fbpx
Tag: СЈО

tag: СЈО

PSP ka kërkuar vazhdim të tretë të arrestit shtëpiak të Taleskit

PSP të premten deri tek Gjykata Themelore Shkupi 1 ka dorëzuar propozim për vazhdimin e arrestit shtëpiak për kryetarin e Manastirit, Vladimir Taleski, konfirmoi prokurorja Lençe Ristovska për "Meta". "Deri tek Gjykata Themelore Shkupi 1 të premten është dorëzuar propozim për vazhdimin e masës së arrestit shtëpiak për kryetarin e Manastirit, Vladimir Taleski. Tani presim të shohim çfarë do të...

PSP ngriti dy padi- për shkatërrim të dokumenteve dhe dhunë në Qendër

Prokurorja Fatime Fetai në konferencën e sotme për shtyp, ku prokuroret speciale prezantuan raportin e dytë për punën e PSP, tha se sot do të ngriten dy propozime për padi. Njëra, sipas Fetait, është për shkatërrimin e dokumenteve lidhur me përgjimin ndërsa e dyta për dhunën para komunës Qendër në qershor të vitit 2013-të. Duke i shpalosur rastet, Fetai tha...

Taleski ka qenë “superior” dhe ka firmosur dokumente nga paraburgimi

“Nuk kam kryer asnjë vepër penale, nuk ndjehem fajtor dhe vlerësoj se nuk është korrekte që në bazë të një bisede telefonike që e bëjnë “dy njerëz të panjohur”, të bëhen këso instruksione”, deklaroi kryetari i Komunës së Manastirit, Vlladimir Taleski, i cili është i dyshuar në rastin e Prokurorisë Speciale “Transportuesi”, pas mbarimit të seancës publike në Gjykatën...

Transportuesit nga “Transporter” nuk kanë të ndaluar, madje vazhdojnë me avazin e vjetër apo edhe më shpejtë

Prokuroria speciale ka prova të reja në rastin e transportit të nxënësve “Transporter” ku si i dyshuari i parë është kryetari i Komunës Manastir, Vladimir Taleski, deklarojnë nga prokuroria për “Meta”. Sipas informacioneve deri tek të cilat arritëm, PSP ka dërguar 30 kërkesa të reja për ekspertizën e dokumenteve në shkollat e Manastirit, Ministrinë e financave dhe transportuesit e...

Zhernovski: Është lajm i mirë që raportet e revidimit për “Shkupi 2014” janë në duart e duhura

Është lajm i mirë që sot jemi këtu dhe që raportet e revidimit për “Shkupi 2014” janë në duart e duhura dhe mund të presim se drejtësia do të realizohet- deklaroi kryetari i Qendrës, Andrej Zhernovski. Ai deklaroi se PSP i ka dorëzuar dy raportet e revidimit, të përpunuara me kërkesë të Komunës lidhur me projektin kontrovers. “Në PSP i dorëzova...

Zhernovski ftohet në PSP për projektin “Shkupi 2014”

Kryetari i komunës Qendër, Andrej Zhernovski, të martën do të paraqitet në Prokurorin speciale publike për të dhënë deklaratë lidhur me projektet e PDU-së “ Ringu i Vogël”, zonë që përfshin pjesën qëndrore të qytetit ku janë të vendosura monumetet e projekti “ Shkupi 2014”. Një njoftimin e kryetarit të Komunës Qendër, thuhet se menjëherë pas marrjes në funksion të...

Bejli: Nëse nuk ka përgjegjësi për bisedat e përgjuara, vendi do të vazhdoj me krizë

Porositë tona janë të njëjtat me ato që i deklaruan miqtë tanë nga BE. Tani është me rëndësi të zbatohet Marrëveshja e Përzhinës dhe të hapet rrugë për zgjedhjet nga katër partitë politike, deklaroi ambasadori amerikan në vend, Xhes Bejli në intervistë për “Utrinski Vesnik” duke u përgjigjur në pyetjen :”Me çfarë mesazhe apo propozime do të vijë zv-...

