fbpx

Ambasada britanike është e shqetësuar dhe kërkoj shpjegim për vendimin e Ivanov

-

Ambasada britanike në R. e Maqedonisë kërkoj shpjegim për vendimin e presidentit Ivanov që t’i ndërpres proceset gjyqësore që zhvillohen kundër politikanëve.

“Deklarata e presidentit sot pasdite duhet të shpjegohet. Nëse vendimi të amnistohen politikanë ka të bëjë me hetimet që dalin nga materialet e përgjuara, kjo atëherë është shqetësuese. Hetimi i plotë i këtyre bisedave është element i rëndësishëm për Marrëveshjen e Përzhinos” thuhet në reagimin e ambasadës britanike.

Ivanov sot në fjalimin para popullit, që nuk u transmetua as në servisin shtetëror publik, shpjegoi se vendimin e ka marrë vet dhe se shkak për këtë është fakti se Marrëveshja e Përzhinos nuk ka arritur të zgjidh krizën politike në vend.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.