fbpx
Tag: протести

tag: протести

Nxënësit e shkollave të mesme protestojnë të hënën: “Probleme komplekse nuk mund të zgjidhen me përgjigje të thjeshta”

Mësim të kombinuar ose hibrid si mënyra më efektive e mësimdhënies në kohë të pandemisë dhe qasje e decentralizuar – secila komunë dhe shkollë të vendosë veçmas për mënyrën më të sigurt për të realizuar mësimin, do të kërkojnë nxënësit e shkollave të mesme në protestën e planifikuar për të hënën. Protesta do të fillojë para Ministrisë së Arsimit...

Tajmlajn: Si u ndërrua pushteti në Maqedoni?

Tre vitet e krizës për qytetarët e Maqedonisë ishin të vështira, të rënda dhe me stres. Kriza nuk ishte vetëm politike, ajo kaloi edhe në krizë ekonomike, sociale, morale dhe etike. Kishte sërë protestash dhe kundër- protestash, gjykime dhe kundër- gjykime, hetime dhe kundër- hetime. U firmos Marrëveshja e Përzhinës e më pas edhe Përzhino 2. Kishte zgjedhje, por...

Nisma “Për Maqedoni të përbashkët” kërkon takim me euro- komisarin Han

Nga nisma “Për Maqedoni të përbashkët” kërkojnë takim me euro- komisarin për zgjerim Johanes Han, i cili të martën do të arrijë për vizitë në Maqedoni. Këtë sot e deklaroi anëtari i nismës dhe drejtori i Operës dhe Baletit të Maqedonisë (OBM), Igor Durlovski i cili shtoi se askush “nuk guxon, nuk duhet dhe nuk mund t’i injoroj 200 mijë...

CIVIL: MPB t’i pengojë sulmet ndaj gazetarëve, aktivistëve dhe figurave publike

CIVIL -Qendra për lirinë dënon sulmin fizik ndaj gazetarit të televizionit 24 gjatë protestave të fundit. "Ky nuk është incident i izoluar dhe është e qartë se dhuna është pjesë e imazhit të protestave prej fillimit të tyre. U rrahën gazetarë të cilët kryejnë punën e tyre, që të informojnë opinionin për ngjarjet. Sulmohen aktivistë për të drejtat e njeriut...

Në shenjë solidariteti me kolegët e sulmuar, “Meta” nuk do të informojë nga protestat

Në shenjë proteste për shkak të sulmit ndaj kolegët tanë nga portali “A1on”, por edhe sulmet e vazhdueshme verbale ndaj të gjitha ekipeve, agjencia e lajmeve “Meta”, duke u bashkëngjitur mediave tjera, nuk do të informoj për protestat e sotme të nismës “Për Maqedoni të përbashkët”, as në Shkup e as në qytetet tjera. Nëse nëpër protesta ndodhin dhuna...

VMRO DPMNE me përgjigje të ashpra për ambasadorët e SHBA-së, BE dhe Norvegjisë

Lideri i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski mbrëmë kishte takime të ndara me ambasadorin amerikan, Xhes Bejli, euro- ambasadorin Samuel Zhbogar dhe ambasadorin norvegjez, Anre Sanes Bjornstad, ku është diskutuar për rezultatet e zgjedhjeve të parakohshme, pritjet nga qeveria e re dhe parlamenti, për punën e KSHZ-së si dhe gjuhën e urrejtjes dhe retorikën e protestave para KSHZ-së. Ambasadori Bejli në...

Maji- muaji i datave të rëndësishme dhe tragjike, sfidave dhe momenteve të vështira

Muaji maj i vitit të kaluar ishte muaj i ngjarjeve të shumta, sfidave dhe momenteve të vështira. Gjatë këtyre 30 ditëve ndodhi konflikti në Lagjen e Trimave, dorëheqjet e tre zyrtarëve të lartë të partisë qeveritare, protestat për Martin Neshkovsin, tre takimet të liderëve, takim në Strasburg, protesta e madhe e opozitës pas çka u formua “Kampi i lirisë” dhe...

GNK: Maqedonia në grupin e vendeve ku gjendje po përkeqësohet

Grupi Ndërkombëtar për Kriza apo International Crisis Group (ICG) e ka renditur Maqedoninë në një listë të re ku bëjnë pjesë vende si Avganistani, Bangladeshi, Gambia, Iraki, Azerbajxhani, Kongo dhe Siria. Sipas GNK-ICG Maqedonia e meriton këtë vend pasi politikaka gabuar dhe ka ngritur në këmbë popullin. Këto gabime të politikës kanë nxitur kritika dhe komente negative nga faktori ndërkombëtar....