Gruevski dhe Zaevi të gatshëm për zgjedhje, mbetet vetëm edhe të dakordohet data

Liderët e VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së, Nikolla Gruevski dhe Zoran Zaev, gjatë fundjavës konfirmuan se dy partitë më të mëdha politike në Maqedoni janë të gatshme për zgjedhje dhe bënë thirrje që ato të mbahen sa më shpejtë. Sipas ish-kryeministrit dhe lider i partisë në pushtet, në këtë mënyrë shkurtohen dëmet që i pësojnë ekonomia dhe qytetarët. Nga fjalimet e dy...

“Revolucioni shumëngjyrësh” paralajmëroi protestë të re të hënën më orën 19

‘Revolucioni Laraman’ për të hënën ka njoftuar protestë të re, e cila do të fillojë tashmë si zakonisht para objektit të PSP-së në ora 19:00. "Drejtësia është e rrezikuar. Protestoj! Gjykata kushtetuese është nën okupimin partiak. Protestoj! Gruevski dhe Ivanov iu kërcënohen qytetarëve. Protestoj! Pushteti dëshiron të negocioj fshehtë. Protestoj! Pushteti nuk dëshiron t'i dëgjoj qytetarët. Protestoj! Protestoj me "Revolucionin...

Bejl: Të largohen pengesat për funksionim normal të PSP

Ambasadori amerikan në Maqedoni, Xhes Bejli konsideron se është mië që partitë politike dhe të gjitha institucionet të punojnë në mënjanimin e pengesave pë punë normale të Prokurorisë Speciale Publike (PSP), Kuvendi të punojë normalisht dhe të vazhdojë zbatimi i Marrëveshjes së Përzhinës. “I nxisim të gjitha partitë politike dhe institucionet të punojnë në mënjanimin e të gjitha pengesave për...

Ambasada britanike: Deputetët ta përmbushin rolin e tyre demokratik

Parlamenti është institucioni kryesor në çdo demokraci, vlerësoi për “Meta” Ambasada e Britanisë së Madhe në Maqedoni, pas vendimit të LSDM-ja për të ngrirë pjesëmarrjen e saj në punën e Kuvendit përderisa Gjykata Kushtetuese nuk prononcohet për kushtetutshmërinë e Prokurorisë Speciale. „Shpresojmë se të gjithë deputetët do ta plotësojnë rolin e tyre demokratik, do ta shfrytëzojnë pozicionin dhe ndikimin e...

“Revolucioni shumëngjyrësh” me fishekzjarrë numër 1 përfundoi numërimin

Aktivistët e "Revolucionit shumëngjyrësh" mbrëmë para hapësirave të Prokurorisë speciale me vizatimin e numrit 1 romak i përbëre nga njerëz dhe flakadan shkroi numrin e fundit nga afati përfundimtar që e dhanë për përmbushjen e kërkesave të tyre. Qytetarët e renditur në tre pjesë të sinkronizuar ndezën flakadanët dhe kënduan "Nikolla, afër e ke Shutkën". Siç thanë nga "Revolucioni shumëngjyrësh", ky...

“Dojçe Vele”: Po u shtrëngohet harku emisarëve politik në gjyqësor

Prova të ndryshme për presionet mbi gjyqtarët me urdhër si të veprohet në kërkesat e Prokurorisë Speciale Publike, ku së shpejti do të jenë dëshmitarët kush dhe si kanë penguar punën e saj dhe si kanë kompromentuar gjykatat, shkruan “Dojçe Vele”. Siç mëson Dojçe Vele, në mesin e provave kishte udhëzime edhe me shkrim, ku deklarohet se duhet të votohet...

Filloi procedura për vërtetimin e kushtetutshmërisë së PSP-së

Gjykata Kushtetuese do të deklarohet për iniciativën e ngritur për të parë nëse Ligji për Prokurori Speciale është në kundërshtim me Kushtetutën ose jo. Pas tetë muajve ruajtjen e lëndës, tashmë është dhënë te gjykatësi raportues. Është e mundshme që të gjendet në rend dite në seancën e caktuar për ditën e mërkurë. Njohësit e kësaj sfere vlerësuan se gjykata nuk...

