësinë e çështjes, vendimi të merret në seancën e parë të ardhshme në Kuvend". Sot Kuvendi papritmas vendosi të thirr seancë ku në rend dite u vendosën tre ligje, por jozyrtarisht pritet në seancë të konstatohet...

Kuvendi vendosi të shpërbëhet më 24 shkurt, sonte do të votoj qeverinë e re

Shtatëdhjetë e dy deputetë u deklaruan pozitivisht lidhur me propozim- vendimin për shpërbërjen e Kuvendit. Kundër vendimit votoi vetëm një deputet ndërsa gjashtë abstenuan. Në sallë ishin prezent 109 deputetë. Vendim do të filloj të zbatohet prej 24 shkurtit. Me këtë vendim, të propozuar nga VMRO DPMNE dhe BDI, përgatitet terreni për zgjedhjet, që pritet të mbahen më 24 prill. Opozita...

Verushevski natën e ka kaluar në paraburgim, sot ndoshta shkon në shtëpi

Në pyetjen tonë se ku është Verushevski për momentin, nga Gjykata thonë se ai është në paraburgim në burgun e Shuto Orizarlës dhe se gjatës ditës së sotme “është e mundshme të ketë lëvizje të caktuar, zhvendosje dhe shpjegim” rreth çështjes së shfuqizimit të masës së arrestit, që dje shkaktoi kontradikta të shumta. Se Verushevski është në paraburgim konfirmojnë edhe...