Lëvizja civile “Protestoj” do të vazhdoj me protesta të hënën

Lëvizja civile "Protestoj" që pesë ditë me radhë organizoi protesta ku qytetarët kërkuan dorëheqjen e presidentit Gjorgje Ivanov për shkak të vendimit për falje, sot nuk do të protestoj. Protesta e radhës do të jetë nesër, prej orës 18. Vendi i tubimit do të caktohet në mënyrë shtesë. "Bashkëluftëtarë dhe bashkëluftëtare, ditët e kaluar ishin intensive dhe të mundimshme, por edhe...

Tetë dënime me kusht dhe një me burg për protestuesit e 5 majit

Tetë prej gjithsej nëntë protestuesve që u akuzuan për dhunë gjatë protestave para qeverisë më 5 maj, sot në Gjykatën themelore Shkupi I janë dënuar me burg me kusht prej 3 muajve. Dënimet me kusht nuk do të zbatohen nëse të dënuarit në afat prej 1 viti nuk kryejnë vepër tjetër penale. Njërit prej të akuzuarve i është shqiptuar masa e...

Maqedonia, e qetë: 48 orë, dy mitingje, 100 mijë njerëz, asnjë incident…

Lajmi më i mirë për dy mitingjet është se ato kaluan pa incidente, edhe pse për 30 orë në Shkup, sipas vlerësimeve të ndryshme, janë grumbulluar prej 50 deri 120 mijë qytetarë. Në atmosferë shumë të tensionuar, e gjithë kjo kaloi pa kurrfarë incidenti, edhe pse disa druanin, disa bënin tifo e disa madje shpresonin se do të ketë dhunë. Zëdhënësi...

Filluan kundër protestat. VMRO DPMNE nuk bën lista të aktivistëve, por vetëm i “përditëson”?

Dhjetëra autobus të Ndërmarrjes publike të transportit – Shkup sot, siç njoftuan prej atje, në shenjë proteste, janë parkuar para selisë së LSDM-së. Nga NPT thonë se për këtë hap kanë vendosur për shkak të demolimit të autobusëve nga ana e përkrahësve të LSDM-së në protestat kundër brutalitetit policor. Thuajse njëkohësisht, gazetarët e mediumeve pro- qeveritare gjithashtu, siç njoftuan, kanë...

Jankulloska: Vijojnë ditë kur policia sërish do të vihet në test

“Maqedonia dhe institucionet e saja janë vënë para një prej testeve më të mëdha në historinë më të re dhe për këtë prej juve pritet të jeni në nivelin më të lartë të detyrës. Të jeni të durueshëm dhe profesional, ta respektoni Kushtetutën dhe ligjet”, tha sot ministrja e brendshme Gordana Jankulloska, në fjalimin e saj në Ditën e...

Policia në Indi do të përdor dron me gaz lotsjellës në protesta

Policia në Luknau, qytet në pjesën veriore të Indisë përdor armë të re kundër protestave të dhunshme- bëhet fjalë për dronë me gaz lotsjellës. Jashavi Jadav, shefi i policisë në këtë qytet njoftoi se policët e tij kanë kryer fluturim të suksesshëm testues të dronëve, të cilat janë të siguruara që në mënyrë më efikase të kontrollohet masa. “Rezultatet janë mahnitëse....

Nxënësit e shkollave të mesme nesër do të marshojnë kundër reformave jo të mira

Nesër pasdite do të mbahet marshi i parë i shkollave të mesme, për shkak, siç thonë nga “Plenumi i shkollave të mesme”, reformat e këqija në arsim, të cilat e përfshijnë mënyrën e re të maturës shtetërore dhe testimin ekstern, marshi do të filloj në orën 12, te shatërvani i Parkut të qytetit, ndërsa do të mbaroj para Ministrisë...

23 persona të lënduar nga protestat në Kosovë

23 të lënduar dhe 20 të arrestuar është bilanci i protestave në Prishtinë, njoftoi zëdhënësi i policisë kosovare, Baki Kelani. Disa mijëra qytetarë morën pjesë në marshin nga godina e qeverisë e deri tek Kuvendi i Kosovës për ta treguar pakënaqësinë e tyre nga pozita e kombinatit metalurgjik “Trepça” ku gjithashtu kanë kërkuar dorëheqje nga ministrat Aleksandar Jablanoviq dhe Hashim...

Paralajmërohet protestë kundër ndryshimeve të Ligjit për honorarë

Nëpër rrjetat sociale është duke u organizuar protestë kundër ndryshimeve në Ligjit për të paguar kontribute për honorarë. Protesta është caktuar për të hënën e ardhshme më 22 dhjetorë ndërsa do të fillojë prej para Parlamentit, pas çka do të vazhdoj deri Ministria e Punës dhe Politikës Sociale deri tek Qeveria. Nëpër rrjetat sociale është vendosur shpallja “Kartë për solidaritet të...