 “Financial Times”: Katica Janeva në Maqedoni si Beyonce

Gazeta londineze për biznes dhe ekonomi “Financial Times” me titullin “Gruaja luftëtare nga qyteti i vogël po dridh elitën maqedonase” e përshkruan prokuroren speciale Katica Janeva si “kamxhik për elitën e korruptuar maqedonase dhe ikonë e pazakontë e protestave gjatë kohës së krizës politike”. Sipas gazetës “puna e Janevës është t’i ndjek figurat e larta politike që akuzohen për vjedhje...

Protestuesit para Qeverisë ngjyrosën fotografitë e Gruevskit dhe Ivanovit

Protestuesit e “Revolucionit të Larmë” sonte para Qeverisë vendosën fotografinë e Nikolla Gruevskit, ku shkruante “Mafia” dhe fotografinë e kryetarit Gjorge Ivanov, ku shkruante “Abolim”. Balona me ngjyra të ndryshme janë hedhur drejt këtyre dy fotografive, ndërsa më pas protestuesit edhe e dogjën fotografinë e Ivanovit. Mes tjerash protestuesit brohorisnin “Dorëheqje, Dorëheqje”. https://twitter.com/meta_agency/status/725393719554363392 Protesta filloi më orën 18 para PSP-së prej ku...

Takim urgjent i Han me Uajgl dhe Kukan për Maqedoninë

Eurokomesari për zgjerim dhe fqinjësi të mirë, Johanes Han, sot në mëngjes ka takim urgjent me ndërmjetësuesit e Marrëveshjes së Përzhinos, Riçard Hovit, Ivo Vajgël dhe Eduard Kukan, pas vendimit të djeshëm të presidentit Ivanov që t’i ndalojë të gjitha proceset gjyqësore. https://twitter.com/richardhowitt/status/720156301217673216 Han dhe Houit dënuan vendimin e Ivanov, duke thënë se kjo shkakton shqetësim për sundimin e të drejtës...

Brukseli: Partitë të gjejnë mënyrë për të ruajtur Marrëveshjen e Përzhinos

Vendimi i sotshëm i kryetarit Gjorge Ivanov që të t’i ndërpres proceset gjyqësore kundër politikanëve e vuri në pikëpyetje përkushtimin e Maqedonisë për promovimin e sundimit të së drejtës., porositi sonte Komisioni Evropian. „ Ish republika jugosllave e Maqedonisë është e obliguar të promovoj sundim të së drejtës dhe të luftoj kundër paligjshmërisë. Në të kundërtën e kësaj, vendimi i...

Ambasada britanike është e shqetësuar dhe kërkoj shpjegim për vendimin e Ivanov

Ambasada britanike në R. e Maqedonisë kërkoj shpjegim për vendimin e presidentit Ivanov që t’i ndërpres proceset gjyqësore që zhvillohen kundër politikanëve. “Deklarata e presidentit sot pasdite duhet të shpjegohet. Nëse vendimi të amnistohen politikanë ka të bëjë me hetimet që dalin nga materialet e përgjuara, kjo atëherë është shqetësuese. Hetimi i plotë i këtyre bisedave është element i rëndësishëm...

Ali Ahmeti paraqitet si dëshmitar në Prokurorinë speciale

Kreu i BDI Ali Ahmeti i shoqëruar nga shefi i kabinetit të tij, Artan Grubi, në orën 14 ka arritur në Prokurorinë Speciale Publike, i cili është ftuar në cilësinë e dëshmitarit. Para se të hyj, kreu i BDI-së nuk u prononcua për mediat. Nga PSP deklaruan se Ahmeti është ftuar si dëshmitar, por në interes të procedurës para-hetimore nuk zbulojnë...